ACTP shání dobrovolníky do brazilského centra pro vypouštění arů škraboškových do přírody

UVNITŘ VIDEO – Fascinuje vás osud ary škraboškového, jediného v přírodě vyhynulého papouška, kterého se podařilo udržet a rozmnožit v zajetí natolik, že se letos bude moci vrátit do volnosti? Německé Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACTP), které chová většinu z téměř 200 arů šraboškových na světě a vystavělo reintrodukční centrum tohoto druhu v Brazílii, vypsalo dobrovolnický program na pomoc s chovem arů škraboškových a jejich monitoringem v přírodě. Shání v něm zájemce, kteří by strávili v místě vypouštění arů škraboškových tři měsíce a pomáhali s denním chodem chovného a vypouštěcího centra. Dobrovolníci se mohou hlásit do konce dubna, první se do Brazílie vypraví letos v září.

V Brazílii vybrali prvních 10 arů škraboškových pro návrat do volné přírody

Zájemce čeká život v drsných podmínkách

„Centrum se nachází na odlehlém místě ve státě Bahia v Brazílii. Nejbližším městem je Curaçá (jednu hodinu jízdy po drsných polních cestách) a nejbližším letištěm Petrolina (více než hodinu od Curaçá po asfaltových cestách),“ popisuje ACTP na svém webu. Pobyt v chovném centru nebude jednoduchý, zájemci si budou muset sami vařit, nákupy se provádí jen jednou za dva týdny. Základní potraviny zajistí a doveze ACTP. Dobrovolníci stráví prací pět dní v týdnu, dva dny budou mít volné. Mohou si ale volné dny nastřádat a pracovat nepřetržitě delší dobu, aby poté uspořené volné dny využili pro cestování po Brazílii (na vlastní náklady). ACTP může dobrovolníkům zprostředkovat návštěvu dalších záchranných projektů.

„Základna je vzdálená od civilizace a nachází se v poměrně drsném prostředí, takže bude muset být zdraví a schopni se ohýbat a zvedat předměty, jejichž váha přesáhne 25 kg,“ upozorňuje ACTP. Ubytování pro dobrovolníky zahrnuje společnou kuchyň, salonek a jídelní kout, připojení na wi-fi a sociální zařízení a sprchu na každém pokoji. „Každý pokoj je pro dvě osoby, ale ve většině případů bude mít každý dobrovolník svůj vlastní pokoj. Pouze v době, kdy dojde k překryvu pobytů různých dobrovolníků, nebo mimořádných událostí, jej bude sdílet s někým dalším. Připravte se na setkání s divokým zvířaty. A to jak s roztomilými a roztomile vypadajícími stvořeními, tak také s hady, pavouky a škorpióny… Zkrátka se připravte na divočinu,“ varuje ACTP.

Dobrovolníci musí podepsat smlouvu o mlčenlivosti

Jaká práce čeká na dobrovolníky v chovném centru arů škraboškových? Krmení papoušků chovaných v zajetí, zajišťování doplňkového krmení pro volně žijící populaci arů škraboškových, monitorování volně žijících arů (hnízd, hnízdících jedinců, apod.), další výzkumné aktivity v terénu, údržba voliér a zařízení, příprava enrichmentu pro ptáky chované v zajetí, stavba voliér, hnízdních budek a dalších nezbytných potřeb pro projekt a práce související s obnovou biotopů. Zájemci mají ACTP odeslat životopis na jedné straně A4 se svými dosavadními zkušenostmi, motivační dopis na jednu stranu A4 s důvody, proč se chtějí zapojit do projektu, soupis všech zdravotních problémů a užívaných léků a alergií. Cestovní náklady a zdravotní pojištění si dobrovolníci hradí sami.

„Je vaší povinností zkontrolovat si vízové a očkovací požadavky pro cestu do Brazílie,“ upozorňuje ACTP, které přijímá přihlášky zájemců na e-mailové adrese volunteer@act-parrots.eu. Následně budou všichni zájemci požádáni o podpis smlouvy, kterou se zavážou nezveřejňovat a dále šířit informace o chovném a vypouštěcím centru a podrobnosti o programu, které dostanou úspěšní kandidáti e-mailem. „Pokud tuto smlouvu nepodepíšete, vaše žádost nebude přijata,“ dodává ACTP. První arové škraboškoví mají být vypuštěni do přírody v průběhu letošního roku. Vzhledem k načasování nástupu prvních dobrovolníků by se tak mělo stát pravděpodobně v průběhu léta.

Rok po přestěhování 52 arů škraboškových z Německa do Brazílie má první pár mládě

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..