Rok po přestěhování 52 arů škraboškových z Německa do Brazílie má první pár mládě

Speciální chovné centrum arů škraboškových v brazilské Bahii, v místě, kde budou tito papoušci opět vypouštěni do volné přírody, slaví první úspěšný odchov tohoto kriticky ohroženého a v přírodě vyhubeného druhu. První mládě se podařilo odchovat zhruba rok poté, co do centra doputovalo 52 arů škraboškových od německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Zároveň jde o první mládě, které se vylíhlo v domovině arů škraboškových po 30 letech. Připomeňme, že poslední známé pozorování divokého ary škraboškového je z roku 2000, poté byl druh prohlášen za patrně vyhynulý a přežívalo jen několik desítek jedinců v zajetí. Nyní se počty ptáků chovaných v několika specializovaných zařízeních odhadují na 170.

„Doufali jsme, že arové škraboškoví budou v tomto zařízení odchovávat mláďata pod rodiči, ale bohužel se tak nestalo. Páry dovezené z Německa jsou všechny mladé – je to tak schválně, aby tam dokázali odchovat co nejvíce mláďat určených pro vypuštění do přírody. Zároveň to ale bohužel znamená, že jde o nezkušené rodiče, kteří mají tendence dělat chyby,“ konstatuje ACTP, jejíž experti se ary škraboškové v brazilské Bahii starají. Pár, jehož mládě nyní chovatelé uměle dokrmují, snesl čtyři vejce, z nichž byla dvě oplozená. První mládě se vylíhlo 11. dubna, ale nezkušení rodiče se o něj nestarali a uhynulo následující den. Druhé mládě se vylíhlo 13. dubna a rodiče ho také nekrmili. Chovatelé již nenechali nic náhodě a odebrali ho k ručnímu dokrmování. „Doufáme, že rodiče v této sezóně ještě zahnízdí a pokusí se odchovat mláďata sami,“ věří ACTP.

Mláďata odchovaná v Bahii jsou určena pro vypouštění do přírody

Právě mláďata odchovaná v reintrodukčním centru v brazilské Bahii mají být vypouštěna do přírody. Má jít ale o ptáky odchované pod rodiči, takže toto první mládě patrně v přírodě neskončí a v budoucnu vytvoří další chovný pár, jehož potomci budou moci rozšířit divokou populaci. „Toto mládě představuje významný milník v projektu ochrany přírody, který začal před více než 30 lety. Díky všem partnerům a podporovatelům, bez nichž by nebylo možné dosáhnout takového úspěchu a vytvořit podmínky pro návrat arů škraboškových do Caatingy, jejich přirozeného prostředí,“ konstatuje ACTP. Na projektu se kromě německého sdružení podílí brazilský úřad ICMBio, belgická Nadace Pairi Daiza, společnost Deli Nature, která vyrábí krmiva, sdružení Spix Macaw (AWWP), organizace KauriCab, ZGAP, Parrots International, Museum für Naturkunde Berlin, Wisbroek, Grumbach a další.

Na chov arů škraboškových v brazilské Bahii přímo dohlíží specialista ACTP Dr. Cromwell Purchase s manželkou Candy, který v minulosti vedl chov těchto vzácných papoušků v katarské záchranné stanici Al Wabra. Právě tato stanice má zásadní zásluhu na zachování arů škraboškových, protože její někdejší majitel, katarský šejk Saud bin Mohammed Al-Thani, postupně skoupil většinu ptáků z chovů na Filipínách a ve Švýcarsku a postupně vybudoval silnou populaci čítající přes 100 jedinců. Al Wabra také jako první začala u arů škraboškových praktikovat umělou inseminaci samic, aby rychleji namnožila malou populaci a postupně se jí dařilo odchovávat mláďata i pod rodiči. Po Al-Thaniho smrti v roce 2014 začala Al-Wabra intenzivněji spolupracovat s ACTP, do kterého se v roce 2018 přesunuli všichni jejich arové škraboškoví i kobaltoví.

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..