10x o papoušcích s chovatelem Alešem Flekačem

Představujeme vám nový seriál Ararauny, v němž vás budeme seznamovat se zkušenostmi a zajímavými postřehy tuzemských i zahraničních chovatelů papoušků. Nejde o klasický rozhovor, ale spíše o jakousi anketu, v níž všichni zpovídaní dostávají 10 stejných otázek a mají neomezený prostor na odpovědi. V premiérovém díle představujeme Aleše Flekače, chovatele kakadu havraních a dalších papoušků z Pardubic a člena výboru Základní organizace Českého svazu chovatelů Exotáři Východní Čechy. Aleš se ještě poměrně nedávno věnoval spíše chovu mutačních papoušků, učarovali mu ale černí kakaduové a nyní má ve svém chovném zařízení několik párů kakadu havraních, od nichž se mu již podařilo odchovat několik mláďat.

1. Proč chovám papoušky?

Je to můj koníček (no, spíše pořádný kůň) a velká záliba. Baví mě tyto ptáky pozorovat, vytvářet jim potřebný enrichment, ve správný čas je dostat do toku a následně se radovat z případného vydařeného odchovu.

2. Kdo mě inspiruje, koho považuji za svůj chovatelský vzor?

Inspirují mě chovatelé, kteří dávají svým svěřencům dostatečný a obohacený životní prostor,
chovatelé, kteří rozumí tomu, co dělají. Za chovatelský vzor považuji určitě Jirku Stejskala, kterému vděčím za spoustu rad a chovatelských postřehů. Jeho chovatelské zařízení je zasazeno do krásně upravené zahrady, je to pastva pro oči i pro duši. Jirka je také jednatelem v naší zájmové organizaci Exotáři Východní Čechy a jeho chovatelské zkušenosti a životní nadhled jsou velkým přínosem. Vždy mě vyslechne a rozebere se mnou daný problém nebo myšlenku. Spolu taky vyrážíme na cesty při nákupech papoušků a musím říct, že ani mnohahodinové cestování nám někdy nestačí k tomu, abychom si řekli vše.

3. Moje nejlepší a nejhorší zkušenost s koupí papoušků je:

Nejlepší zkušeností a zároveň nutností je když kupujete ptáky od lidí, kteří doloží bez zbytečných řečí a vytáček potřebné dokumenty a virové testy. Nejhorší zkušeností byla koupě papouška nakaženého PBFD a následné vracení ptáka a vymáhání svých peněz zpět. Proto všem doporučuji, provádějte karanténu zvířat a držte své chovy zdravé.

4. Odchovávám mláďata pod rodiči nebo ručně?

Určitě dávám přednost odchovu mláďat pod rodiči. Musím ale konstatovat, že některé páry toho nejsou někdy z nějakého důvodu schopny. Na vině jsme ale většinou my chovatelé. Rušíme je my nebo osazenstvo sousedních voliér, nebo nejsou ještě dostatečně vyspělí, popřípadě je v tom nějaký jiný problém. V těchto případech pak dokrmuji ručně. Hledám ale důvody, proč se to rodičům nedaří. Myslím, že je velmi důležité těmto ptákům dávat stále dokola možnost odchovat alespoň nějaká mláďata. Určité druhy ptáků se i v přírodě učí několik sezón, jak úspěšně odchovat potomky. Proto by tu šanci měli dostávat.

Ručně dokrmené mládě kakadu havraního u Aleše Flekače (Foto: Aleš Flekač)

5. Budky prkenné nebo kmenové?

Doposud byly v mém chovu preferovány v drtivé většině budky prkenné. Jako alternativu ale kmenové budky nabízím.

6. Dávám přednost průmyslovým směsím zrní, nebo si je míchám?

Je to cca rok, co jsem si přestal míchat krmivo sám. Vadila mi špatná kvalita některých semen a hlavně jejich prašnost. Nyní kupuji jak namíchané směsi, tak i namíchané „základní“ směsi, které doplňuji o semena nejvyšší kvality. Kladu důraz na čistotu krmiva a jeho vyváženost.

7. Granule ano nebo ne?

Granule určitě ano. Možná je to trochu i móda, ale dle mého je potřeba papoušky naučit na toto doplňkové krmivo. Je to další dobrý způsob, jak do papoušků dostat další prospěšné látky, které ze semen určitě nedostanou. Je potřeba ale hledat, všechny granule nejsou kvalitní a pak jsou odmítané. Samozřejmostí při krmení granulemi, je i podávání zeleniny a ovoce.

8. Kdy jsem naposledy potřeboval veterináře?

Veterináře potřebuju dosti často. Vždy když pořizuji nové papoušky, popřípadě připravuji mláďata k prodeji, nechávám dělat virové vyšetření z krve. Ale poctivé vyšetření, kdy se odebere cca 1 ml krve a ne takové, že odeberu kapku krve na papír a jsem spokojen, protože to je určitě nedostačující. Dvakrát ročně také odvážím k veterináři vzorky trusu z každé voliéry. Je důležité mít přehled nejen o vnitřních parazitech ale i o dalších potížích, které může veterinář ze vzorků vyčíst.

9. Čím zaručeně nastartuji hnízdní sezónu?

U mě je to kombinace naklíčeného zrní, ořechů, zeleniny, ovoce, vaječné míchanice, granulí, špetky minerálních doplňků a dopřání většího množství krmiva spíše tučnějšího, spolu se spoustou čerstvých větví.

10. Můj chovatelský sen je…

Každý rok jiný 🙂 ale co zůstává stejné, je jednou chovat kakadu palmové.

Kontakt na chovatele: Aleš Flekač, flekac1@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!