Amazoňany ohnivé na Svatém Vincentu ohrožuje vybuchlá sopka, povrch ostrova pokryl popel

UVNITŘ VIDEO – Nejasné vyhlídky mají vzácní amazoňané ohniví ve své domovině na karibském ostrovu Svatý Vincenc. Od minulého pátku 9. dubna tento ostrov sužují erupce sopky La Soufrière, které nepřestávají a postupně ničí místní vegetaci. Povrch ostrova pokrývá vrstva popela a divoká zvířata přicházejí o zdroj potravy. Několik neziskových organizací již vypsalo sbírky na záchranu volně žijících amazoňanů a provoz rehabilitačních center, kam chtějí dočasně umístit ptáky, kterým by jinak hrozil úhyn hlady. Vlastní sbírku vypsalo i německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které od vlády Svatého Vincenta a Grenadiny v minulosti získalo několik párů amazoňanů ohnivých pro posílení záložní populace v zajetí. ACTP je chová ve svém zařízení poblíž Berlína.

Páteční erupce sopky donutila k evakuaci 16 tisíc obyvatel ostrova a přes víkend pokračovaly menší výbuchy. Seizmologové varovali, že situace ještě není zdaleka pod kontrolou a dají se očekávat další velké erupce. Je to poprvé od roku 1979, co se sopka La Soufrière probudila k životu. Místní ale erupci očekávali, protože sopka začala být aktivní již ke konci minulého roku a od té doby bylo častěji slyšet dunění. Několik dní před výbuchem se v ústí kráteru objevila žhnoucí láva. Oproti katastrofálnímu výbuchu z roku 1902, kdy na Svatém Vincentu přišlo o život tisíc obyvatel, se tentokrát nikomu nic nestalo. Ostrov se ale stává neobyvatelný. Vrstva sopečného prachu na silnicích vlivem deště ztvrdla a komunikace jsou těžko průjezdné. Všudypřítomný je jemný prach, který se dostává i do domů.

ACTP: Amazoňany ohnivé je třeba dostat do bezpečí

Otevřené zdroje pitné vody jsou znehodnocené prachem a pro volně žijící zvířata nastává velmi těžké období, kdy kvůli sopečnému prachu nemohou najít potravu. „Náš kolega na Svatém Vincentu Lystra Culzac nás informoval, že většina papoušků se přesunula do bezpečnějších míst. Hlavní část populace amazoňanů ohnivých žije na západních a východních svazích centrálního pohoří jižně od sopky La Soufrière. S pokračujícími erupcemi ale mnoho ptáků má a bude mít problémy a budou hynout, protože místní ekosystémy jsou zničeny sopečnými plyny a popelem, který je všude okolo, a také lávou,“ uvedli zástupci nevládní organizace Birds Carribean. Celková populace amazoňanů ohnivých na Svatém Vincentu se odhaduje na 750 ptáků a v posledních letech mírně rostla.

„Jsme velmi znepokojeni dopady na zdraví a vůbec možnost přežití amazoňanů ohnivých a dalších ptáků a zvířat na ostrově. Dýchání sopečného popela a prachu je extrémně škodlivé. Grenadské rádio hlásilo, že tamní holubi den po první erupci padali z oblohy mrtví, když se dostali do oblaku sopečného prachu,“ uvedla organizace Birds Carribean s tím, že erupce nenarušila život pouze na Svatém Vincentu, ale i na vzdálenějších ostrovech včetně Barbadosu, který se nachází 190 mil od sopky. Vlády okolních ostrovních států doporučily obyvatelům nevětrat a vyhýbat se pohybu venku v případě, že vítr stočí sopečný prach a plyny jejich směrem. Podle ACTP je přímo na Svatém Vincentu pokryta sopečným prachem pětina území. „Amazoňany ohnivé je třeba dostat do bezpečí!“ vyzývá proto.

Návrat amazoňanů ohnivých na Svatý Vincenc: německé ACTP poprvé vyvezlo tři odchovaná mláďata

Úvodní foto: Birds Carribean / Vincie Richie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!