Třetina ohnisek ptačí chřipky připadá na kachní farmy společnosti Perena. Nové je blízko Bioparku Štít

UVNITŘ MAPY – Necelé tři kilometry od Bioparku Štít, který se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic, plazů a exotických ptáků, se objevilo další ohnisko ptačí chřipky. Jde celkově již o šestatřicátý případ nakaženého chovu za letošní rok v České republice a dvanáctý v rámci farem společnosti Perena, která se specializuje na chov pekingských kachen. Ohnisko se nachází v obci Klamoš v Královéhradeckém kraji a Státní veterinární správa (SVS) ho potvrdila v pondělí odpoledne. Na farmě se nachází 5 600 plemenných kachen, které veterinární správa utratí. Nákaza se objevila i v dalším provozu firmy Perena v nedalekém Novém Městě, kde je 8 000 kachen. Podle dřívějších vyjádření ministerstva zemědělství jsou chovy společnosti Perena klíčovými dodavateli mladých pekingských kachen pro tuzemské chovatele.

„Počet chovů společnosti Perena, v nichž vyšetření nákazu prokázalo, vzrostl na 12. Jak již SVS uvedla dříve, je zřejmé, že na těchto hospodářstvích byla špatně nastavena pravidla biologické bezpečnosti, nebo se tato pravidla nedodržovala. V současnosti stále probíhá u chovatele intenzivní epizootologické šetření, pro které byl na SVS ustaven zvláštní tým odborníků na nákazy zvířat a biologickou bezpečnost,“ uvedla SVS. Okolo obou nových ohnisek ptačí chřipky v Klamoši i Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou veterinární správa vymezila tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech vyhlásí mimořádná veterinární opatření. V bližším tříkilometrovém pásmu, kam spadá i Biopark Štít, dojde k soupisu všech hospodářství, kde je chována drůbež nebo jiné druhy ptáků.

Dotkne se to provozu Bioparku Štít?

Veterinární opatření patrně ovlivní začátek návštěvnické sezóny v Bioparku Štít, který se chystal otevřít své brány 1. května. Protože se však nachází v tříkilometrovém okruhu od zdroje nákazy v Klamoši, dotknou se ho přísnější opatření, jako je uzavření všech ptáků do vnitřních prostor nebo alespoň zasíťovaných výběhů a instalace dezinfekčních rohoží před vstupem či vjezdem do areálu. Není přitom jisté, zda po dobu mimořádných veterinárních opatření budou moci do areálu návštěvníci – záleží na rozhodnutí krajské veterinární správy v Hradci Králové. Mimořádná opatření trvají po dobu jednoho měsíce od potvrzení ohniska nákazy, resp. jejich vyhlášení příslušnou krajskou veterinární správou, v tomto případě tedy zhruba do 19. května.

SVS minulý týden potvrdila také další ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji, konkrétně v malochovu slepic ve Vodňanech na Strakonicku, nedaleko od jednoho z největších tuzemských závodů na zpracování drůbežího masa Vodňanská drůbež. „Chovatelce uhynuly dvě z devíti slepic. Vyšetření následně potvrdilo přítomnost viru ptačí chřipky H5N8. V blízkosti chovu se nachází rybník, mohlo dojít ke kontaktu s volně žijícími vodními ptáky. Zbývající kusy v chovu byly v souladu s legislativou utraceny,“ sdělila SVS na svém webu. Mimořádná veterinární opatření se dotýkají i zmiňovaného provozu společnosti Vodňanská drůbež. Počtem letos potvrzených ohnisek ptačí chřipky se Česká republika blíží rekordnímu roku 2017, kdy jich bylo v tuzemsku 39. Nyní jich je 36.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Maren Winter

Předchozí článek

Rok po přestěhování 52 arů škraboškových z Německa do Brazílie má první pár mládě

Dálší článek

Tento způsob jara papouškům moc nesvědčí… Nebo ano?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější