V Brazílii vybrali prvních 10 arů škraboškových pro návrat do volné přírody

UVNITŘ VIDEO – Pouhých několik dní dělí první skupinu arů škraboškových, v přírodě vyhynulých papoušků, od chvíle, kdy ji brazilské úřady ve spolupráci s německým Sdružením na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) vypustí do volnosti. ACTP koncem minulého týdne zveřejnilo video, na kterém veterináři provádí finální prohlídku deseti vybraných arů škraboškových, které poté personál chovného centra poblíž severobrazilského města Curaçá přemístil do desetimetrové vypouštěcí voliéry uprostřed přísně chráněné rezervace pro ary škraboškové. Přesný termín vypuštění vzácných ptáků úřady nezveřejnily a dá se předpokládat, že o něm budou informovat až ve chvíli, kdy už papoušci budou létat v přírodě.

„Jsme hluboce dojati, velmi hrdí a především vděční za léta podpory od našich partnerů a podporovatelů projektu! Projekt návratu arů škraboškových do přírody bylo možné uskutečnit jenom díky mnohaleté podpoře našich partnerů, jako je brazilský Institut pro ochranu biologické rozmanitosti (ICMBio), belgická zoologická zahrada a nadace Pairi Daiza, katarská záchranná stanice Al Wabra, německá společnost KauriCAB Group, berlínské Muzeum přírodní historie, německá společnost Grumbach, nizozemská společnost EUGY od dodoland, německé společnosti Arndt-Verlag a Legewachtel a mnoho, mnoho dalších,“ uvedlo ACTP na své oficiální stránce na Facebooku.

Ostře sledovaný papouščí druh

Sdružení zároveň zveřejnilo video, na kterém jsou záběry z chovného centra u Curaçá a také z vypouštěcí voliéry v blízké rezervaci. Arové škraboškoví se do volné přírody dostanou 22 let poté, co byl ve volnosti pozorován poslední samec tohoto druhu. Tehdy vytvořil pár se samicí ary marakány a neúspěšně se pokoušeli zahnízdit. Po celém světě zůstalo jen několik arů škraboškových v zajetí, včetně ochočeného samce Presleyho, který se stal předlohou pro populární animovaný film Rio. V roce 1970 jej v údolí Sao Francisco v brazilském regionu Bahia odchytili pašeráci a prodali do Evropy. Tam vystřídal několik majitelů, než byl prodán do Spojených států. Papouška s podlomeným zdravím, jemuž uhynula družka, si pořídil soukromý chovatel v Coloradu.

Společníka arovi dělala samička amazoňana žlutokrkého, která ale po letech rovněž uhynula a ara neschopný letu začal churavět. V roce 2002 se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že majitel kontaktoval specializovaného veterináře. Ten byl přítomností ary škraboškového ve své ordinaci naprosto šokován – dva roky předtím totiž Brazílie oznámila, že ve volné přírodě zmizel poslední známý exemplář tohoto druhu a ara škraboškový byl prohlášen za vyhynulého. Papouška se podařilo dostat do Brazílie, kde se jej ujala Lymigtonova nadace, která se je pokusila spárovat se samicí. Všechny snůšky ale byly neoplozené. Naději proto upínali k umělému oplodnění samice, k tomu vak už kvůli zdravotním problémům Presleyho nedošlo. Presley uhynul v roce 2014 ve věku více než 40 let.

Uhynul ara škraboškový, podle kterého byl natočen film Rio. Mazlíček Presley se dožil 40 let

Úvodní foto: ACTP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..