Uhynul ara škraboškový, podle kterého byl natočen film Rio. Mazlíček Presley se dožil 40 let

Ara škraboškový PresleyUVNITŘ FOTO A VIDEO – Jeden z posledních dvou arů škraboškových, kteří ještě pocházeli z volné přírody a strávili desítky let v zajetí jako domácí mazlíčci, uhynul minulý týden v brazilském Sao Paulu. Sameček jménem Presley se dožil úctyhodných čtyřiceti let a byl by vydržel déle, kdyby ho nezradilo zdraví. Papoušek byl výjimečný tím, že se stal předlohou pro tvůrce animovaného filmu Rio o arech škraboškových. Do značné míry měl totiž podobný osud jako hlavní hrdina snímku Blu. V roce 1970 jej v údolí Sao Francisco v brazilském regionu Bahia odchytili pašeráci a prodali do Evropy. Tam vystřídal několik majitelů, než byl prodán do Spojených států.

Veterinář nevěřil svým očím

Papouška s podlomeným zdravím, jemuž uhynula družka, si pořídil soukromý chovatel v Coloradu. Společníka mu dělala samička amazoňana žlutokrkého, která ale po letech rovněž uhynula a ara neschopný letu začal churavět. V roce 2002 se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že majitel kontaktoval specializovaného veterináře. Ten byl přítomností ary škraboškového ve své ordinaci naprosto šokován – dva roky předtím totiž Brazílie oznámila, že ve volné přírodě zmizel poslední známý exemplář tohoto druhu a ara škraboškový byl prohlášen za vyhynulého. V zajetí přežívalo už jen několik desítek ptáků, většina na soukromé ptačí farmě Bird International Incorporated (BII) Antonia de Diose, jediném místě, kde se je dařilo rozmnožovat.

K TÉMATU: Katarská Al Wabra hlásí už páté letošní mládě ary škraboškového, část vajec byla oplozena uměle

Veterinář se svolením majitele papouška kontaktoval organizaci World Parrot Trust, americkou agenturu ochrany přírody US Fish and Wildlife Service a její brazilský ekvivalent IBAMA. Úřady se velice rychle dohodly na kooperaci při návratu vzácného ptáka zpět do Brazílie, kde měl být spárován se samicí. Převozu předcházely měsíce intenzivních příprav na cestování a chov v novém prostředí, protože Presley byl klasický domácí mazlíček chovaný v menší kleci, který byl zvyklý na neustálou přítomnost lidí. Původní majitelé z Colorada jej dokonce nechávali volně lézt po stromech na své zahradě, protože nehrozilo, že uletí (nebyl schopen letu).

Naprosto raritní domácí mazlíček Presley, sameček ary škraboškového, ještě u původního majitele v americkém Coloradu (Foto: Funtimebirdy. wordpress.com)

Naprosto raritní domácí mazlíček Presley, sameček ary škraboškového, ještě u původního majitele v americkém Coloradu (Foto: Funtimebirdy. wordpress.com)

Pokus o odchov mladých nevyšel

Po půlročních přípravách byl Presley převezen do zoologické zahrady v brazilském Sao Paulu, odkud se po karanténě a aklimatizaci přesunul do záchranné stanice Lymington Foundation v pralese za městem, která se specializuje na chov vzácných papoušků. „Byl to velmi laskavý a sympatický pták, veselý a hovorný. Miloval návštěvy, často říkal „ahoj“,“ popsal magazínu National Geographic výkonný ředitel Lymington Foundation Bill Wittkoff. Ten se společně se svojí ženou, ředitelkou záchranné stanice Lindou Wittkoffovou pokusil Presleyho spárovat se samičkou, ale všechny snůšky byly neoplozené. Naději proto upínali k umělému oplodnění samice, k tomu vak už kvůli zdravotním problémům Presleyho nedošlo.

ČTĚTE TAKÉ: S vypouštěním arů škraboškových do přírody se nezačne dříve, než jich bude alespoň 150

V průběhu loňského roku se totiž u samečka projevil nepravidelný srdeční tep a v polovině letošního června přestal přijímat potravu. Bill Wittkoff jej vzal okamžitě k veterináři, ale papouška se nepodařilo zachránit. Uhynul minulou středu 25. června v sedm hodin ráno. „Presley je pro nás symbolem toho nejlepšího i nejhoršího, co dokáže udělat člověk,“ napsal Wittkoff v dopise, jehož prostřednictvím oznámil Presleyho skon. „Láska, péče, zájem a snaha pomoci a zachovat na straně jedné a chamtivost, sobectví a nedostatek zájmu o svět zvířat na straně druhé,“ dodal. „Co nám bude chybět nejvíce, byl jeho radostný křik, když jsme procházeli okolo jeho voliéry. Věříme, že měl po téměř osm posledních let velice dobrý život.“

Presley mohl obohatit genofond arů škraboškových

Úhyn samečka Presleyho je o to bolestnější, že představoval unikátní genetický materiál pro oživení zbytkové populace arů škraboškových v zajetí. Na celém světě zbývá necelá stovka těchto ptáků, kteří se mezi sebou blízce kříží. Jakýkoli nový jedinec, který není příbuzný této skupině papoušků, představoval důležitou možnost obohacení genofondu arů škraboškových. „I když byl starý a nemocný, existovala naděje, že umělým oplodněním by mohl přispět ke zvýšení genofondu těchto papoušků,“ popsali Linda a Bill Wittkoffovi. Přesto věří, že Presleyho smrt nebyla marná. Podnítila diskusi o založení fondu na podporu divokých populací modrých druhů arů, tedy krom ary škraboškového i ary hyacintového a ary kobaltového.

NAPSALI JSME: Brazílie se chystá na vypouštění arů škraboškových: získala ptáky z Německa a Loro Parque

V roce 2011 příběh Presleyho inspiroval režiséra Carlose Saldanhu k natočení animovaného filmu Rio, v němž je ve Spojených státech objeven ztracený sameček ary škraboškového jménem Blu, poslední svého druhu na světě, který se po dohodě s vědci vrací do Brazílie za poslední žijící samičkou pojmenovanou Jewel. V druhém pokračování filmu, které mělo premiéru letos na jaře, už má pár potomky a vydá se do Amazonie, kde narazí na skrytou skupinu posledních žijících arů škraboškových ve volné přírodě. Brazílie momentálně připravuje ve spolupráci s katarskou záchrannou stanicí Al Wabra projekt návratu arů škraboškových do volné přírody.

 

1 komentář

  1. Rob napsal:

    Film Rio byl natočen dle námětu živého papouška? Dovolím si sdílet dále!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..