Bývalí pytláci pomáhají chránit hnízda žaků liberijských na ostrovech Bijagós u africké Guiney

Žako liberijskýUVNITŘ VIDEO – Hlídky složené z vědců, místních ornitologů, zástupců Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), organizace World Parrot Trust, ale i bývalých pytláků v těchto dnech pečlivě střeží hnízda žaků liberijských na ostrovech Bijagós u africké Guiney-Bissau. Právě nyní, kdy dochází k líhnutí mláďat, jsou papoušci nejzranitelnější, ilegální lovci jim vybírají hnízda a mláďata prodávají na černém trhu. Populace žaků liberijských kvůli tomu vytrvale klesá, a IUCN kvůli tomu tento papouščí druh zařadila do kategorie zranitelných. Projekt SOS na ochranu žaků koordinuje World Parrot Trust ve spolupráci s guinejským Národním institutem biodiverzity a chráněných území (IBAP).

Ochránci se soustředí především na ostrov João Vieira, kde se nachází známý národní park João Vieira-Poilão. Dobrovolníkům zde pomáhají vědci z portugalského Institutu Universitario (ISPA) a další vědci z Portugalska, které v minulosti Guineu-Bissau kolonizovalo. Pořádají školení terénních hlídek ve sledování hnízdících párů a kontrol hnízd, které bývají fyzicky dost náročné. Dobrovolníci musí pomocí lan šplhat do korun stromů, aby se dostali k hnízdím dutinám. U řady z nich vědci nechávají kamery, jejichž prostřednictvím zaznamenávají údaje o biologii žaků liberijských a zároveň je mají pod kontrolou před všudypřítomnými pytláky. Bývalí lovci papoušků pak působí jako neocenitelní rádci, kteří vědí, jaké techniky a způsoby pytláci používají.

Neexistuje monitoring vývoje populací žaků

Žakové liberjiští jsou společně se známějšími žaky velkými nejoblíbenějšími druhy papoušků chované jako domácí mazlíčci. O jejich chovu v zajetí se toho ví mnoho, naopak o životě v přírodě je informací je poskrovnu. I to by měl projekt SOS, vedený Rowanem Martinem z World Parrot Trustu, změnit. Žakové jsou v Africe odchytáváni ve velkém, a nemusí jít jen o mladé ptáky. Nelegální lovci používají pasti i na dospělé jedince, kteří však jsou pro chov v zajetí naprosto nevhodní, neboť jde o velmi stresové ptáky. Zajímavé je, že ačkoli se všeobecně ví o problémy s odchyty žaků, neexistuje žádný program na monitorování dopadu těchto nelegálních odchytů na volně žijící populace těchto papoušků.

K TÉMATU: Pět afrických zemí se domluvilo na společném postupu při ochraně volně žijících žaků

Projekt SOS na ostrovech Bijagós, který probíhá od ledna letošního roku a potrvá do prosince roku následujícího, je takovou první vlaštovkou a neuvěřitelně důležitým krokem ke zlepšení výhledu na zachování žaků liberijských na ostrovech u západního pobřeží Afriky. Data získaná tímto monitoringem by v budoucnu mohla pomoci lépe argumentovat před výborem mezinárodní úmluvy CITES, který opakovaně povolil určité kvóty pro odchyt divoce žijících žaků v Kongu a Kamerunu. Proti tomu opakovaně protestoval World Parrot Trust, podle něhož jsou kvóty v obou afrických zemích překračovány a odchyt by měl být ve všech zemích zakázán.

Úvodní foto: Sosspecies.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..