Papoušci vs. dráty vysokého napětí: téma, které v USA vyvolává emoce

Hnízdo mníšků na drátech vysokého napětíUVNITŘ VIDEO – Stále častější výpadky elektrického proudu, které způsobují obrovská hnízda invazních mníšků šedých v severoamerických aglomeracích, proti sobě staví ochránce přírody a energetické společnosti. Po masivním výpadku v texaském Austinu, během něhož bylo v polovině června bez elektřiny na 2 300 lidí včetně místního letiště, se opět rozproudila diskuse o regulaci papouščí populace v amerických městech. Mníšci šedí, kteří pocházejí z Jižní Ameriky, za posledních čtyřicet let obsadili prakticky všechna velkoměsta ve Spojených státech a svá rozsáhlá hnízda si staví většinou na sloupech elektrického vedení.

Mníšci vlastně nemají mnoho jiných možností, protože stromy v městských parcích jsou snadno dostupné predátorům. Po hladkých sloupech elektrického vedení se k hnízdům nikdo nedostane, navíc dráty jsou vynikající kostrou obrovských staveb, jež obsahují často i desítky hnízdních „nor“. Mníšek je jediným papouškem na světě, který pro hnízdění neužívá dutiny ve stromech nebo nory v zemi, ale staví si je z větví. Navíc je velmi odolný vůči chladu, bez problémů přežije teploty hluboko pod bodem mrazu a př extrémních zimách přežívá právě ve svých velkých hnízdech, kde se ptáci navzájem zahřívají.

Zakopejte dráty pod zem, navrhuje aktivista

Energetické společnosti v USA nyní požadují, aby mohly proti papouškům účinněji zasáhnout. Nejde jim jen o shazování hnízd, ale celkovou redukci městských populací mníšků. Proti tomu se ale hlasitě ozývají zastánci papoušků. Například podle vydavatele serveru CityParrots.org Roelanta Jonkera je na zvážení, zda by energetické společnosti místo vybíjení papoušků neměly směřovat svoje síly na lepší zabezpečení elektrického vedení. „Faktem je, že životní prostředí se změnilo a používat stále konstrukce eletrického vedení z 19. století prostě už nejde. Nejlepším řešením by bylo zakopat rozvody do země,“ navrhuje. Sice to je nákladné a zdlouhavé řešení, ale podle Jonkera vyžaduje mnohem méně údržby a kontrol vedení vysokého napětí.

K TÉMATU: Americké dráhy musely odstranit hnízdo mníšků přímo ve vedení vysokého napětí

„Dráty vysokého napětí ročně zabijí stovky lidí a bezpočet volně žijících i domácích zvířat. Tak proč tento problém nevyřešit jednou provždy?“ ptá se Roelant Jonker. Jestliže mníšci šedí začali obsazovat americká, ale i evropská města již před čtyřiceti lety, nejde podle něj o nijak nový problém a měl se řešit už před lety. Papoušci z měst jen tak nevymizí, lidé si budou muset na soužití s nimi zvyknout. V některých městech to už řeší vztyčováním umělých sloupů s držáky na hnízda, díky nimž se papoušci vyhýbají sloupům elektrického vedení. Opět jde ale o dočasné řešení, dokud se populace mníšků nerozrostou natolik, že ubyde hnízdních příležitostí a papoušci se opět vrhnou na sloupy vysokého napětí.

Úvodní foto: Celebrateurbanbirds.org

 

Předchozí článek

Bývalí pytláci pomáhají chránit hnízda žaků liberijských na ostrovech Bijagós u africké Guiney

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. července 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější