Katarská Al Wabra hlásí už páté letošní mládě ary škraboškového, část vajec byla oplozena uměle

Ara škraboškovýJiž pět mláďat ary škraboškového, nejvzácnějšího papouščího druhu na světě, jenž se už ve volné přírodě nevyskytuje, se letos vylíhlo v katarské záchranné stanici Al Wabra. Dvojice nejmladších mláďat přišla na svět minulý pátek, přičemž jedno z nich je výsledkem úspěšné umělé inseminace chovné samice. „To je důležité, protože přebytek samic v minulosti vedl k tomu, že řada z nich neměla k dispozici partnera a nemohla se rozmnožovat. Díky umělému oplodnění ale můžeme všechny samice využít pro další reprodukci,“ uvedla Al Wabra na svém profilu na Facebooku.

Pohlaví čerstvě vylíhlých mláďat zatím záchranná stanice nezná, musí počkat na odběr vzorků DNA, až budou o něco starší. Al Wabra vlastní největší počet arů škraboškových v zajetí, okolo 60 jedinců z 80 ptáků zařazených do celosvětového záchovného programu tohoto druhu. První dva chovné páry získala v roce 2000 od filipínské farmy Bird International Incorporated (BII) Antonia de Diose, dalšího samce a tři samice pak v roce 2002 od švýcarského chovatele Rolanda Messera. Klíčové byly pro Al Wabru roky 2003 a 2004, kdy získala všechny ptáky chované Antoniem de Diosem na Filipínách.

Jak Al Wabra přišla k arům škraboškovým?

Z Filipín do Kataru putovalo na přelomu let 2003 a 2004 celkem 25 arů škraboškových, kterým v původním chovném zařízení Bird International Incorporated hrozila nákaza ptačí chřipky, jež se v té době šířila jihovýchodní Asií. Ve stejné době Al Wabra převzala i 11 arů škraboškových z chovu Švýcara Rolanda Messera, který byl obviněn z nedodržování norem pro chov těchto ptáků. Papoušci podle Al Wabry trpěli řadou psychických a fyziologických problémů, včetně dilatace žlaznatého žaludku u jednoho jedince. Katarská stanice zvažovala, že švýcarskou chovnou populaci bude držet v jiném chovném zařízení přímo ve Švýcarsku, ale po neúspěšném pokusu o jejich krádež je převezla přímo do Kataru a umístila je do roční karantény.

K TÉMATU: Inseminace pomáhá v chovu arů škraboškových. Al Wabra tak odchovala už dvě mláďata

Původně měli arové škraboškoví ze Švýcarska putovat do nového chovného zařízení v Británii, takové řešení ale předpokládalo spolupráci a rychlý postup britských úřadů. Vyřizování patřičných dokumentů se ale protahovalo a blížící se zima vedla vedení Al Wabry k rozhodnutí papoušky převést přímo do Kataru a zajistit, aby nepřišli do styku s ptáky dovezenými z Filipín. Dočasně je tedy umístili do narychlo postavených šesti vnitřních voliér, jež se staly novým domovem „švýcarských“ arů škraboškových na šest měsíců až jeden rok. Poté byli tito ptáci postupně začleněni do chovného programu s dalšími ary škraboškovými v Al Wabře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..