Sesuv půdy v ostrovní rezervaci zabil samici vzácného kakapa sovího. Letos jde už o třetí úhyn

Uhynulý kakapoUhynulou samici kakapa sovího jménem Maggie nalezli členové záchranného týmu kakapů na ostrově Codfish Island na jihu Nového Zélandu. Kriticky ohroženého nelétavého papouška zasypala půda při samovolném sesuvu zeminy. Pro záchranný program to znamená velkou ztrátu, protože šestatřicetiletá samice mohla odchovat mnoho mláďat. Kakapové se dožívají v průměru více než 60 let. Za letošní rok jde už o třetí evidovaný úhyn kakapů, v květnu vědci nalezli těla uhynulého samce jménem Ben a samice Taongy, které byly teprve tři roky a chystala se na první hnízdění.

Letošní bilance zbytkové populace kakapů sovích, kteří obývají tři přísně střežené ostrovní rezervace zbavené všech predátorů, však zůstává kladná. Po tříleté přestváce došlo k hnízdění, z něhož je šest mláďat. Na světě tedy momentálně žije 127 těchto ptáků. „Smrt Maggie je prvním úhynem přičítaným přírodním silám od začátku záchovného programu kakapů,“ řekl televizi TV3 programový ředitel týmu pro záchranu kakapů Deidre Vercoe. „Připomíná nám to, že jde o volně žijící ptáky v divokém prostředí.“ Vědci uhynulé samici odebrali vzorky DNA, které uchovají do doby, než budoucí vývoj umožní použít je pro případnou umělou reprodukci kakapů.

Maggie „cestovatelka“: jak putovala po ostrovech

Maggie původně pocházela z ostrova Stewart Island, kde byla odchycena v dubnu 1980 a pojmenovaná podle americké vědkyně Margaret Shepardové, která se zabývala vývojem krmiva pro kakapy chované v zajetí. Nejprve byla přesunuta na ostrov Maud Island a v roce 1982 na Little Barrier Island. V letech 1990 a 1991 neúspěšně hnízdila, snůška byla neoplozená. V roce 1997 ji vědci přesunuli na Codfish Island, kde žila dosud. V roce 2002 se zde pářila se samci Nogou a Billem a opět snesla tři neoplozená vejce. V té době hnízdila i samice Heather, která měla dvě oplozená vejce, z nichž jedno vědci podložili Maggie, která se pak úspěšně starala o jedno mládě.

K TÉMATU: Radost z šesti nových mláďat kakapů sovích kalí úhyn dvou dospělých ptáků. Na světě jich zůstává 128

Tým na záchranu kakapů sovích se obává, že mírný růst populace by se mohl opět zastavit, protože poslední léta ostrovní rezervace trpí nedostatkem plodů stromů rimu, jež jsou pro hnízdění těchto nejmohutnějších papoušků na světě klíčové. Bez dostatečného počtu těchto plodů kakapové nejdou ani do toku, protože samice by nesehnaly dostatek potravy pro krmení mladých. Vědci tak stále častěji uvažují o chovu kakapů v zajetí a umělém oplodňování samic, k němuž poprvé přikročili již v roce 2009 a bylo velice úspěšné. Jde však o nákladnou metodu a novozélandská vláda kvůli úsporám seškrtala rozpočet určený na záchranný program kakapů.

Záchovný program tak hodně spoléhá na dárce, jimž za určitý obnos nabízí plyšové kakapy různých velikostí a děkovné plakety.

Úvodní foto: Kakapo Recovery Team

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..