Tři mladíci skončili ve vazbě za krádež a utýrání ochočeného žaka. Ukradli ho z klece na zahradě

žako OzziZ krádeže a zabití ochočeného papouška žaka obvinili kanadští vyšetřovatelé tři teenegery ve městě Slake Lake na severu státu Alberta. Chlapci ve věku 14, 15 a 16 let odcizili papouška z klece na zahradě před domem arabského přistěhovalce Asema Al-Daboubiho. Majitel zde žaka nechával pravidelně, klec s ním přesouval na zahradu ráno při odchodu do práce a do domu ji vracel až navečer. Desetiletý žako jménem Ozzi mu nahrazoval potomka, kterého se svou ženou nemohli mít. Papouška naučili mnoho slov v angličtině i arabštině, Ozzi každý den Asema po návratu domů zdravil slovy „Vítej doma!“.

2. června ale na Asema Al-Daboubiho čekala před domem pouze prázdná klec. Okamžitě zalarmoval kanadskou jízdní policii a zprovoznil speciální stránky na Facebooku a Twitteru, jejichž prostřednictvím se snažil Ozziho najít. Marně. Na druhý den byla poblíž v lese nalezena pohozená mrtvolka papouška. „Okamžitě jsem věděl, že to nemohlo udělat nějaké zvíře. Zvířata nezabíjejí ze zábavy. Kdyby to udělal pes nebo kočka, nezabili by ptáka a tělo pak nechali být,“ svěřil se Asem Al-Daboubi kanadskému deníku National Post. Nikdy v minulosti se neobával nechávat klec s papouškem před svým domem, považoval okolí svého bydliště za bezpečné.

Jak vyčíslit ztrátu domácího mazlíčka?

Vyšetřovatelé poměrně brzy odhalili pachatele krutého činu: zatkli tři teenegery, kteří zaháněli nudu tím, že papouška ukradli a poté ho pomalu utýrali k smrti. Čtrnáctiletý a šestnáctiletý chlapec byli obviněni z držení kradeného majetku a zranění nebo ohrožení zvířete, patnáctiletý ještě navíc z toho, že způsobil zvířeti zbytečné utrpení. Všichni tři strávili krátký čas ve vazbě a nyní jsou vyšetřováni na svobodě. „Vyšetřování ještě není zdaleka u konce. Identifikovali jsme několik svědků a momentálně existuje několik vyšetřovacích verzí,“ řekl televizi CTV News Edmonton policista Chris Murphy.

K TÉMATU: Britská armáda zaplatila 70 tisíc korun majiteli papouška, který uhynul po nízkém průletu letadla

Soud čeká zapeklité rozhodování, při němž nebude moci brát v úvahu pouze faktickou cenu ptáka, jež se pohybuje v řádu několika set kanadských dolarů. Majiteli totiž byla způsobena citová újma, na papouška byl hodně vázaný. „Byl to člen naší rodiny, neprodal bych ho ani za miliony dolarů,“ řekl Al-Daboubi televizi CTV News. „Považovali jsme ho za svoje dítě. Byl to náš kluk. Teď přijdu domů z práce a náš dům je jiný. Není v něm Ozzi a neříká mi „Vítej doma“. Nechápu, jak ho někdo mohl jen tak zabít.“

Úvodní foto: Al-Daboubi/Facebook

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. června 2014

Dálší článek

Uhynul ara škraboškový, podle kterého byl natočen film Rio. Mazlíček Presley se dožil 40 let

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější