UVNITŘ VIDEO – Odškodné 2 200 liber (v přepočtu téměř 67 tisíc korun) zaplatilo britské ministerstvo obrany jako kompenzaci za papouška, který uhynul po nízkém průletu vojenského letadla Hercules nad obytnou částí města Ayrshire. Stroj britského královského letectva (RAF) provedl rychlé stoupání, které vyvolalo silný hluk. Pták uhynul v důsledku stresu, informoval list Daily Mail. Úředníci ministerstva obrany stejnému deníku prozradili, že resort v posledních třech letech vyplatil celkem 1,4 milionu liber (asi 42 milionů korun) jako odškodné ve více než 200 podobných případech.
Kompenzace i za slepice, co přestaly nést
Jenom v Ayrshire muselo ministerstvo kromě uhynulého papouška (podle novin mělo jít o aru, konkrétní druh však nebyl specifikován) zaplatit ještě téměř 300 liber (devět tisíc korun) za dvě terapeutické skupiny pro obyvatele, kterým letoun způsobil šok, a 900 liber (27 tisíc korun) rodině dítěte, které při průletu letounu skákalo na trampolíně a zranilo se. „Existuje reálné nebezpečí, že si ministerstvo obrany zvykne vyplácet náhrady za tyto lety bez ohledu na to, zda jsou oprávněné, nebo ne. Některé požadavky na kompenzace jsou na hranici slušnosti,“ prohlásil skotský zástupce práv daňových poplatníků Robert Oxley.
Nejvyšší částky ministerstvo vyplatilo v případech, kdy nízký průlet letadel RAF někomu způsobil zranění. Příliš přitom nerozlišovalo, zda šlo o lidi, nebo zvířata. Za loňský průlet vojenského vrtulníku v Dumfries u Galloway, který poničil ohradu pro chovný dobytek a zranil několik zvířat, dostal jejich majitel kompenzaci 5 800 liber (175 tisíc korun). Nízko letící letadlo Tornado zase způsobilo zranění několika lidem v Midlothianu, což ministerstvo stálo 4 000 liber (120 tisíc korun). Náhrady se dočkaly i tisíce farmářů, kteří si stěžovali, že nízké průlety letadel snížily nosnost v jejich slepičích farmách.
Chovatel vysoudil náklady na veterináře
„Šéfové ministerstva obrany by měli více hlídat, aby nedocházelo k mimořádným událostem, které vedou k vyplácení náhrad, a zároveň zajistit, aby piloti mohli získat zkušenosti s letem v nízké nadmořské výšce, které mohou upotřebit ve válečných zónách. Současný stav ale nevyhovuje nikomu a z dlouhodobého hlediska jej nelze považovat za řešení,“ konstatuje Robert Oxley. Uhynulý papoušek v Ayrshire nebyl jedinou vyplacenou náhradou pro chovatele exotických ptáků, postižených nízkými průlety letadel nad obydleným územím. V jiném případě stroj vylekal papouška, který spadnul z bidla a zlomil si obě nohy. Jeho majitel zažaloval ministerstvo obrany a vysoudil proplacení nákladů na veterináře, včetně dvou dlah.
Nízké průlety vojenských letadel v Británii vedly za poslední tři roky k úhynu a zranění skotu, jehňat, koňů i psů. Jen zemědělcům muselo ministerstvo vyplatit v souhrnu přes milion liber (30 milionů korun). Nešlo přitom jen o zjevná poranění, ale například i o stres, kvůli kterému krávy přestaly dojit mléko, nebo škody, které napáchal vyplašený dobytek při úprku přes zahrady a pozemky obyvatel žijících poblíž zemědělských farem.