Třetinu pražské ZOO po 11 letech opět vyplavila voda, zvířata se podařilo evakuovat

UVNITŘ VIDEO – Ničivá povodeň v noci na pondělí vyplavila dolní část pražské zoologické zahrady. Ačkoli nešlo o tak velkou povodeň jako před 11 lety, kdy zoo musela některá zvířata utratit a jiné unesla velká voda, celá dolní část zahrady až ke starému sloninci, kde má vyrůst nový pavilon Amazonia, se ocitla pod vodou. „Přes povodňovou hráz se voda přelila před třetí hodinou ranní pod Trojským zámkem. V té době již byli v bezpečí všichni savci i plazi a probíhala evakuace ptáků,“ uvedla zoo na oficiální stránce na Facebooku.

Evakuace začala včas, už v neděli odpoledne

„Podařilo se přemístit stovky zvířat, aniž by jediné z nich zahynulo. Pokud však bude voda stoupat i nadále, bude nutné evakuovat lachtany a v krajním případě rovněž gorily z povodňové věže,“ dodala zoo. V úterý proto byla zoologická zahrada pro veřejnost uzavřena a navečer skutečně začala evakuace lachtanů. Ředitel zoo Miroslav Bobek později pro zpravodajský kanál ČT 24 připustil, že během evakuace došlo „k menším úhynům“, blíže je však nespecifikoval. V médiích se objevila informace o zlomené noze jednoho plameňáka.

Na případnou evakuaci se začala pražská zoo připravovat již během nedělního odpoledne a začala s ní okolo 16. hodiny. Tou dobou byla zahrada ještě otevřena veřejnosti. „V zoo se nyní shromažďují další a další zaměstnanci a připravují vybavení a techniku. Máme přesně určen postup všech prací a počítáme s tím, že zčásti by evakuace mohla probíhat i v noci. Abychom se později nezdržovali, již nyní kolegové stěhují drobnější zvířata z dětské zoo,“ popsal v neděli na Facebooku ředitel zoo Miroslav Bobek.

Odhady škod vystoupaly na 160 milionů

Postup zoo se ukázal jako mimořádně šťastný, protože v noci na pondělí přetekla protipovodňová hráz, která odděluje zahradu od Vltavy, a do areálu začaly proudit masy vody. „Protivodňový val je dimenzovaný jen na dvacetiletou vodu, zoo byla navíc už před lety vyjmuta ze seznamu míst, která mají být při povodních chráněna,“ postěžoval si později v České televizi Miroslav Bobek. Zoo se obává vysokých nákladů na obnovu areálu a už zřídila bankovní konto Povodeň 2013 s číslem 3070207/0100 pro dobrovolné příspěvky od veřejnosti. Špatnou protipovodňovou ochranu zoo kritizoval i první náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), dočasně pověřený řízením metropole.

„Protipovodňový val u zoo se musí navýšit, je to rozhodně levnější řešení, než opakovaně investovat stovky milionů korun na odstraňování škod, které v zahradě napáchají povodně,“ prohlásil Hudeček na jedné z pondělních tiskových konferencí k aktuální povodňové situaci v Praze. Ředitel zoo pro ČT 24 předběžně odhadl škodu způsobenou letošní povodní na 160 milionů korun. Nákladnost oprav se patrně odrazí i v oddálení plánu některých nových staveb, vyloučit nelze ani jiné umístění plánovaných pavilonů. Zmiňovaná Amazonia, jejíž stavba by měla přijít na 250 milionů korun, by totiž měla vyrůst právě v místech, která jsou už podruhé zatopena.

Velká voda v Plzni osvobodila dva tygry

Kromě pražské zoo se letošní záplavy nedotkly žádné jiné zoologické zahrady v České republice. Pouze v ZOO Plzeň podmáčená půda uvolnila strom, který spadl na elektrický ohradník u výběhu tygrů ussurijských. Dvě šelmy pak na půl hodiny unikly do areálu zoo, která však v tu dobu teprve otevírala a nebyli v ní žádní návštěvníci. Ošetřovatelé je během krátké chvíli uspali a přesunuli zpět do jiného výběhu. Samotná povodeň však plzeňskou zoo nijak nezasáhla. „K zoo voda nedošla, jsou pouze louže v lochotínském parku a loukách, zoo je v normálním provozu…,“ uvedla zahrada na své stránce na Facebooku.

Záplavy nijak nezasáhly ani královédvorskou zoologickou zahradu, ačkoli se nachází v regionu, kterým se rovněž prohnala povodeň. „Zoo je vysoko na kopci, takže bezprostřední nebezpečí nehrozí. Držíme všem palce, aby se situace neopakovala,“ odpověděl zástupce ZOO Dvůr Králové fanouškům na sociálních sítích.

Úvodní foto: ZOO Praha/Miroslav Bobek

Předchozí článek

Soused mi chce zabít papoušky. Policie mi nepomůže, nemá pravomoci

Dálší článek

Britská armáda zaplatila 70 tisíc korun majiteli papouška, který uhynul po nízkém průletu letadla

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější