Praha slibuje navýšení protipovodňového valu u zoo. Nechce opakovaně platit škody

Vybudování nového protipovodňového valu a začlenění pražské zoologické zahrady do seznamu míst, která mají být v metropoli chráněna proti velké vodě, požaduje úřadující primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09). Velká voda v noci na pondělí vytopila dolní třetinu zoo a způsobila podobné škody jako v roce 2002, kdy došlo k úhynům několika zvířat. Tehdejší škody se vyšplhaly na 230 milionů korun, ty letošní ředitel pražské zoo Miroslav Bobek předběžně odhaduje na 160 milionů. Pokrýt by je měl pražský magistrát, který je zřizovatelem zoo.

Úřadující primátor: takhle to dál nejde

Opakované zaplavení zoo a dřívější rozhodnutí magistrátu nezařadit zahradu mezi místa chráněná proti velké vodě způsobují podle Hudečka zbytečné náklady na odstraňování škod. „Protipovodňový val u zoo je dimenzovaný na dvacetiletou vodu, což je nedostatečné. Je třeba ho navýšit, což je jedna z prvních věcí, do které se pustíme,“ prohlásil úřadující primátor pro zpravodajský kanál ČT 24. „Nelze investovat peníze do obnovy zoo a zároveň ji nechránit před velkou vodou, to je mrhání finančními prostředky,“ zdůraznil Hudeček.

K TÉMATU: Třetinu pražské ZOO po 11 letech opět vyplavila voda, zvířata se podařilo evakuovat

Městská část Troja, v níž se pražská zoo nachází, je podle nynějších protipovodňových plánů Prahy považována za místo rozlivu velké vody, jež má ulevit centru města a zabránit stoupání hladiny v hustě obydlených oblastech. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka je ale tento efekt minimální. „Jde o pouhé centimetry, které se ušetří v centru města,“ postěžoval si šéf zahrady ve vysílání České televize. Povodeň zahradě výrazně zkomplikovala plány dalšího rozvoje. Právě v zatopené oblasti měl v příštím roce začít růst finančně náročný pavilon Amazonia za 250 milionů korun.

Pavilon goril v zaplavené dolní části pražské zoologické zahrady. Gorily zůstaly v jeho vyvýšené části, nazývané „povodňová věž“, kam je ošetřovatelé jezdili krmit na člunu. (Foto: Tomáš Adamec, ZOO Praha)

Jak to dopadne s projektem Amazonia?

Bez patřičné protipovodňové ochrany ale stavba Amazonie v místech, která už podruhé za jedenáct let zaplavila voda, nedává smysl. Není také jasné, zda na ni zoo bude mít dostatek peněz. Nyní se bude snažit co nejrychleji odstranit následky velké vody a postupně obnovovat zaplavené pavilony. Řada zachráněných zvířat proto musela dočasně do jiných zoo v Čechách i na Moravě. Například populární skupina goril nížinných přesídlí minimálně na rok do ZOO Dvůr Králové nad Labem, kde mají zcela nový pavilon goril, ale nemohli do něj sehnat zvířata. Nyní tedy poslouží jako náhradní domov pražským gorilám.

Vybraní exotičtí ptáci zamířili z pražské zoo do Zlína. „Včera v noci k nám tak dorazila „zásilka“ nových chovanců. Z ptáků se jedná o tyto druhy: dvojzoborožce indické (pár), turaka bělobřichá (pár), perličku supí (samec), špačky pagodovy (3 ex.), supa mrchožravého (samec), flétnáky australské (2 ex.) a majnu Rothschildovu (1 ex.). Kromě těchto uvedených druhů se dále připravujeme na převzetí skupiny chápanů středoamerických (6 ex.), kteří by do Zlína měli dorazit příští týden ve středu 12. června 2013,“ informovala zlínská zoo ve středu na svém webu.

Jako poslední byli z dolní části pražské zoo evakuováni lachtani. A jako první se také po opadnutí vody vrátili. (Foto: Tomáš Adamec, ZOO Praha)

Pražská zoo je od středy opět otevřena veřejnosti

Pražská zoo se mezitím ve středu poprvé od letošních povodní otevřela veřejnosti. Přístupná byla logicky ale jen její horní část. „Čas podpořit nás návštěvou však teprve přijde; nyní je třeba respektovat, že naše město prochází těžkou zkouškou a situaci v Troji ani jinde ještě víc nezkomplikovat. V žádném případě k nám, prosíme, zatím nejezděte autem,“ vyzvala případné návštěvníky. Zároveň se obrátila na dobrovolníky s žádostí o pomoc: „Pražská zoologická zahrada k odstranění povodňových škod shání kolečka, lopaty (hliníkové široké), hrabla a košťata. Nabídky prosím zasílejte na mail: knapovag@zoopraha.cz.“

„Už v průběhu noci dorazí do zoo obří výkonné čerpadlo, které nám pomůže odčerpávat ze zatopeného areálu přes tisíc litrů vody za minutu. S poklesem hladiny se budeme konečně moci pustit do prvních úklidových prací,“ doplnila zoo ve středu večer na oficiální stránce na Facebooku.

[poll id=“80″]

Předchozí článek

Britská armáda zaplatila 70 tisíc korun majiteli papouška, který uhynul po nízkém průletu letadla

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 7. až 9. června 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější