Kakapům sovím se letos vylíhlo už 50 mláďat, hnízdní sezóna je teprve v polovině

Padesátku vylíhnutých mláďat nelétavých papoušků kakapů sovích evidují od začátku letošní hnízdní sezóny členové záchranného týmu tohoto kriticky ohroženého novozélandského ptáka. Sezóna je přitom teprve v polovině a řada samic ještě snáší vejce. Ochránci tak stále doufají, že se podaří překonat rekordní sezónu z roku 2019, kdy se kakapům podařilo odchovat 71 mláďat a celková populace těchto ptáků stoupla o třetinu na více než 200. Před začátkem letošního hnízdění čítala celosvětová populace kakapů 201 jedinců. Vůbec první mládě kakapů letos ochránci zaznamenali i na ostrově Te Kākahu-o-Tamatea (Chalky Island – Křídový ostrov).

„Mládě pojmenované Queenie-A1-2022 absolvovalo poslední únorový den první zdravotní prohlídku a vypadá dobře,“ informoval tým Kākāpō Recovery. „Většina mláďat zůstává v hnízdech a daří se jim dobře, zejména na ostrově Anchor je situace vynikající. Je skvělé vidět, jak se jim daří u samic. Na základně na ostrově Wenua Hou odchováváe ručně pouze jedno mládě. Margaret-Maree-A1 se vylíhla v hnízdě, ale při kontrole se jí moc nedařilo a vážilo jen 17 gramů, takže bylo převezeno na základnu, abychom ho nakrmili. Kakapo JEM-A1 na ostrovu Anchor bohužel utrpěl zranění nohy a míří na veterinární kliniku The Wildlife Hospital do Dunedinu, kde se o něj postarají,“ dodal tým.

První kakapo soví letošní hnízdní sezóny je na světě. Nazvali ho Pearl-A-1-2022

Nejúspěšnější samec napářil osm samic

Do poloviny února ochránci potvrdili 131 snesených vajec a u 67 bylo potvrzeno, že byla oplozená. V té době bylo vylíhnutých pouze 12 mláďat. „Nikdy není dobré počítat přírůstky kakapů předtím, než se mláďata skutečně vylíhnou. Pokud všechno půjde dobře, mohli bychom se v této sezóně dočkat 30 až 50 mláďat,“ předvídal novozélandský server Scoop. Podle něj není tak pravděpodobné, že by letos kakapové měli více mláďat než v roce 2019, protože tehdy ochránci nechaly mnoho samic zahnízdit i podruhé. Letos to nebude kvůli opatřením proti šíření Covid-19 možné, upozornil server. „Výsledek letošní sezóny ale bude bezpochyby důležitým krokem k zachování tohoto druhu,“ míní Scoop.

Rangeři zaznamenali i několik výjimečných situací. Například nejstarší samice v záchranném programu Nora se letos spářila během jediné noci se dvěma samci a celkově jí páření zabralo 90 minut. Naopak samec Ralph se pářil poprvé od roku 1999. To samec Kōmaru patří mezi velmi plodné kakapy. Při minulém hnízdění v roce 2019 zplodil neuvěřitelných deset mláďat a letos se už stačil spářit s osmi různými samicemi. „Kōmaru se ale může stát obětí svého vlastního úspěchu, protože se uvažuje o jeho přemístění na jiný ostrov, aby u samic dostali šanci i jiní samci a populace si zachovala genetickou rozmanitost,“ konstatuje server Scoop. Příjemným překvapením letošního roku jsou i velké snůšky, které obsahují i čtyři vejce místo obvyklých dvou až tří. V jednom případě jich bylo dokonce pět.

Kakapové soví expandují na nový ostrov: ochránci vypustili první čtyři samce na Pearl Island

Úvodní foto: Deidre Vercoe, Kākāpō Recovery Team

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..