Irští ornitologové chtějí spočítat invazní alexandry malé v Dublinu. Má jít jen o pět ptáků

Několik nezávislých pozorování alexandrů malých v Griffith Parku v centru Dublinu přimělo irskou ornitologickou společnost BirdWatch Ireland k výzvě svým členům, aby se zaměřili na monitoring těchto invazních papoušků. Podle serveru Thejournal.ie se pokusí alexandry sečíst, aby bylo jasné, o jak velkou populaci se může jednat. Irsko bylo zatím invaze alexandrů malých ušetřeno, na rozdíl od sousední Velké Británie, kde se tito papoušci přemnožili a dají se počítat na tisíce. „Pokud se vydáte například do jižní Anglie, je to tam docela obyčejný pták, a stejně tak se vyskytuje v Amsterodamu nebo Bruselu, kde je běžný v městských parcích a na ulicích,“ řekl webu Niall Hatch z BirdWatch Ireland.

Hatch upozornil, že populace alexandrů malých se v uvedených zemích zcela vymkly kontrole, a to do té míry, že je už nelze nijak zredukovat. „Soutěží s několika původními druhy ptáků o zdroje potravy, a především o hnízdní příležitosti, protože hnízdí v dutinách. To negativně ovlivňuje naše původní druhy ptáků,“ uvedl Niall Hatch. „Způsobují také značné škody v zemědělství, protože mají tendenci létat ve velkých hejnech a zalétávat na pole nebo do ovocných sadů za potravou. Špatnou zkušenost s tím mají v jižní Anglii, Španělsku a podobných regionech, kde se alexandři malí etablovali a to představuje nebezpečí,“ dodal zástupce BirdWatch Ireland. Ptáci, kteří byli zaznamenáni v Dublinu, jsou podle něj uprchlí domácí mazlíčci.

Paříž se stala další baštou invazních alexandrů malých, jejich populace stoupla na 8000 jedinců

Loni úřady odchytily jeden pár, skončil u chovatele

„Lidé se je naučí velmi rychle nenávidět, protože ačkoli jsou to na pohled krásní ptáci, jsou neuvěřitelně hluční a také mají tendenci zalétat do zahrad a k ptačím krmítkům, od kterých odhánějí další ptáky. Žerou všechno, na co přijdou, a to je často problém,“ vysvětluje Niall Hatch. BirdWatch Ireland proto vyzvala všechny pozorovatele alexandrů malých, aby nahlásili údaje Národnímu středisku pro zachování biodiverzity. Mluvčí úřadu National Parks and Wildlife Service (NPWS), který se věnuje průběžnému monitoringu populací divokých ptáků v Irsku, serveru Thejournal.ie řekl, že v oblasti irské metropole se pokoušelo hnízdit méně než pět alexandrů malých.

„Je velmi pravděpodobné, že jde o ptáky, kteří byli kdysi chovaní v zajetí a ulétli. Pokud přežijí, je pravděpodobné, že se jejich populace časem rozšíří a bude to mít dopad na původní irské druhy ptáků,“ uvedl mluvčí. Loni úřad ve spolupráci s místní radnicí a několika dobrovolníky odchytil pár alexandrů malých, kteří se pokoušeli v Dublinu vyhnízdit. O papoušky se dočasně postaral sám NPWS a po krátké době strávené v karanténě se jich ujal zkušený chovatel. „NPSW situaci nadále bedlivě sleduje,“ ujišťuje mluvčí úřadu. Obyvatelé Dublinu mohou pozorování alexandrů malých hlásit Národnímu středisku pro zachování biodiverzity prostřednictvím internetového formuláře.

Polsko hlásí nález prvního hnízda invazních alexandrů malých, 20 km od českých hranic

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Subhapal3187

Předchozí článek

Kakapům sovím se letos vylíhlo už 50 mláďat, hnízdní sezóna je teprve v polovině

Dálší článek

Víte, že kakadu sumbský je už samostatný druh? Taxonomové ho oddělili od kakadua žlutolícího

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější