Víte, že kakadu sumbský je už samostatný druh? Taxonomové ho oddělili od kakadua žlutolícího

UVNITŘ VIDEO – Bílých druhů papoušků kakadu je o jeden více než dříve. Taxonomové z mezinárodní ornitologické organizace BirdLife International se na sklonku loňského roku rozhodli přehodnotit osm let starou revizi ptačích druhů od dvojice autorů Collar & Marsden a vyčlenit kakadua sumbského (Cacatua citrinocristata) jako samostatný druh. Doposud byl tento papoušek původem z Indonésie považovaný za jeden z poddruhů kakadua žlutolícího (Cacatua sulphuera). Když se Collar & Marsden pokoušeli v roce 2014 toto zařazení přehodnotit, dospěli k názoru, že kakadu sumbský nevykazuje minimálně sedm výrazných rozdílů od dalších poddruhů kakadua žlutolícího, a tak jej za samostatný druh neprohlásili.

Takzvané Tobiasovo kritérium, podle kterého se hodnotí taxonomický statut zvířecích poddruhů při úvahách o uznání nového druhu, použili i zástupci BirdLife International. Nesouhlasili totiž se závěry Collara & Marsdena, že se kakadu sumbský liší od ostatních poddruhů kakadua žlutočečelatého jen v šesti znacích. U většiny poddruhů bylo rozdílů sedm, což by stačilo ke stanovení nového druhu, ale od kakadua žlutolícího ostrovního (Cacatua sulphuera parvula) pouze v šesti, protože shodně s ním má nápadněji delší ocas. Taxonomové z BirdLife International ale přišli s dalším rozdílem: mláďata kakadua sumbského totiž mají černé zobáky, zatímco mláďata všech poddruhů kakadua žlutolícího je mají světlé.

V přírodě je jich méně než kakaduů žlutolících

Právě odlišnost ve zbarvení zobáku mladých ptáků vedlo k rozhodnutí stanovit kakadua sumbského za samostatný druh. Jde o monotypického ptáka, který nemá žádný poddruh a jeho hlavní odlišností od kakadua žlutolícího je jasně oranžová chocholka a naoranžovělé líce. Kakadu sumbský obývá výhradně ostrov Sumba, odkud byl koncem minulého století hojně vyvážený jako domácí mazlíček do zahraničí. Zejména v 80. letech docházelo k odchytu a vývozu až tří tisíc jedinců ročně, což značným způsobem snížilo jeho divokou populaci. Zároveň těmto papouškům ani nepomohlo výrazné odlesňování ostrova. Odhaduje se, že jejich počet v přírodě za poslední tři generace (43 let) klesl o rekordních 80 procent.

I když později jejich počty opět stoupaly, v posledních pěti letech je kakadu sumbský opět častěji odchytáván a obchoduje se s ním na černém trhu. Zbytková populace se podle BirdLife International pohybuje od 800 do 1320 pohlavně dospělých ptáků, proto byl kakadu sumbský ihned po uznání za samostatný druh zařazen do nejvyšší kategorie Červené knihy ohrožených živočichů IUCN jako kriticky ohrožený. Jedná se o stejný stupeň ohrožení jako u blízkého příbuzného kakadua žlutolícího, jichž je v přírodě o něco více (1200 až 2000 pohlavně dospělých jedinců) a u nejvzácnějšího kakadua filipínského s pouhými 430 až 750 jedinci ve volné přírodě.

Indonéské úřady bijí na poplach: kriticky ohrožených kakaduů žlutolících dramaticky ubývá

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Alexander Tundakov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..