První kakapo soví letošní hnízdní sezóny je na světě. Nazvali ho Pearl-A-1-2022

První únorový den se na ostrově Whenua Hou poblíž Nového Zélandu vylíhlo první mládě nelétavého papouška kakapa sovího za letošní hnízdní sezónu. Ochránci přírody ze záchranného projektu kakapů jej nazvali „Pearl-A-1-2022“ podle samice Pearl, z jejíž snůšky malý kakapo pochází. Z fotografie pořízené na hnízdě v noci na 1. února bylo patrné, že i z druhého vejce se klube malý kakapo. Záchranný tým očekává, že letošní sezóna bude pro kakapy rekordní a překoná tu poslední z roku 2019, kdy se podařilo odchovat přes 70 mláďat kakapů, což navýšilo populaci těchto kriticky ohrožených ptáků o třetinu. Jméno prvního mláděte obsahuje jméno jeho matky, číslo vejce a rok.

Samice Pearl měla ve snůšce celkem tři vejce, ale jedno jí ochránci odebrali a umístili ho do inkubátoru na stanici na ostrově Anchor. Podle dřívějších zkušeností totiž vědí, že samice se obvykle zvládnou postarat maximálně o dvě mláďata a třetí by bylo odsouzeno k záhubě. Po vylíhnutí jej ochránci umístí do hnízda jiné samice, která bude mít jen jedno vlastní mládě a z druhého vejce se nic nevylíhne. První mládě Pearl-A-1-2022 absolvovalo hned druhý den 2. února nad ránem zdravotní prohlídku, která dopadla nadmíru dobře. Mládě vážilo 37 gramů a bylo v dobrém zdravotním stavu. Vylíhnutím prvního mláděte letošní hnízdí sezóny se populace kakapů rozrostla na 202 jedinců, ale mladé ptáky ochránci definitivně započítávají až po jejich osamostatnění.

Boj o čas: Kakapové soví se už nevejdou na čtyři ostrovy a příští rok se čeká rekordní hnízdní sezóna

Rekordní sezóna během pandemie představuje výzvu

Kakapové se rozmnožují pouze jednou za dva až tři roky v závislosti na úrodě plodů rimu, kterými krmí svá mláďata. Doba líhnutí mladých se pro členy záchranného týmu jedním z neobtížnějších období jejich služby. „Pro tvrdě pracující členy týmu je obrovskou odměnou fakt, že s každým zdravým mládětem, které se vylíhne, roste naděje na zachování kakapů,“ říká manažerka záchranného programu kakapů při novozélandském ministerstvu životního prostředí Deidre Vercoe. Program funguje od roku 1995, kdy v přírodě zbývalo posledních 51 kakapů. „Tým pro záchranu kakapů prochází v roce 2022 jedinečnou výzvou, jak zvládnout významnou a nepříliš častou hnízdní sezónu kriticky ohroženého druhu uprostřed pandemie Covid-19,“ konstatuje Vercoe.

„S rostoucí populací kakapů snižuje zásahy do hnízdění. Pandemie by mohla posunout tuto praxi ještě dál. Poznatky získané během této unikátní situace nám poskytnou cenné informace pro budoucí rozhodování o postupech během hnízdních sezón,“ míní Deidre Vercoe. „Za pomoci našeho národního partnera pro záchranný program kakapů Meridian Energy jsme nedávno na ostrově Whenua Hou instalovali nový energetický systém, který poskytuje spolehlivější (a obnovitelnější) zdroj energie pro provoz inkubátorů, líhní a základen, které obývají rangeři ze záchranného týmu,“ dodala Vercoe. Se sílící populací kakapů ochránci musí také řešit otázku nových ostrovů, kam by mohli umístit další ptáky, aniž by jim hrozily útoky predátorů.

Sirocco žije! Nejznámější kakapo soví nebyl dva roky k nalezení

Úvodní foto: DOC /

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..