Sirocco žije! Nejznámější kakapo soví nebyl dva roky k nalezení

UVNITŘ VIDEO – Dobrá zpráva přišla z Nového Zélandu. Po dvou letech od chvíle, kdy se v ostrovní rezervaci Fiordland odmlčela mikrovysílačka nejznámějšího kakapa sovího, samečka jménem Sirocco, se podařilo tohoto papouška nalézt živého a zdravého. Na Sirocca narazili začátkem února dva členové záchranného týmu kakapů při rutinním monitoringu ostrovní rezervace. „Hledali jsme ho hned několikrát, ale byli jsme přesvědčeni o tom, že je v divočině mezi svými druhy naprosto šťastný. Nicméně nám chyběla jeho nevšední osobnost a proto jsme usilovali o to ho znovu vidět,“ uvedla pro server Stuff.co.nz šéfka záchranného týmu kakapů Deidre Vercoeová.
Sirocco si vytvořil silné pouto k lidem poté, co musel být v roce 1997 jako třítýdenní mládě léčen na rozsáhlé respirační potíže. Díky svým dobrým charakterovým vlastnostem jej pak ochránci přírody používali jako jakéhosi „velvyslance“ kakapů a absolvovali s ním nesčetně cest za veřejností po Novém Zélandu. V době, kdy novozélandská vláda uvažovala o snížení rozpočtu na ochranu kakapů, jej ochránci vzali i na návštěvu k ministryni životního prostředí v metropoli Wellingtonu. Všeobecně mediálně známým se ale Sirocco stal poté, co při natáčení dokumentu britské BBC skončil kameramanovi na hlavu a začal na ní kopulovat (viz video).

Vrátí se Sirocco mezi lidi? Uvidí se

Krátký videozáznam vtipné scénky se stal hitem na videoserveru YouTube. V roce 2015 se tým ochránců kakapů rozhodl Sirocca umístit na ostrovní rezervaci Fiordland, aby si zvykl na život v přírodě. Hustě zarostlý ostrov je prakticky těžko kontrolovatelný, proto všichni vypuštění kakapové mají na těle mikrovysílačky, které umožňují kontrolovat jejich polohu a případně jim pomoci, pokud se delší dobu zdržují na jednom místě. Rezervace je zbavena od veškerých predátorů, proto ochránci věřili, že se Siroccovi po výpadku mikrovysílačky nic nestalo. Ostatně, mikrovysílačky každoročně selžou u asi pěti procent kakapů a o některých z jich poté vědci nemají zprávy i řadu let.

K TÉMATU: Novozélandskou ministryni životního prostředí v úřadě navštívil ochočený kakapo soví

Sirocco je na Novém Zélandu považován za oficiálního „mluvčího“ týmu na záchranu kakapů sovích. Za jeho více než dvacetiletý život se podařilo populaci kakapů ztrojnásobit: z 51 exemplářů v roce 1995, kdy začal program reintrodukce, na aktuálních 154 dospělých ptáků. Vzhledem k tomu, že Sirocco žil více než dva roky mimo dosah lidí, nebudou jej ochránci nutit k návratu do role mediální hvězdy a „mluvčího“ záchranného projektu. Nejprve si chtějí ověřit, zda nezdivočel natolik, že by mu takové aktivity byly nepříjemné. Za Sirocca mezitím zaskakuje tříletý kakapo Ruapuke, který se vylíhl v roce 2014 z prasklého vejce, jež se podařilo zachránit lepidlem a umělou páskou. Ptáče poté ochránci dokrmili ručně.

Úvodní foto: Department of Conservation
Předchozí článek

Zákaz chovu invazních druhů začne platit i v Česku, ministerstvo chystá novelu zákona

Dálší článek

Nový zákon o invazních druzích bude v Česku platit nejspíš až od roku 2019

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější