Zákaz chovu invazních druhů začne platit i v Česku, ministerstvo chystá novelu zákona

UVNITŘ VIDEO – Ibis posvátný, kachnice kaštanová, vrána domácí a husice nilská se brzy stanou zakázanými druhy i v českých soukromých chovech a zoologických zahradách. Čtveřice ptáků je na seznamu invazních druhů schváleném Evropskou komisí, který platí od léta 2016. Loni byl tento seznam doplněn o další druhy živočichů a rostlin, ale v České republice dosud neplatí, protože nebyl přijat příslušný český zákon. To se teď má změnit. Ministerstvo životního prostředí podle České televize připravuje novelu zákona proti invazním druhům živočichů a rostlin. „Unijní seznam, ze kterého vychází, má po loňské aktualizaci 49 položek. Za jejich šíření by lidé mohli dostat desetitisícové a firmy až milionové pokuty,“ upozornila ČT.
Ministerstvo nyní vypíše připomínkové řízení k záměru novely zákona. Po vypořádání připomínek pošle novelu do meziresortního připomínkového řízení a poté by se měla návrhem zabývat vláda. Novelu by měla Česká republika přijmout do léta, kdy uplyne dvouletá lhůta pro implementaci evropského nařízení do české legislativy. Co to bude znamenat pro chovatele? Výše zmíněné čtyři ptačí druhy už nebude možné v zajetí rozmnožovat. Majitelé si je sice budou moci nechat, ale pouze tzv. „na dožití“. Samci musí být odděleni od samic a chovatelé budou muset zajistit, aby ptáci nemohli uniknout do volné přírody. „Novela českého zákona teď řeší, jak zákazy chovu a pěstování kontrolovat a vynutit,“ dodala ČT.

Invazní druhy se nesmí dovážet do EU

Zároveň platí zákaz dovozu všech druhů uvedených na evropském seznamu invazních živočichů a rostlin. „V případě, že pohraniční veterinární kontrola odhalí druhy, které jsou zařazeny na daném seznamu, nepropustí je do ČR, a tudíž ani do EU. Výjimka může být udělena pouze na základě speciálního povolení v souladu s platnou legislativou,“ upozornil již loni v srpnu, po první aktualizaci seznamu zakázaných invazních druhů v EU zástupce mluvčího české Státní veterinární správy Petr Majer. Předloni v srpnu tak Pražská veterinární správa zabavila na Letišti Václava Havla v Praze – Ruzyni zásilku 75 raků červených z Indonésie. Kontroly se dosud zaměřovaly na dovážené exempláře, novela zákona nyní bude řešit tuzemské chovatele.

K TÉMATU: Zakázaných invazních druhů zvířat přibude, Evropská unie připravuje rozšíření seznamu

Česká legislativa dosud zakazovala vypouštět do volné přírody nepůvodní druhy zvířat a vysazovat nepůvodní rostliny. Neomezovala ale chov ani pěstování invazních druhů. V evropských státech, které zavedly zákazy chovu invazních druhů již dříve, probíhají pravidelné kontroly chovatelů, kteří nahlásili vlastnictví takových exemplářů. Úředníci ověřují, zda je chovné zařízení dostatečně zabezpečeno před únikem zvířat a zda jsou obě pohlaví oddělena do samostatných klecí. Nedodržení pravidel je přísně pokutováno, hrozí dokonce i zabavení exemplářů. Na evropském seznamu invazních druhů se nenachází žádný druh papouška, některé země ale na něj prosazovaly mníška šedého a alexandra malého.

Co je to vlastně invazní druh?

Jaké je vlastně definice invazního nepůvodního druhu? Podle evropského nařízení z roku 2014 jde o nepůvodní druh, u něhož bylo zjištěno, že jeho zavlečení či vysazení nebo šíření ohrožuje biologickou rozmanitost a související ekosystémové služby nebo na ně má nepříznivý dopad. „V souladu s uvedeným nařízením se invazní nepůvodní druhy s významným dopadem na EU nesmějí kromě jiného záměrně přivážet na území EU, a to včetně převozu přes toto území pod celním dohledem, držet, chovat, přepravovat do, z nebo v rámci EU, dále uvádět na trh nebo uvolňovat do životního prostředí,“ doplnila Státní veterinární správa.

ČTĚTE TAKÉ: Španělsko zakázalo chov deseti druhů papoušků. Amazoňanů, aratingů i mníšků

Evropská komise může každoročně seznam invazních druhů doplňovat na základě požadavků členských zemí EU. Aby se konkrétní druh dostal na seznam, musí způsobovat škody na větším území několika států Unie. V opačném případě si musí jednotlivé země omezování chovu takového druhu řešit individuálně národní legislativou. Například Španělsko takto před časem zakázalo chov mníšků šedých, alexandrů malých a za potenciálně invazní označilo papoušky senegalské, nandeje černohlavé, aratingy dlouhoocasé, aratingy škraboškové, aratingy červenolící, amazoňany kubánské, amazoňany modrobradé a amazoňany žlutohlavé. Španělský zákon o invazních druzích platí již od roku 2012.

Úvodní foto: reganearly.wordpress.com
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 9. až 11. března 2018

Dálší článek

Sirocco žije! Nejznámější kakapo soví nebyl dva roky k nalezení

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější