Zakázaných invazních druhů zvířat přibude, Evropská unie připravuje rozšíření seznamu

UVNITŘ VIDEO – Již druhou aktualizaci seznamu nepůvodních invazních druhů zvířat a rostlin, na které se vztahují přísná pravidla omezení chovu v zajetí a zákaz vypouštění do volné přírody, připravuje Evropská unie. Seznam, který je součástí evropského nařízení o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů, vznikl loni v srpnu a zpočátku obsahoval 14 druhů rostlin a 23 druhů živočichů, včetně kachnice kaštanové, vrány domácí a ibise posvátného. Letos v srpnu došlo k jeho první aktualizaci a mezi nebezpečné invazní druhy byla zařazena i husice nilská, která se vyskytuje i v chovech okrasné vodní drůbeže v České republice.
Evropská unie nyní zahájila přijímání návrhů na druhou aktualizaci seznamu. Zapojit se mohou všechny členské státy EU, uzávěrka návrhů byla stanovena na 10. února 2018. Poté budou všechny navržené druhy podrobeny zkoumání, o seznamu se bude hlasovat v Evropském parlamentu a v srpnu 2018 by mělo dojít k jeho další aktualizaci. Chovatelů papoušků se toto omezení zatím netýká, ale nelze vyloučit, že při některé z každoročních aktualizací navrhne někdo z členů Unie zařazení alexandra malého nebo mníška šedého (na úvodní fotce). Jde o papoušky, kteří se volně vyskytují v řadě západoevropských a jihoevropských měst, ale také na britských ostrovech.

Kachnice, husice a ibisové se nesmí množit

Dopady nové regulace již brzy pocítí chovatelé okrasných kachen a hus. Česká republika má do dvou let aplikovat toto evropské nařízení, což znamená, že kachnice kaštanové a husice nilské by měly být v zajetí odděleny podle pohlaví a nemělo by jim být dovoleno se rozmnožovat. Chovaní jedinci budou moci „dožít“ u původních chovatelů, kteří však budou muset zajistit chov před případným únikem ptáků do volné přírody. Husice nilské se v Česku již usadily a běžně zde hnízdí ve volné přírodě. Původně byly do Evropy dováženy pro zpestření rybníků a jezírek v městských parcích, odtud se ale brzy začaly rozšiřovat dál a v současné době vytvořily divoké populace v osmi státech EU.

K TÉMATU: Evropa má seznam zakázaných druhů zvířat a rostlin. Papoušci na něm nejsou, ibisové ano

V České republice se husice nilská poprvé objevila volně v roce 1979, od devadesátých let byla její pozorování pravidelnější a v roce 2008 zde poprvé zahnízdila. Momentálně husice úspěšně hnízdí hned na několika tuzemských lokalitách, například na písnících poblíž Pardubic. Oproti tomu kachnice kaštanová v Česku volně rozšířena není, mezi chovateli však jde o poměrně běžný druh a chovají ji i zoologické zahrady. Jeden pár vlastní například Zoo Praha. Evropské nařízení o invazních druzích se přitom dotkne právě i zoo, což bude v případě invazních ptáků citelné hlavně u ibisů posvátných, poměrně často chovaných brodivých opeřenců původem z Afriky.

Česko začne likvidovat ondatry

Letošní aktualizace seznamu zakázaných invazních druhů pamatovala i na běžně rozšířené a v řadě lokalit přemnožené ondatry pižmové a psíky mývalovité. Na seznam se mohou dostat pouze druhy, které jsou nepůvodní v celé EU a vytvořily životaschopnou populaci v nejméně dvou členských státech nebo jedné podmořské oblasti. Současně mají vykazovat závažný dopad na biologickou rozmanitost, lidské zdraví a hospodářství nebo musí být tento dopad vysoce pravděpodobný. Každý návrh podléhá prošetření Vědeckým fórem, které se skládá ze zástupců všech členských států EU a v této fázi se k němu může vyjádřit i jakákoli organizace, včetně chovatelské.

ČTĚTE TAKÉ: Neoficiální evropský seznam zakázaných druhů zmiňuje invazní mníšky šedé v Česku

Poté je návrh předložen Výboru Evropského parlamentu pro invazní nepůvodní druhy a po jeho potvrzení je zařazen do nejbližší aktualizace seznamu nepůvodních invazních druhů. Co to znamená v praxi? Každý členský stát by poté měl zajistit účinnou regulaci nebo odstranění zástupců daného druhu z volné přírody a zabránit mu dalšímu šíření. Členské státy EU mají také podnikat kroky k včasnému zjištění jejich výskytu a rychlému odstranění ještě předtím, než stačí vytvořit životaschopné populace. Pokud nejde danou populaci invazního druhu zcela vyhubit, měly by členské státy EU provádět jeho účinnou regulaci formou odstřelu nebo zamezení jeho dalšího rozmnožování.

Úvodní foto: Wikimedia Commons, koláž Ararauna.cz
Předchozí článek

Pašování papoušků vlakem se dvěma Indkám nevyplatilo, udali je spolucestující

Dálší článek

Arové jsou důležitým článkem při obnově lesů v Bolívii, zjistili vědci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější