Nový zákon o invazních druzích bude v Česku platit nejspíš až od roku 2019

Omezení chovu nepůvodních invazních druhů zvířat, které se nachází na seznamu zakázaných živočichů a rostlin Evropské unie, se v České republice bude uplatňovat nejspíš až od příštího roku. Návrh novely zákona o invazních druzích, který připravuje ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s ministerstvem zemědělství, totiž ještě není dokončen a do meziresortního připomínkového řízení by se měl dostat buď na konci března nebo v průběhu dubna. „Novela by měla být předložena do vlády a posléze do parlamentu na konci roku 2018, respektive na začátku roku 2019,“ řekl zpravodajskému serveru ČT24.cz náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.
Obě ministerstva na návrhu novely pracují již půldruhého roku. Dokument je ale stále v rozpracované podobě. Novela má řešit například způsob povolování výjimek ze zákazu chovu invazních druhů včetně toho, které státní úřady budou tato povolen vydávat a které budou kontrolovat dodržování pravidel. Zákon také bude definovat postup zajištění sledování invazních nepůvodních druhů a specifikovat postup při „včasném zjištění druhu ze seznamu EU a postupu při regulaci druhu značně rozšířeného“. Na novelu by měl navázat i další dokument, který bude obsahovat zásady regulace volně žijících populací invazních druhů a postup u jednotlivých druhů z evropského seznamu.

Chovatelé papoušků se zatím nemusí obávat

Nad rámec novely má vzniknout meziresortní odborná komise, která by řešila otázky návrhu zařazení nepůvodních druhů na evropský seznam invazních zvířat a rostlin nebo do národního seznamu formou nařízení vlády. Evropský seznam invazních druhů se může aktualizovat jednou ročně, loni na něm přibylo dvanáct druhů rostlin a živočichů. Z ptáků šlo o husici nilskou, která se rozšířila i po České republice a běžně zde hnízdí. Předloni, v první verzi evropského seznamu, byly tři druhy ptáků: ibis posvátný, kterého chová hned několik českých zoologických zahrad i soukromí chovatelé, kachnice kaštanová, která patří mezi často chované okrasné kachny, a vrána domácí.

K TÉMATU: Zákaz chovu invazních druhů začne platit i v Česku, ministerstvo chystá novelu zákona

Z papoušků se na evropský seznam zakázaných invazních druhů nedostal žádný, některé země však usilovaly o zařazení mníška šedého a alexandra malého. V České republice dosud volně hnízdili pouze mníšci šedí. Menší populace žila v Posázaví, ale postupně byla odchycena. V současné době je známý jeden polodivoký chov mníšků na jižní Moravě, který se ale drží poblíž areálu chovatele. Pokud by tito ptáci unikli do volné přírody a začali hnízdit mimo dohled majitele, mohli by zvadat příčinu pro úvahy k zařazení do seznamu nepůvodních invazních druhů, jako to u mníšků šedých udělalo před šesti lety Španělsko. Tamní chovatelé mohou mníšky chovat pouze oddělené podle pohlaví a nechat je dožít. Stát zakazuje jejich další rozmnožování.

Úvodní foto: Interestingengineering.com
Předchozí článek

Sirocco žije! Nejznámější kakapo soví nebyl dva roky k nalezení

Dálší článek

Jak je to se „záplavou“ papoušků v Nizozemsku? Nejde o nic převratného ani nového

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější