Jak je to se „záplavou“ papoušků v Nizozemsku? Nejde o nic převratného ani nového

UVNITŘ VIDEO – Českými médii včera proběhla zpráva o velkých problémech, které Nizozemcům činí volně žijící a zdomácnělí papoušci alexandři malí. Ničí prý hnízda původních druhů ptáků včetně sov (!), okusují pupeny stromů, dělají hluk a znečišťují chodníky měst svým trusem. V celé zemi jich podle odhadů žije 15 tisíc, zatímco v pětkrát větší Francii je jich „pouze“ 10 tisíc. Právník Wilfred Reinhold proto založil sdružení, které požaduje likvidaci alexandrů a dalších exotických zvířat, která se usadila v Nizozemsku. Nutno dodat, že ani toto sdružení není žádnou novinkou: existuje od roku 2006 a rozhodně se nezajímá pouze o alexandry malé.

Na evropský seznam? Těžko

Již na přelomu roku tato skupina, která se nazývá Stop Invasieve Exoten, vznesla požadavek na zařazení alexandra malého na seznam invazních nepůvodních druhů Evropské unie. Takový seznam existuje od roku 2016, je každoročně aktualizován a doplňován a představuje nedílnou součást evropského nařízení o nepůvodních invazních druzích. Jednotlivé členské země EU mají toto nařízení převést do svých národních legislativ, na čemž již půldruhého roku pracují i česká ministerstva životního prostředí a zemědělství. Na seznamu zatím není žádný papouščí druh, protože by se na tom muselo shodnout více zemí Unie, a konkrétně alexandři se rozmohli pouze v západoevropských metropolích.

K TÉMATU: Skupina Nizozemců usiluje o zařazení alexandrů malých na seznam zakázaných invazních druhů

A to je vlastně důležitá poznámka: alexandři malí v Nizozemsku neohrožují ptáky ve volné přírodě, protože sami žijí pouze a výhradně ve městech a městských parcích. Důvod je nasnadě: snadno dostupná potrava, často servírovaná lidmi na jejich zahradách nebo v parcích. Příhodnější klimatické podmínky během zimy a vhodné hnízdní dutiny ve starých stromech v parcích nebo alejích. Ano, o tyto dutiny alexandři zápasí s původními druhy ptáků, ale pouze ve městech. Tvrzení, že tito papoušci ničí hnízda sov, je přitažené za vlasy. Sovám mohou alexandři maximálně tak uškodit zabráním dutiny, v níž by chtěly zahnízdit právě sovy. Vajíčka ani mláďata sov ale papoušci nenapadají.

Nizozemsko v tom není samo

Alexandři jsou samozřejmě otravní svým křikem. Ve městech se pohybují v hejnech a ta logicky vytváří velký hluk. Zmiňovaný právník a zakladatel sdružení Stop Invasieve Exoten Wilfred Reinhold dokonce zmiňuje případ, kdy kvůli hlučným papouškům musel přerušit jednání nizozemský parlament. Jde však jen o zvyk. Intenzita hlasu alexandrů malých nakonec nemusí být vyšší než u původních druhů ptáků, jen na holuby, racky, kosy a další ptáky jsou lidé přeci jenom zvyklí a na jejich hlasu jim nepřijde nic divného. Kdežto papoušci jsou skutečně něčím exotickým, nepůvodním, byť konkrétně v Nizozemsku žijí volně již o šedesátých let minulého století.

ČTĚTE TAKÉ: Zákaz chovu invazních druhů začne platit i v Česku, ministerstvo chystá novelu zákona

Nizozemsko rozhodně není jedinou zemí, která by měla problémy s alexandry malými. Velká Británie řeší jejich přemnožení v Londýně. Původní plán na odstřel papoušků padl, protože populace alexandrů již narostla natolik, že by nebylo možné zlikvidovat všechny. Španělsko zařadilo alexandry malé mezi zakázané druhy již v roce 2012, od kdy platí přísný zákaz jejich rozmnožování v zajetí. Velké skupiny alexandrů obývají německá a francouzská města, ale také Itálii, Řecko a další země s mírnějším klimatem.V České republice se zatím žádné skupiny alexandrů malých ve volnosti neobjevily, ale jsou známy případy jiného invazního papouška mníška šedého, který už v Česku volně hnízdil.

Úvodní foto: Wikipedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..