Skupina Nizozemců usiluje o zařazení alexandrů malých na seznam zakázaných invazních druhů

UVNITŘ VIDEO – Evropský seznam zakázaných invazních druhů zvířat a rostlin by se měl podle nizozemské aktivistické skupiny Stop Invasieve Exoten rozšířit o alexandry malé. Papoušci, jejichž domovinou je jihovýchodní Asie a západní Afrika, se vyskytují v celé řadě světových metropolí. V samotném Nizozemsku žije podle odhadů ornitologů okolo deseti tisíc alexandrů malých, přičemž v Amsterodamu jsou již šestým nejčastějším ptačím druhem. Mezinárodní tým vědců nedávno zařadil alexandra malého na seznam 100 nejhorších invazních druhů na světě, který publikoval časopis Biological Ivasions. Papoušek je v něm na 67. pozici.

Na evropském seznamu invazních druhů ale alexandr malý chybí, což chce skupina Stop Invasieve Exoten změnit. „Vědci zjistili, které rostliny, zvířata a houby způsobují největší škody. Porovnávali je na základě dvanácti různých faktorů,“ řekl mluvčí skupiny Wildred Reinhold serveru Parool.nl. „Mezi vyjmenované škody patří dopad na přírodu, ale také na zemědělství, zdraví a dobré životní podmínky,“ dodal. Alexandr malý podle skupiny soutěží s původními druhy ptáků o volné hnízdní dutiny a připravuje je tak o vhodná místa k hnízdění. Navíc způsobuje škody v ovocných sadech, ve městech pak hluk a znečišťuje okolí.

Země uvažovala o chemické sterilizaci

Alexandři malí se začali v nizozemských městech objevovat v sedmdesátých letech minulého století. Až v roce 2015 se ale země pokoušela přijít na to, jak se nezvaných exotů zbavit. Odborníci na boj s invazními druhy doporučili, aby lidé přestali papoušky dokrmovat a vyháněli je z okolí svých domů. Také navrhovali chemickou sterilizaci. Upozorňovali však, že není možné vymýtit celou umělou populaci alexandrů malých v Nizozemsku. Roelant Jonker z organizace City Parrots, která se zabývá ochranou nepůvodních druhů papoušků žijících v městských parcích, zpochybňuje, že by tito ptáci způsobovali nějaké škody.

K TÉMATU: Evropu „okupuje“ 85 tisíc alexandrů malých, do několika let jich může být až dvojnásobek

„Pokud opravdu chceme, aby naše příroda byla taková, jaká bývala kdysi, museli bychom se zbavit i králíků a bažantů, ale také evropského buku, který vysázeli Římané,“ upozornil. Příroda se podle Jonkera neustále mění a to je ní podle něj to nejhezčí. Alexandr malý je jedním z dvou druhů papoušků, kteří postupně „dobývají“ evropský kontinent. Ještě rozšířenější je mníšek šedý, o němž se už v souvislosti s evropským seznamem zakázaných invazních druhů oficiálně uvažovalo. Zatím jej však, stejně jako alexandra malého, za nechtěný invazní druh prohlásilo pouze Španělsko, které zakázalo jeho chov v zajetí a rozmnožování. Lidé, kteří je vlastnili před zákazem, museli oddělit samce o samic.

Úvodní foto: J. M. Garg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..