Na návštěvě Olomouckých ptačích trhů, nové chovatelské burzy na Výstavišti Flora

UVNITŘ FOTOGALERIE – Olomoucké Výstaviště Flora má většina chovatelů papoušků spojené s mezinárodní výstavou Exota Olomouc, která se zde koná pravidelně každé dva roky a nejbližší ročník proběhne letos na podzim. Od loňského září je ale hlavní pavilon A tohoto výstaviště také dějištěm nové ptačí burzy, kterou pořádají organizátoři zavedené burzy teraristů Aqua Tera Olomouc. Zatím ve Floře proběhly tři ptačí burzy, poslední o uplynulé sobotě 6. ledna. To se zde poprvé sešli pouze exotáři, ptačí trhy tentokrát nebyly spojené se zavedenou a hojně navštěvovanou burzou chovatelů terarijních zvířat a bylo to znát na první pohled.
V půl osmé ráno je na olomouckém hlavním nádraží ještě tma. Na tramvajové zastávce mezi lidmi postává chovatel s taškou, z které vykukuje přenoska. Celou cestu až na Výstaviště Flora z ní štěbetají andulky. Ptačí trhy začaly již před hodinou a půl a pokud platí, že to nejzajímavější se na burze prodá za první hodinu, čeká nás už řada prázdných přenosek a bodovaček. Ve skutečnosti to ale není tak zlé. Do výstavního pavilonu A vcházíme hlavním vchodem na výstaviště, vstupenky návštěvníkům prodávají a kontrolují jeho zaměstnanci. Uvnitř nejprve procházíme okolo sezení s občerstvením, hned za ním je vstup do samotného pavilonu A. Dveře jsou polepené letáčky s pozvánkou na další burzu, která se zde odehraje v sobotu 17. března.

Hlavní vchod na olomoucké Výstaviště Flora v době konání Olomouckých ptačích trhů (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Občerstvení ve vestibulu před pavilonem A (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Samotný vstup do pavilonu A, jak jej znají i účastníci mezinárodní výstavy Exota Olomouc (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Organizátoři všude vylepili letáky s termínem další burzy, která se bude konat až v polovině března (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Stoly pro prodejce skýtají dostatek prostoru pro všechny. Při sobotní burze ho byl nadbytek. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Z prodejců krmiva na Olomouckých ptačích trzích nechyběl Milan Bartl a jeho ePapoušek.cz (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pohled z ochozu na obsazené prodejní stoly (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Krásné prostředí, ale malá účast

Pavilon je plný řad stolů pro přenosky a klece, obsazené jsou však pouze první tři. Po obvodu haly mají rozložené vlastní stánky prodejci krmiva a dalších chovatelských potřeb. Je jich tu celkem pět, včetně jednoho stanu, který stojí venku před výstavištěm a nakoupit si v něm mohou tedy i ti, co nezaplatí vstupné na burzu. Vnitřní hala ale skýtá sucho, dostatek světla a relativní teplo, i když takové teplo jako při Exotě Olomouc tu není. V porovnání s většinou ptačích burz v České republice je prostředí, v němž se odehrává ta olomoucká, velmi kvalitní a nadstandardní. Prodávajících chovatelů i návštěvníků je tu ale pomálu. Okolo osmé hodiny ráno se v pavilonu pohybuje okolo stovky lidí, z toho zhruba polovinu tvoří prodejci.

K TÉMATU: Olomouc zkusí vlastní ptačí burzu na Výstavišti Flora. Premiéra se kryje s burzou ve Zwolle

Z nabízených ptáků převažují andulky, agapornisové, ale také mutační mníšci šedí a kakariki rudočelí. Prodejce z Polska dovezl moc pěkný pár eklektů různobarvých, amazoňanů běločelých, amazónků černotemenných a alexandra malého modrého mutace, ptáci v této cenové relaci (eklekti 25 tisíc korun, amazoňané 18 tisíc Kč) ale návštěvníky neoslovují. Podobné to je s amazoňanem kubánským, asi jediným papouškem spadajícím pod CITES I a tedy i povinnou registraci na této burze. Z větších papoušků byli na olomoucké burze k mání i amazoňani modročelí a papoušci patagonští, vůbec nejhlasitěji se projevující ptáci z celého pavilonu. Překvapivě málo byli zastoupení australští papoušci včetně rosel.

Většina prodejních pultů zůstala v sobotu neobsazena. Ptačí burza se poprvé konala bez teraristů a bylo to znát. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Někteří prodejci nabízeli exoty přímo z velkých přenosek (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Z nabídky ptáků převládali menší a střední papoušci (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mezi nabízenými papoušky se vyjímal amazoňan kubánský v přenosce s králičím pletivem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Většinu ptáků prodejci nabízeli přímo z přenosek (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
K mání bylo hodně mutačních mníšků šedých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Olomoucké ptačí trhy dvě hodiny po otevření, okolo osmé ranní (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Na burze nechyběly ani výstavní andulky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Olomouc potřebuje vyladit termíny

Organizátoři pamatovali i na chovatele okrasné drůbeže. Připravili pro ně dvě řady klecí na ochozu pavilonu, aby slepice, kachny a husy nebyly hned vedle exotických ptáků. Všechny klece pro drůbež ale zejí prázdnotou a na ochozu není ani noha. Jediný prodejce, který by snad mohl využít připravené klece, přinesl v přenosce králíka, ale raději zůstává dole mezi exotáři. Za necelou hodinu mám burzu několikrát prochozenou. Zázemí je pěkné, volba soboty je také rozumná, dostupnost Olomouce je vynikající. Tak proč sem nepřišlo více lidí? Problém asi bude v nepravidelnosti. První Olomoucké ptačí trhy se konaly loni 23. září, druhé 25. listopadu a třetí teď 6. ledna. Čili dvakrát o třetí sobotě v měsíci a nyní první sobotu v měsíci. Příště to bude zase třetí sobota v měsíci, ale až za dva měsíce.

ČTĚTE TAKÉ: Zaveďme standardy pro velikost klecí na ptačích burzách, navrhuje Asociace chovatelů exotického ptactva

Většina zavedených a úspěšných ptačích burz se koná každý měsíc a má přesně určeno, kolikátou sobotu nebo neděli. U Olomouckých ptačích trhů by měsíční periodicita jistě zafungovala, ale pro pořadatele by to byla nejistá sázka. Pronájem pavilonu A na výstavišti Flora není levný a po rozdělení Agua Tery a ptačí burzy se u Olomouckých ptačích trhů kvůli nižší návštěvnosti stěží pokryjí náklady. Natož aby se burza mohla konat každý měsíc. Pravděpodobnější varianta je opětovné sloučení s terarijní burzou. Ostatně, podobně fungují chovatelské trhy v Jihlavě, Teplicích nebo i v Praze. A kdyby se ustálil termín, který by nekolidoval s blízkou ptačí burzou v Přerově, mohla by se s ní ta olomoucká dobře doplňovat.

Okolo osmé hodiny ráno byla na burze asi stovka návštěvníků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Z papoušků na Olomouckých ptačích trzích převažovaly andulky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Chovatel z Polska ale dovezl i eklekty různobarvé a amazónky černotemenné (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
V Olomouci se prodávalo i takovýchto klícek, které rozhodně nesplňovaly Řád ptačích burz od Asociace chovatelů exotického ptactva (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Z mutačních papoušků byli častí kakariki rudočelí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Olomoucké ptačí burze by pomohl stálejší termín konání (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Na Výstavišti Flora byli k mání i kanáři (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Klícky pro drůbež na ochozu pavilonu A zůstaly nevyužity (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 5. až 7. ledna 2018

Dálší článek

Skupina Nizozemců usiluje o zařazení alexandrů malých na seznam zakázaných invazních druhů

2 Comments

  • Děkujeme za pěkný článek.

    • Není zač 🙂 Rád se přijedu podívat na jaře, až se to rozjede.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější