Unikátní bílý vaza seychelský na ostrově Praslin láká ochránce, chtějí ho odchytit

UVNITŘ VIDEO – Dva a půl roku od objevu nezvykle zbarveného bílého vazy seychelského na ostrovu Praslin plánují ochránci přírody tohoto netypicky zbarveného ptáka odchytit. Přírodní zbarvení vazů je černošedé až hnědavé, tomuto jedinci se ale daří přežívat, i když svým zbarvením musí lákat predátory. Vědci z Nadace Seychelských ostrovů na něj znovu narazili minulý týden při každoročním monitoringu hnízdících ptáků v rezervaci Vallée de Mai na Praslinu. Podařilo se jim ho dokonce detailně zachytit, jak sedí na drátech vysokého napětí a potom na papáji. „Doufáme, že se nám ho podaří odchytit a provést u něj genetickou analýzu,“ říká Julia Kovacsová z týmu na ochranu vazů seychelských.

„Na Praslinu se také objevil papoušek, který má kromě černého i hnědé peří. Přezdíváme ho Karamel,“ prozradila Kovacsová seychelské tiskové agentuře SNA. Vaza seychelský je endemický druh, který se vyskytuje především na Praslinu a v minulosti byl považován za poddruh vazy malého. Při posledním sčítání ptáků v roce 2013 ornitologové odhadli jeho populaci na 520 až 900 jedinců. Seychely jej považují za národního ptáka a podnikají vše pro to, aby jej ochránili před invazními alexandry malými, s nimiž vazové bojují o hnízdní dutiny, ale také před krysami a zdivočelými kočkami. V Červené knize ohrožených živočichů IUCN je veden jako zranitelný druh.

Hnízdní dutiny jsou pod kontrolou

Pravidelný monitoring hnízdících vazů seychelských probíhá od prosince do dubna. Výzkumný tým Nadace Seychelských ostrovů pečlivě vyhledává obsazené hnízdní dutiny, zaznamenává počet snesených vajec, vylíhnutých a odchovaných mláďat. V letošním roce se týmu podařilo zkontrolovat 73 obsazených hnízdních dutin a zatím zaznamenal jedno hnízdo s vylíhnutými mláďaty. „Byla slyšet v lokalitě Fond Pepper a později narazil tým na stejném místě uvnitř hnízdní dutiny na samici a pozoroval, jak leze dovnitř a ven, což naznačuje, že jde opravdu o hnízdění,“ uvedla Julia Kovacsová. Při fyzické kontrole hnízd si ochránci počínají velmi opatrně. Aby neporušili hnízdní strom, přivazují žebříky k okolním stromům.

K TÉMATU: Unikátní pozorování bílé mutace vazy seychelského na ostrovu Praslin

„Používáme fotoaparát, který máme napojený na teleskopickou tyč. Spustíme ho do hnízda a tak monitorujeme veškeré dění uvnitř,“ popsal šéf týmu na ochranu vazů seychelských Terance Payet. Vazy v jejich přirozeném hnízdním biotopu neohrožují jen invazní alexandři malí, krysy a zdivočelé kočky, ale dokonce i invazní druh mravenců. Nový projekt Inva’Ziles, který probíhá v hnízdním období vazů seychelských, má napomoci k lepšímu porozumění hrozeb, jimž musí tito papoušci čelit, a hledání možností, jak by se jim dalo předcházet. V případě alexandrů malých již seychelská vláda přikročila k radikálnímu kroku a pustila se do likvidace celé jejich populace, na což jí dokonce přispěla Evropská unie.

Úvodní foto: Seychelles News Agency

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..