Unikátní pozorování bílé mutace vazy seychelského na ostrovu Praslin

Vaza seychelský bílé mutaceUVNITŘ VIDEO – Netypicky bíle zbarveného vazu seychelského, papouška, jehož přirozená barva je spíše špinavě černá, natočila na ostrovu Praslin na Seychelách tamní rezidentka Linda Oreddyová. Ptáka poprvé pozorovala před necelým měsícem, poté se ještě několikrát objevil v blízkosti jejího domova. Čtyřiatřicetiletá žena nejprve umístila jeho fotografie na sociální síť Facebook a poté je zaslala k posouzení seychelským ornitologům a také seychelské tiskové agentuře SNA, která je zveřejnila na svém webu. „Bylo to poprvé, co jsem něco takového spatřila! Bílý černý papoušek (anglický název vazy seychelského je Black Parrot, pozn. red.),“ svěřila se autorka fotografií, která pochází z okresu Baie Ste Anne na Praslinu.

Létá v doprovodu černých vazů

„Poprvé jsem toho ptáka viděla asi před měsícem, seděl na drátech vysokého napětí,“ popsala Linda Oreddyová. Ihned poté poskytla jeho snímek známému praslinskému ekologovi Victorinu Laboudallonovi a zástupcům ministerstva životního prostředí. „Poté jsem už papouška neviděla, znovu se vrátil až minulé pondělí,“ uvedla žena. „To seděl na mangovníku a potom přelétl na stromy Jamalac. Zřejmě se pohyboval s jiným vazou seychelským, který přiletěl na stejné stromy za potravou v tutéž dobu jako on.“ Přítomnost přirozeně zbarveného vazy seychelského podle Lindy Oreddyové vyvrací veškeré teorie o tom, že by bílý pták mohl být jiným druhem než seychelským vazou, který je na ostrovu Praslin považován za národního ptáka.

K TÉMATU: Papoušci rodu Vaza už nejsou jen dva, přibyli k nim ještě vaza seychelský a vaza komorský

Vaza seychelský je považován za samostatný druh teprve od loňského května, kdy jej tým taxonomů v čele s Josephem del Hoyem vyčlenil od vazy malého. Od minulého pondělí Linda Oreddyová pozorovala bíle zbarveného vazu každý den. „Někdy to bylo i třikrát nebo čtyřikrát za den, v sedm hodin ráno a pak od jedné do třetí odpoledne nebo mezi čtvrtou a šestou podvečer,“ řekla agentuře SNA. „Působí jako jakýkoli jiný vaza seychelský, žere stejnou potravu, ozývá se stejným hlasem a pokud se v okolí pohybují další vazové, odlétá pak společně s nimi,“ dodala „objevitelka“ unikátně zbarveného papouška. Agentura SNA oslovila různé ochranářské organizace na Seychelských ostrovech, ale žádná z nich nikdy v historii bílého vazu ve volné přírodě nezaznamenala, a to i přes mnohaletý intenzivní monitoring těchto papoušků v hnízdním období.

Je to albín?

Generální ředitel nevládní ochranářské organizace Seychelles Island Foundation Dr. Frauke Fleischer Dogley agentuře SNA řekl, že různé barevné variace a papoušků žijících ve volné přírodě nejsou zase tak raritní. „Vyskytují se, například můžete pozorovat žluté nebo modré alexandry malé. Jsou to papoušci, kteří mají vzácné genetické alely nebo mutace. Bílé zbarvení ale ve skutečnosti nemusí znamenat, že jde o albína – museli bychom mít v dispozici podrobnější fotografii nebo papouška odchytit, aby se to potvrdilo,“ upozornil Frauke Fleischer Dogley. Albíni jsou známi tím, že mají červené oči. Na zveřejněných snímcích, které však nejsou příliš detailní, červené oči u bílého vazy seychelského vidět nejsou.

ČTĚTE TAKÉ: Až třetinu hnízd ohrožených vazů seychelských na ostrově Praslin zlikvidují krysy a loskutáci

Objev bílého vazy seychelského vzbudil rozruch na sociálních sítích. Zatímco někteří lidé fotografie sdílí a vyjadřují nad objevem unikátně zbarveného ptáka údiv, jiní se obávají o jeho budoucnost. Nápadně zbarvený papoušek totiž může lehce přilákat dravce. Agentura SNA připomněla, že vaza seychelský je ohrožený druh, na ostrovu Praslin a zejména v rezervaci Vallée de Mai žije jen okolo 500 až 900 jedinců. Ohrožují je především nepůvodní druhy ptáků, s nimiž musí soupeřit o potravu a hnízdní dutiny. Seychelská vláda proto už před časem rozhodla, že nechá vystřílet populaci invazních alexandrů malých a o podobném kroku uvažuje i u nepůvodních loskutáků.

Úvodní foto: Linda Oreddyová/SNA

Předchozí článek

Arové kobaltoví poprvé po 71 letech v Německu: od katarské Al Wabry je získalo sdružení ACTP

Dálší článek

Mexiko slaví úspěch s návratem arů arakang do volné přírody. První vypuštění ptáci už zahnízdili

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější