Boj o čas: Kakapové soví se už nevejdou na čtyři ostrovy a příští rok se čeká rekordní hnízdní sezóna

UVNITŘ VIDEO – Necelý rok zbývá novozélandskému ministerstvu životního prostředí, aby nalezlo a připravilo nový ostrov, na který by bylo možné vypustit část populace kakapů sovích. Nejtěžších nelétavých papoušků světa je už tolik, že se na stávající čtyři ostrovní rezervace nevejdou a v příštím roce se očekává další hnízdní sezóna. Ta minulá, jež proběhla v roce 2019, byla naprosto rekordní: kakapové nebo ochránci přírody (podle toho, zda šlo o přirozený nebo umělý odchov) odchovali až samostatnosti 71 mláďat, což zvýšilo zbytkovou populaci kakapů o celou třetinu (!). Nyní ale všichni hnízdění schopní papoušci nemají dost prostoru, a tak by se část párů nemusela v příštím roce vůbec rozmnožit. Hnízdící páry by pak mohly být rušeny dalšími ptáky.

Kakapové soví v současné době obývají čtyři speciální ostrovní rezervace: – Tresčí ostrov (Whenua Hou), Malý bariérový ostrov (Te Hauturu-o-Toi), Křídový ostrov (Te Kakahu) a ostrov Anchor. „Hledání pátého vhodného ostrova věnujeme v posledních letech opravdu zvýšenou pozornost, protože jsme věděli, že se dostaneme do situace, kdy už ve stávajících rezervacích nebude dost místa pro další mláďata,“ říká Dr. Jodie Crane, jedna ze straších a zkušenějších rangerek v záchranném projektu kakapů sovích. Problém je v tom, že vhodný ostrov nesmí obývat žádní predátoři, kteří by mohli těžké nelétavé a nadto dost pomalé kakapy zlikvidovat. Nesmí na něm tedy žít žádné krysy, potkani, zdivočelé kočky či lasice.

V roce 2050 by se kakapové měli dostat i na pevninu

„Bylo by to nesmírně náročné, protože každý druh predátora se likviduje jiným způsobem,“ vysvětluje Crane. Ochránci navíc potřebují ostrov, který by svou kapacitou umožnil kakapům žít a hnízdit dalších 20 let, aniž by se znovu musel hledat další volný ostrov. Naléhavost situace podtrhují předpovědi pro příští rok, kdy se podle meteorologického výhledu a velmi pravděpodobné silné úrodě plodů stromů rimu, jimiž kakapové krmí svá mláďata, dá očekávat podobně úspěšná hnízdí sezóna jako v roce 2019. Nový ostrov je tedy třeba najít co nejdříve. Už v roce 2020 mezi kakapí rezervace přibyl Křídový ostrov (Te Kakahu), kam se koncem roku přesunulo 26 kakapů. „Usídlení proběhlo bez komplikací a kakapové vypadají, že jsou tam spokojeni,“ říká Crane.

V dlouhodobějším výhledu chce ministerstvo životního prostředí vytvořit oplocenou rezervaci pro kakapy přímo na pevnině Nového Zélandu. K tomu však dojde asi až po roce 2050, do něhož si země stanovila ambiciózní cíl vymýtit všechny nepůvodní druhy predátorů, jako jsou krysy, kočky nebo lasičky a vačice. Podle novozélandské vlády tito predátoři ročně zabijí asi 25 milionů jedinců původních druhů ptáků, přičemž „první na ráně“ jsou nelétavé druhy jako je kakapo, ale také kivi nebo slípka takahe. Kabinet již před pěti lety schválil, že do programu eradikace nepůvodních predátorů investuje 28 milionů novozélandských dolarů (téměř půl miliardy korun) a doufal, že další prostředky získá od soukromých společností formou darů a příspěvků.

Kakapové soví expandují na nový ostrov: ochránci vypustili první čtyři samce na Pearl Island

Úvodní foto: tumblr.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..