Na přelomu února a března se v Česku doslova roztrhl pytel s nálezy uhynulých divokých kachen a labutí, které byly nakaženy ptačí chřipkou. Vůbec poprvé se tak stalo i na území Prahy, ale také v Ústeckém kraji, konkrétně v Žatci. Státní veterinární správa (SVS) v těchto případech nezavádí žádná preventivní opatření a nevyhlašuje pásma ochrany ani zvýšeného veterinárního dozoru. Přesto by měli být chovatelé na pozoru a zejména u vodních ptáků a drůbeže zamezit jejich kontaktu s volně žijícími ptáky. Virus ptačí chřipky je v tuzemsku stále přítomný a v průběhu jarního tahu divokých ptáků bude případů přibývat. Jenom za tento a minulý týden šlo celkem o sedm případů, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
„V šesti případech se jedná o subtyp H5N8, který byl detekován u kachen divokých na Paseckém potoce ve Zlíně, dále pak u labutí na Jesenicku v Olomouckém kraji, v Praze na Císařské louce, v Žatci v Ústeckém kraji a na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. V jednom případě byl u nalezené uhynulé labutě zjištěn subtyp H5N5, konkrétně v Kvasicích na Kroměřížsku,“ upřesnil Vorlíček. Od začátku roku zaznamenala Česká republika 15 případů uhynulých divokých vodních ptáků s potvrzenou ptačí chřipkou a osm ohnisek nákazy v chovech drůbeže, z toho v sedmi případech šlo o drobné malochovy a v jednom o menší komerční chov o cca 300 jedincích. Ptáky ve všech infikovaných chovech veterinární správa usmrcuje, je zakázána jakákoli léčba.
Problém zejména pro zoo: nákazu hlásí zahrada ve Varšavě
Nález uhynulé labutě s potvrzenou ptačí chřipkou je špatnou zprávou zejména pro pražskou zoologickou zahradu, která má rozsáhlý chov vodních ptáků prakticky hned v sousedství Vltavy, na které se nyní shromažďují tažní ptáci při cestě do hnízdišť. A přímo v areálu zoo u cesty Zakázanka každoročně hnízdí divoké volavky popelavé, jejich pohyb nelze nijak omezit a dostávají se do kontaktu s dalšími divokými ptáky v okolí Vltavy. Že to může být problém, dokládá příklad zoologické zahrady ve Varšavě, kde se v neděli potvrdila ptačí chřipka typu H5N8 u okrasných kachen. Zoo musela okamžitě stáhnout všechny ptáky z venkovních výběhů do zimovišť: včetně čápů, plameňáků a tučňáků. V celém areálu platí přísný zákaz krmení divokých ptáků a u všech vchodů jsou instalovány dezinfekční rohože.
Varšavská zoo neutratila všechny ptáky, kteří obývali výběh s infikovanými kachnami. Nechává je ve stejné voliéře a pečlivě sleduje jejich zdravotní stav. Podobnou strategii zvolila v roce 2017 krajská veterinární správa v Liberci, když se ptačí chřipka potvrdila v liberecké zoo. Napadla vzácné pelikány, ale veterináři nepřikročili k vybití celé skupiny, nýbrž u všech ptáků provedli krevní testy a zdravé jedince ušetřili eradikace. Opakovanou zkušenost se zavlečením ptačí chřipky od divokých vodních ptáků má i košická zoologická zahrada na východním Slovensku. Pražská zoo momentálně neřeší ptačí chřipku, ale několik případů nákazy koronavirem Covid-19, který se prokázal u goril a kočkovitých šelem. Všechna zvířata mají naštěstí mírný průběh nemoci.
Ptačí chřipka je už i na Moravě, dva případy na Zlínsku a jeden na Jesenicku
Úvodní foto: Meatspace.cz