Ptačí chřipka je už i na Moravě, dva případy na Zlínsku a jeden na Jesenicku

UVNITŘ MAPA – V Česku přibývá míst s nálezy uhynulých divokých vodních ptáků, u kterých je potvrzena nákaza ptačí chřipkou typu H5N8. Jen koncem minulého týdne Státní veterinární správa (SVS) evidovala hned tři takové případy, všechny na Moravě. Doposud se přitom potvrzené případy ptačí chřipky Moravě vyhýbaly, všech osm dosavadních nálezů mrtvých divokých ptáků pocházelo z Čech, stejně jako sedm ohnisek nákazy v chovech drůbeže zaznamenaných od začátku letošního roku. První moravské případy jsou ze Zlínska a Jesenicka. Přímo ve Zlíně a břehu Paseckého potoka byly ve čtvrtek 25. února nalezeny uhynulé kachny divoké, a ve stejný den pouhých několik kilometrů dále na břehu řeky Moravy u Kvasic byla mrtvá labuť velká.

O den později, tedy v pátek 26. února, hlásili nález mrtvého divokého ptáka v Javorníku na Jesenicku, přímo u hranic s Polskem. V tomto případě SVS zatím neuvedla, zda šlo o kachny nebo labutě a kolik jich uhynulo. Během pátku také SVS zveřejnila informaci o dalším, již sedmém potvrzeném ohnisku ptačí chřipky typu H5N8 v chovu drůbeže. „Sedmé letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice se nachází v malochovu drůbeže v obci Rojice na Strakonicku. Chovatel nahlásil úhyn tří slepic, další drůbež v chovu vykazovala příznaky onemocnění. Veterinární inspektoři SVS na místě zahájili šetření a odebrali zde vzorky, které odeslali do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha k vyšetření. To potvrdilo nákazu vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N8,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Potvrzené případy ptačí chřipky v České republice k 26. únoru 2021: červeně – ohniska v chovech, modře – nalezení uhynulí divocí ptáci (Zdroj: Google Maps / SVS)

Infikovaný chov se podle mluvčího nachází v areálu sádek a docházelo v něm ke kontaktu drůbeže s volně žijícími kachnami divokými. „Zbývajících 14 kusů drůbeže v malochovu (slepice, kohout, kachny pižmové) bylo v pátek v souladu s legislativou usmrceno. Bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ dodal Vorlíček. Ptačí chřipku se letos podařilo prokázat u mrtvých divokých ptáků nebo v chovech drůbeže již v osmi krajích České republiky: Jihočeském, Plzeňském, Libereckém, Pardubickém, na Vysočině, v Olomouckém a Zlínském kraji.

Ptačí chřipka je už na okraji Prahy, měla ji uhynulá labuť v Květnici u Úval

Background photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!