Na Borneu objevili po 172 letech timálii černobrvou. Předpokládalo se, že vyhynula okolo roku 1850

Není obvyklé, aby se zvířecí druh, který je téměř po dvě staletí považován za vyhynulý, zčista jasna objevil a přepsal tak učebnice zoologie. Nečekané se stalo skutečností loni v říjnu na Borneu, kde dva místní obyvatelé v provincii Jižní Kalimantan na indonéské straně ostrova sbírali lesní plody. Přitom si všimli nezvyklého ptáka, kterého dosud ještě nikdy neviděli. Podařilo se jim ho lstí lapit a pořídit několik fotografií, které posléze poskytli místním vyznavačům birdwatchingu a ti pojali podezření, že jde o timálii černobrvou, ptáka, který měl být již téměř 200 let vyhubený. Poslali tedy snímky dál a po konzultaci s předními indonéskými ornitology dospěli k názoru, že jde skutečně o timálii černobrvou, informovala na svém webu mezinárodní organizace BirdLife International.

„Je neuvěřitelné dozvědět se, že jsme našli druh ptáka, o kterém odborníci předpokládali, že vyhynul,“ uvedl jeden ze dvou objevitelů timálie Muhammad Rizky Fauzan. „Když jsme na něj narazili, vůbec jsme nepředpokládali, že jde o nějakou vzácnost – mysleli jsme si, že je to jen další pták, na kterého jsme předtím v životě nenarazili,“ dodal. Společně s přítelem Muhammadem Surantem tak nejen potvrdili, že timálie černobrvá nevyhynula, ale zároveň rozluštili hádanku, odkud tento pták pochází. Vědecké publikace z 19. století totiž tápaly nad tím, zda tato timálie žije na Borneu nebo na sousedním ostrovu Indonésie či dokonce na Jávě. Ze zápisků ornitologů, kteří je pozorovali v 18. a 19. století, to totiž nebylo zcela zřejmé. Poslední přímá pozorování navíc pocházela z let 1843 až 1848, údajně rovněž z dnešní provincie Jižní Kalimantan na indonéské části Bornea.

Timálie černobrvá odchycená v říjnu 2020 v indonéské části Bornea (Foto: BirdingASIA / Muhammad Rizky Fauzan)

Vědci se původně domnívali, že pochází z Jávy

Přímé místo nálezu nebylo tehdy ani nyní zveřejněno, ale podle informací BirdLife International se pozorování z poloviny 19. století zřejmě vztahovalo k okolí měst Martapura nebo Banjarmasin. Timálii černobrvou vědecky popsal v roce 1850 francouzský ornitolog Charles Lucien Bonaparte. Učinil tak na základě vzorku kožky ptáka uloveného o více než 100 let dříve, ve 40. letech 18. století, kdy jej získal německý geolog a přírodovědec Carl ALM Schwaner při jedné z expedic do východní Indie. Přesné místo, kde byla timálie ulovena, nebylo jasné. Vědci předpokládali, že se tak stalo na Jávě. Až v roce 1895 švýcarský ornitolog Johann Büttikofer upozornil, že Schwaner se podle dalších jeho zápisků tou dobou pohyboval na Borneu. „Senzační nález potvrzuje, že timálie černobrvá pochází z jihovýchodního Bornea, čímž končí zmatek okolo jejího původu,“ říká Panji Gusti Akbar z indonéské organizace na ochranu ptáků Birdpacker, hlavní autor článku, v němž byl nález timálie oznámen odborné veřejnosti-

Vůbec poprvé je také možné popsat, jak timálie černobrvá vypadá, protože jediný zachovaný vycpaný exemplář v muzeu vykazuje trochu odlišné barevné znaky. „Liší se barvou duhovky, hlavy a nohou,“ říká Akbar. Podle něj je ale všeobecně známé, že tyto části těla preparovaných ptáků časem blednou nebo mění barvu v důsledku preparace a použitých chemikálií. Panji Gusti Akbar upozornil, že objev timálie černobrvé je dobrou zprávou o tom, že druh přežil i navzdory masivnímu odlesňování na Borneu a ztrátě přirozených stanovišť. „Zároveň ale je ale velmi pravděpodobné, že tento druh bude vážně ohrožen dalším úbytkem vhodných biotopů,“ dodal. Podle spoluautora článku o objevu timálie černobrvé Teguha Willyho Nugroha, zaměstnance národního parku Sebangau v Jižním Kalimantanu, objev potvrdil důležitost zapojení místních obyvatel do sítě pozorovatelů indonéské přírody, zejména pak při hledání méně známých druhů. Klíčové to je zejména v odlehlých oblastech, kam se vědci těžko dostávají.

Jediný dosud známý vypreparovaný exemplář timálie černobrvé (Foto: Naturalis Biodiversity Center)

Chystá se expedice, která má zmapovat početnost timálií

„Je úžasné, že se nám podařilo zdokumentovat jeden z nejpozoruhodnějších zoologických objevů v Indonésii, ne-li v celé Asii, a to převážně prostřednictvím online komunikace uprostřed pandemie koronaviru, která nám brání v návštěvě místa nálezu,“ prohlásil Teguh. Zároveň poukázal na to, že objev potvrzuje, jak špatně je zmapovaná rozsáhlá avifauna Indonésie, která je nejbohatší z celé Asie a čítá přes 1 700 druhů, převážně endemických ostrovních ptáků. „Když si uvědomíte, že předtím byla timálie černobrvá pozorovaná v době, kdy ještě nebyla zveřejněna Darwinova teorie o původu druhů a dnes již vyhynulý holub stěhovavý patřil mezi nejpočetnější druhy ptáků, zamrazí vás,“ říká koordinátor organizace BirdLife Asia Ding Li Yong Flyways. „Kdo ví, jaké další bohatství leží skryto hluboko v legendárních deštných pralesích Bornea – zejména pak v indonéské části ostrova – a proto je nanejvýš důležité je zachovat pro budoucí generace.“

Autoři odborného článku připravují další rozsáhlý vědecký materiál, v němž podrobně popíší vše, co je o timálii černobrvé známo. Pokračují také v přípravách na expedici do místa objevu timálie, na kterou vyrazí okamžitě poté, co to epidemická opatření pro šíření Covid-19 umožní. V oficiálních seznamech ptáků je timálie černobrvá nadále vedena v kategorii „Data Deficient“ (DD – „nedostatek dat“) a pravděpodobně vyhynulá, přičemž BirdLife International uvádí jako její biotop malé území na jihovýchodním Borneu o rozloze jednoho čtverečního kilometru. Tato lokalita se ale nenachází v provincii Jižní Kalimantan, nýbrž v sousední provincii Střední Kalimantan. Případ timálie černobrvé dává naději, že se podaří objevit i některé údajně vyhynulé druhy papoušků, jako se to podařilo u papouška nočního v Austrálii nebo papouška žlutouchého v Jižní Americe.

Úvodní foto: BirdLife International / Muhammad Suranto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..