Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Plzeňský kraj má druhé potvrzené ohnisko ptačí chřipky, v Česku je už celkem osmé

UVNITŘ MAPA – Ptačí chřipka v Česku nepolevuje. Státní veterinární správa (SVS) v pondělí odpoledne zveřejnila informace o osmém potvrzeném ohnisku nákazy v chovu drůbeže, které se nachází v Hněvnici mezi Nýřany a Stříbrem. Jde o druhý letošní potvrzený případ v Plzeňském kraji. „Chovatel nahlásil úhyn šesti slepic z celkového počtu 51 kusů drůbeže. Veterinární inspektoři SVS na místě zahájili šetření, odebrali vzorky uhynulé drůbeže a zaslali je k vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu Praha. Laboratoř potvrdila u uhynulé drůbeže vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N8. Zbývajících 45 kusů drůbeže v malochovu (slepice, kachny) bylo v souladu s legislativou utraceno,“ sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Stejně jako v předchozích případech krajská veterinární správa vyznačila tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech vyhlásila mimořádná veterinární opatření. „V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ upřesnil Vorlíček. Předchozí případ z Plzeňského kraje byl z obce Bzí u Přeštic v okrese Plzeň – jih. I tam šlo o malochov drůbeže. Sousední Jihočeský kraj letos eviduje tři případy nakažených chovů, Středočeský kraj, Vysočina a Pardubický kraj po jednom. Ve všech ohniscích byl potvrzen typ H5N8, stejně jako u uhynulých divokých vodních ptáků v jižních a středních Čechách a nejnověji také v Jeseníkách a na Zlínsku.

Nejčastějšími přenašeči jsou březňačky a labutě

„Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, častěji u vodních. Rizikovými jsou viry influenzy typu A, subtypy H5 a H7, které mohou být buď vysoce, nebo nízce patogenní. Viry vysoce patogenní aviární influenzy (především H5N1) mohou způsobit rozsáhlé ztráty u domácí drůbeže, naopak u volně žijících vodních ptáků (např. kachen) jsou úhyny vzácné. Dosud nebyl dokázán přenos virů z volně žijících ptáků na lidi,“ konstatuje SVS, která již od loňského podzimu, jakmile začala sezóna tažných ptáků, varovala chovatele drůbeže před rizikem zavlečení ptačí chřipky do chovů. Největší riziko hrozí u přímého kontaktu s divokými ptáky a jejich trusem. Chovatelé by tak měli zamezit přístupu divokých ptáků k drůbeži a krmivo a pitnou vodu podávat tak, aby nemohly být kontaminovány trusem divokých ptáků.

V potvrzených ohniscích nákazy ptačí chřipkou provádí krajské veterinární správy eradikaci všech ptáků. Ze zákona je zakázáno ptačí chřipku léčit. V minulosti docházelo i k případům utrácení exotických ptáků, včetně papoušků. To se však již v posledních letech neděje, protože k ptačí chřipce je náchylná především drůbež a okrasní vodní ptáci. Z divokých ptáků se nemoc na našem území nejčastěji potvrdila u labutí velkých, hus velkých, kachen divokých, volavek popelavých a kormoránů velkých. V sousedních zemích pak také u lysky černé, ale i káněte lesního či jestřába, kteří se přiživovali na mršinách ptáků uhynulých na ptačí chřipku.

Úvodní foto: Gigacircle.athleteportal.com

Předchozí článek

Na Borneu objevili po 172 letech timálii černobrvou. Předpokládalo se, že vyhynula okolo roku 1850

Dálší článek

Andulku si teď ve zverimexu nekoupíte. Vláda zakázala přímý prodej živých zvířat, ale můžete si je vyzvednout

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější