Andulku si teď ve zverimexu nekoupíte. Vláda zakázala přímý prodej živých zvířat, ale můžete si je vyzvednout

UVNITŘ ANKETA – Paradoxy protiepidemických opatření vlády zasáhly i obchody s domácími mazlíčky a chovatelskými potřebami. Od tohoto pondělí 1. března, kdy začala platit přísnější omezení pohybu a uzavřela se část obchodů, musela z prodejen zmizet všechna živá zvířata s výjimkou těch, která slouží jako potrava například pro hady nebo plazy, tedy krmného hmyzu a krmných hlodavců. Ačkoli na prodejně si nyní nelze prohlédnout například andulky a jednu z nich si vybrat a na místě zakoupit, jejich prodej ale není úplně pozastavený. Zájemce si může takovou andulku telefonicky nebo online objednat u konkrétní prodejny a potom si ji tam přijít vyzvednout. Tato omezení mají platit po celou dobu přísnějších opatření vlády, tedy minimálně do 21. března.

Obchody s domácími mazlíčky a chovatelskými potřebami se tak dostaly do stejné situace, v jaké byly do minulého týdne například obchody s oblečením, které sice byly otevřené, ale napřímo se v nich mohlo nakupovat pouze oblečení pro děti. Pokud měl zákazník zájem o zboží pro dospělé, musel si ho nejprve objednat v e-shopu, zaplatit ho a využít tu samou prodejnu jako výdejnu objednávky. O nových pravidlech pro obchody s domácími mazlíčky se zákazníci většinou dozvěděli až přímo na prodejnách. Například síť Super Zoo vylepila upozornění na skla prázdných akvárií a upozornění vydala i na své facebookové stránce. Obdobně postupovali i další prodejci.

Kde nakupovat krmivo pro papoušky během karantény? Zverimexy i e-shopy fungují, ale s omezením

Prodej ptáků omezují i opatření proti ptačí chřipce

„Milí zákazníci, zvířátka můžete nakoupit pouze následovně: Telefonickou rezervací přímo na prodejně. Seznam prodejen i s kontakty najdete na www.superzoo.cz/prodejny. Online na našich stránkách www.superzoo.cz, kde si vytvoříte na zvíře objednávku s vyzvednutím na pobočce. Nařízení se nevztahuje na: krmný hmyz, krmné hlodavce, akvarijní rostlinky. Ty můžete zakoupit bez rezervace,“ uvádí Super Zoo. Největší síť obchodů s chovatelskými potřebami PetCenter žádné změny v sortimentu neavizuje. „Nová nařízení vlády se nedotkla našich prodejen. Prodejní doba zůstává stejná, ale můžete si ji zkontrolovat. Nasadili jsme respirátory, případně nanoroušky a o jejich nošení prosíme i zákazníky. Zdraví našich zaměstnanců, zákazníků i zvířat je pro nás priorita,“ uvádí PetCenter na svém webu.

Prodej ptáků, včetně papoušků, nyní omezují i plošná opatření proti šíření ptačí chřipky, která v polovině února vydala Státní veterinární správa. Ta zakazují prodej živých ptáků na trzích a burzách, i kdyby se tyto akce konaly ve venkovních prostorách. Pořádání těchto akcí navíc zakazují i vládní opatření proti šíření koronaviru. Jediným způsobem, jakým lze nyní prodávat papoušky, je tak online inzerce a osobní odběr u chovatele. Komplikovanější to mají chovatelé z lokalit, které spadají do ochranných pásem okolo potvrzených ohnisek výskytu ptačí chřipky. Ti by neměli přepravovat žádné ptáky z a do pásma ochranu a zvýšeného veterinárního dozoru, což je tři, respektive deset kilometrů od ohniska nákazy. Přesné vymezení hranic těchto pásem je definované v rozhodnutích příslušné krajské veterinární správy.

Ptačí chřipka řádí už na více místech Česka, ode dneška platí celostátní zákaz ptačích burz a výstav

Úvodní foto: Super Zoo, Tomáš Diviš

[poll id=“104″]

Předchozí článek

Plzeňský kraj má druhé potvrzené ohnisko ptačí chřipky, v Česku je už celkem osmé

Dálší článek

Ostravská zoo se pustila do chovu amazoňanů fialovotemenných, má je jako jediná zahrada v Česku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější