Ptačí chřipka řádí už na více místech Česka, ode dneška platí celostátní zákaz ptačích burz a výstav

UVNITŘ DOKUMENT – Po třech letech se v Česku opět zavádí celoplošný zákaz ptačích burz a výstav kvůli častějšímu výskytu ptačí chřipky. Státní veterinární správa v úterý odpoledne potvrdila další dva nálezy uhynulých divokých vodních ptáků, u nichž se prokázala nákaza ptačí chřipkou typu H5N8. Po labutích na Zlivickém rybníku na Písecku šlo o divoké kachny na Starohaklovském rybníku na okraji Českých Budějovic a labuť na řece Otavě u Hradiště na Písku. Všechny tři lokality se nachází v Jihočeském kraji, stejně jako dosud jediný letos napadený malochov drůbeže v Dlouhé Lhotě na Táborsku. Vzhledem k množícím se případům v okolních zemích a předpokladu, že v tuzemsku nepůjde o poslední letošní nálezy, přistoupila Státní veterinární správy (SVS) k celoplošným opatřením, která budou trvat až do 26. dubna.

Nařízení SVS proti šíření p… by Jan.Potucek

První chov v Česku je napaden ptačí chřipkou, Táborsko a Soběslavsko je pod zvýšeným dozorem veteriny

Evidované chovy drůbeže nesmí být venku

Nařízení se týkají zákazu chovu drůbeže ve volném výběhu v evidovaných chovech, přemísťování a prodeje živé drůbeže chovatelům a pořádání svodů drůbeže a ptactva. Cílem opatření je podle SVS minimalizovat riziko zavlečení nákazy do chovů drůbeže a zamezení dalšího šíření nákazy. „Vzhledem k tomu, že se nákazová situace ohledně ptačí chřipky zhoršuje, rozhodli jsme společně se SVS o několika opatřeních, která budou platná pro chovatele po celé republice. Kvůli dalšímu šíření nákazy omezujeme volný chov drůbeže, prodej a přemísťování živé drůbeže a také svody drůbeže a ptáků. Současně se chovatelům omlouváme za komplikace,“ sdělil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Mimořádná veterinární opatření zakazují chovatelům, kteří chovají ve svém hospodářství drůbež podléhající evidenci podle plemenářského zákona, chovat drůbež ve volném výběhu.
„Výjimky z tohoto opatření může povolit místně příslušná krajská veterinární správa (KVS). A to za podmínky, že krmivo a voda se ptákům podávají uvnitř nebo pod přístřeškem, které zabraňují kontaktu volně žijících ptáků s tímto krmivem nebo vodou, a v případě, že je drůbeži zabráněno v přístupu na otevřené vodní plochy nebo toky,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Zakazuje se také přemísťování nebo prodej živé drůbeže chovatelům, kteří ve svém hospodářství chovají drůbež, která nepodléhá evidenci podle plemenářského zákona, (zákaz přemísťování se tak vztahuje jen z evidovaných chovů do neevidovaných chovů).

Ptačí chřipka je opět v Česku: potvrdili ji u uhynulých labutí na Písecku

Francie má nejvíc ohnisek v chovech, Německo úhynů v přírodě

Až do odvolání se také nesmí konat žádné trhy s drůbeží a ostatním ptactvem, výstavy, přehlídky, výkonnostní zkoušky a chovatelské soutěže i soutěže poštovních holubů. Stejná opatření zažila Česká republika naposledy v roce 2017. Letos však nejsou tak citelná, protože výstavy a burzy v uzavřených prostorách se stejně nemůžou konat kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru. Jedinou výjimku měly farmářské trhy, které se konaly ve venkovních prostorách. Ani na těch ale nyní nebude možné prodávat ptáky jakéhokoli druhu. SVS upozorňuje, že základním preventivním opatřením proti zavlečení ptačí chřipky je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. To samé by mělo platit i pro chov exotického ptactva.

V celé Evropě bylo od Nového roku ke včerejšímu dni evidováno 301 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže, z toho 252 ve Francii. V dalších 104 případech byla potvrzena nákaza u uhynulých divokých ptáků a napadeny byly i tři chovy okrasných ptáků (dva v Německu a jeden na Slovensku v košické zoologické zahradě). Na Slovensku evidují od minulého týdne také první případ ptačí chřipky v malochovu drůbeže, a to Dunajské Stredě, kde veterináři museli vybít 70 ptáků. Dosud největší letos likvidovaný chov drůbeže v Evropě kvůli nákaze ptačí chřipkou se nacházel ve švédském Mönsteråsu, kde šlo o více než půl milionu ptáků. Ze sousedních zemí není ptačí chřipka dosud potvrzena pouze v Rakousku. Největší počty nálezů uhynulých vodních ptáků v přírodě hlásí Německo, přičemž většina se jich soustředí okolo Hamburku a ústí Labe do Severního moře.

Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..