Zachránce papoušků žlutouchých a amazónků Fuertesových byl zavražděn v Kolumbii

Smutná zpráva dorazila z Kolumbie. Tamního ochránce přírody a hlavního protagonistu záchranného programu papoušků žlutouchých, ale také amazónků Fuertersových Gonzalu Cardonu Molinu zavraždili odpadlíci od vojenské guerilly FARC. „Gonza“, jak jej mezi sebou oslovovali kolegové, byl zastřelen při návratu ze sčítání papoušků žlutouchých nedaleko svého domova v kolumbijské Valle del Cauca na opuštěné silnici spojující Barragán a Roncesvalles. Podle místních bývá tato cesta po 18. hodině uzavřena, protože odpadlíci od FARC nechtějí, aby ji vládní vojsko využilo pro přístup na jejich území. Gonzalo Cardona Molina tudy projížděl někdy mezi 8. a 10. lednem podvečer na motorce, a to se mu stalo osudným, píše server Birdwatchingdaily.com.

Pětapadesátiletý „Gonza“ se ochraně papoušků žlutouchých věnoval posledních 23 let. V době, kdy se předpokládalo, že je tento druh vyhuben, organizoval expedici do odlehlých míst ovládaných vzbouřenci z FARC, kde se ornitologům podařilo objevit 81 papoušků žlutouchých. Od té doby se zasazoval o jejich ochranu a dělal vše pro to, aby se jejich populace mohla rozrůstat. Přitom k tomu neměl v podstatě žádný důvod. Gonzalo Cardona Molina byl zemědělec, kterému nemuselo sejít na tom, zda Kolumbie přijde o jeden ptačí druh. Místo toho začal přesvědčovat další zemědělce, aby nelikvidovali staré odumřelé voskové palmy, které papoušci žlutouší využívají pro hnízdění. Společně s nevládní organizací ProAves rozmístil v příhodných lokalitách desítky umělých hnízdních budek.

Papoušek žlutouchý už není ohrožený, jeho populace za třicet let stoupla z 50 na 2 600 jedinců

Loni bylo jen v Kolumbii zabito na 350 ochránců přírody

Ochránci přírody pod Ganzovým vedením začali vysazoval voskové palmy, chránit hnízdiště papoušků a pořádat vzdělávací programy pro veřejnost. Do projektu se aktivně zapojila i nadace Loro Parque Foundación. Počet papoušků žlutouchých začal povážlivě růst. Ve konci roku 2019 jich v Kolumbii napočítali 2 601, třicetkrát tolik co v roce 1998. A poslední sčítání z prosince loňského roku, které „Gonza“ dokončil krátce před svou smrtí, dokonce dospělo k historicky nejvyššímu číslu 2 895. Z kriticky ohroženého druhu se tak stal postupně ohrožený a poté „potenciálně ohrožený“. „Bez něj by už žádní papoušci žlutouší neexistovali,“ konstatovala v prohlášení k Molinově vraždě výkonná ředitelka organizace ProAves Sara Inés Lara. „Pracovali jsme bok po boku 22 let a jsem vděčná za všechen čas, který věnovat naší organizaci,“ dodala.

„Gonza“ se stal jednou z mnoha obětí z řad ochránců přírody, kteří byli zavražděni v Kolumbii. V roce 2019 bylo v zemi zabito 64 strážců národních parků a jen za loňský rok podle organizace Parrot Researchers ‚Group padlo přes 350 ochránců přírody. Bezpečnostní situace v zemi se zhoršila poté, co vzbouřenecká FARC v roce 2016 uzavřela příměří s kolumbijskou vládou, ale část členů FARC na tuto dohodu odmítlo přistoupit a vytvořili samostatné bojůvky, které terorizují obyvatele odlehlých horských měst a osad. Jedním z takových míst je i městečko Roncesvalles, kde žil Gonzalo Cardona Molina a kam se už 8. ledna nestačil vrátit. Nejen na jeho počest ve městě každý rok probíhá a bude probíhat slavnost papoušků žlutouchých…

Paradox: vojenská guerilla v Kolumbii zachráncem papouška žlutouchého

Úvodní foto: Foundación ProAves

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..