Ptačí chřipka je opět v Česku: potvrdili ji u uhynulých labutí na Písecku

UVNITŘ MAPA – Do Česka se po necelém roce vrátila ptačí chřipka. Vyšetření ji potvrdilo u dvou uhynulých labutí, které byly nalezeny na Zlivickém rybníku na Písecku. Obě byly nakaženy vysoce patogenní aviární influenzou typu H5N8, která není přenosná na člověka, ale může napáchat nedozírné škody v chovech drůbeže a dalších ptáků včetně papoušků. Jde o první prokázání ptačí chřipky u volně žijících ptáků v tuzemsku od roku 2017. Situací se bude dnes od 9:00 hod. zabývat Krizový štáb ministerstva zemědělství. V okolí nálezu uhynulých labutí nebude Krajská veterinární správa Jihočeského kraje vypisovat ochranné pásmo, protože u divokých ptáků se tak činí pouze u ptačí chřipky typu H5N1, který je přenosný na člověka.

„Nejdůležitější nyní je, aby se zamezilo šíření nákazy do chovů, chovatelé by proto měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků. Je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků,“ varoval ministr zemědělství Miroslav Toman. Jihočeská veterinární správa z preventivních důvodů provede soupis všech komerčních chovů drůbeže v oblasti do 10 km od místa nálezu labutí a provede v nich kontrolu dodržování biologické bezpečnosti. „Drobnochovatelům drůbeže v této oblasti doporučujeme držet chovanou drůbež v uzavřených prostorech a chránit ji před kontaktem s volně žijícími ptáky,“ zdůraznil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Na uhynulé ptáky v přírodě nesahejte, varuje veterinární správa

„Zároveň vyzýváme občany, aby v případě nálezu uhynulých volně žijících ptáků v této oblasti ptáky nesbírali, ale informovali o této skutečnosti místně příslušnou krajskou veterinární správu,“ dodal Semerád. K přenosu ptačí chřipky dochází sekrety nakažených jedinců, především pak trusem. Do chovů se nákaza nemusí dostat přímým kontaktem s nemocným divokým ptákem, ale prostřednictvím podestýlky, ale také na botách ošetřovatelů nebo návštěvníků. Proto se chovatelům v oblastech s výskytem ptačí chřipky doporučuje o vchodů do chovných zařízení instalovat dezinfekční rohože. Každopádně by měli zamezit krmení a podávání pitné vody chovným ptákům ve venkovních výbězích a voliérách a veškerou potravu přesunout do krytého zázemí nebo alespoň pod stříšku.

Kvůli ptačí chřipce je od 8. ledna uzavřena i košická zoologická zahrada na východním Slovensku. Nemoc byla prokázaná u dvou uhynulých kachen pižmových, které se nakazily od volně žijících vodních ptáků. Státní veterinární správa proto doporučuje venkovní chovy vodních ptáků zasíťovat, aby se zamezil kontakt s divokými ptáky. Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu. Ptačí chřipka se u chovných ptáků neléčí, vakcinace proti této nemoci je dokonce zakázaná. Chovy napadené ptačí chřipkou se kompletně likvidují. Loni takto bylo v České republice pobito na 130 tisíc kusů drůbeže.

Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Yerpo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..