Česko má druhé ohnisko ptačí chřipky, nachází se ve Slepoticích na Pardubicku. Jde o krůtí farmu

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME – Druhé letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice ohlásila v neděli navečer Státní veterinární správa. Nachází se ve faremním chovu krůt a brojlerů Moras Moravany ve Slepoticích na Pardubicku. Nákaza se projevila v chovu krůt. V pondělí bylo potvrzeno, že jde o typ H5N8, který se objevil v polovině ledna v malochovu drůbeže ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku. Podrobnosti má během pondělí sdělit na společné tiskové konferenci Státní veterinární správa a Ministerstvo zemědělství. Už nyní je ale areál farmy izolován a majitel má zákaz jakkoli manipulovat s drůbeží. Veterináři budou muset v halách, kde se nemoc vyskytla, veškeré krůty vybít. Mohlo by jít o největší likvidaci drůbeže kvůli ptačí chřipce v České republice. Dotkne se nejméně 130 tisíc kusů drůbeže.

Moras Moravany je totiž velkokapacitní farmou se sedmi velkými halami v Moravanech (ptáky z Moravan veterináři vyšetřují, zda se u nich také neprojeví H5N8) Slepoticích, v nichž dohromady chová až 250 tisíc brojlerů. V dalších halách se nachází krůty. Ty firma dováží vylíhlé z Německa a poté je zase do Německa vozí na porážku. Krajská veterinární správa Pardubického kraje vyhlásí v okolí tří kilometrů od ohniska nákazy ochranné pásmo, kde budou muset všichni chovatelé nahlásit počty chované drůbeže a dalších ptáků, budou je muset umístit do uzavřených prostor a zabránit jim v kontaktu s divokými ptáky. Zástupci veterinární správy provedou testy u vybraných chovů. Do deseti kilometrů od drůbeží farmy ve Slepoticích pak bude zřízeno pásmo zvýšeného dohledu, v němž nebude možné přepravovat živé ptáky a pořádat ptačí trhy, burzy a výstavy.

Letecký snímek drůbežích hal ve Slepoticích na Pardubicku (Foto: Moras Moravany)

Měsíční zákaz přepravy ptáků, trhů a výstav

Omezení má trvat 30 dní a pokud se nákaza neprokáže v dalších chovech, po uplynutí této doby bude zrušeno. Mezitím ovšem musí dojít k sanaci postižené farmy, resp. hal, v nichž se nacházeli nemocní jedinci. Nález nového ohniska ptačí chřipky v Česku přišel paradoxně ve chvíli, kdy Státní veterinární správa ruší mimořádná opatření ve Štěpánově nad Svratkou, kde byla ptačí chřipka potvrzena 17. ledna. Kromě konkrétního malochovu slepic a kachen se nemoc nepotvrdila u žádného jiného chovatele. Pokud by se neobjevil případ na Pardubicku, byla by Česká republika opět bez ptačí chřipky. To v sousedním Polsku je jich 21 známých ohnisek v chovech a jedno u divokých ptáků, na Slovensku byla čtyři ohniska, v Maďarsku také čtyři, v Rumunsku dvě a v Německu a na Ukrajině po jednom.

K TÉMATU: Zoo Bojnice na Slovensku je na měsíc uzavřená, vyskytla se v ní ptačí chřipka

U ohnisek nákazy, která byla objevena začátkem letošního roku, postupně končí zpřísněná veterinární opatření. Nitranské výstaviště Agrokomplex například informovalo o obnovení známé ptačí burzy, která se v lednu kvůli ptačí chřipce nekonala. „S potěšením vám oznamujeme, že Regionální veterinární a potravinová správa Nitra ruší veterinární opatření v souvislosti s výskytem ptačí chřipky. Znamená to, že můžeme znovu organizovat oblíbenou Burzu exotů a Farmářské trhy. Nejbližší burza bude 23. února 2020,“ uvedlo výstaviště na svém webu. Naopak brány zoologické zahrady v Bojnicích, kde se ptačí chřipka objevila v chovu exotických kachen, zůstávají zavřené. Karanténa by zde měla skončit nejdříve za týden.

Úvodní foto: Moras Moravany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..