Zoo Bojnice na Slovensku je na měsíc uzavřená, vyskytla se v ní ptačí chřipka

UVNITŘ VIDEO – Až do konce února nebudou moci návštěvníci vstoupit do areálu bojnické zoologické zahrady na středním Slovensku. V pátek 24. ledna ošetřovatelé nalezli dvě uhynulé kachny, u nichž se následně v sobotu prokázala nákaza ptačí chřipkou typu H5N8. Jde již o třetí ohnisko této nemoci na Slovensku v letošním roce. Zahrada od sobotního rána preventivně uzavřela brány, návštěvníky informovala o „provozních důvodech“ a čekala na výsledky testů uhynulých kachen. „Zdrojem nákazy byli v tomto případě tažní ptáci, zejména kachny, husy a labutě. Správce zoo nevytvořil podmínky pro to, aby zamezil kontaktu volně žijících ptáků s těmi v zoo,“ objasnil ústřední ředitel slovenské Státní veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš.

Uhynulé kachny (kachnice a lžičák) obývaly výběh hned u vchodu do zoo, proto bylo nutné zahradu uzavřít. Bíreš kritizoval vedení zoo, že i přes měsíc trvající nebezpečí ptačí chřipky nepodniklo preventivní opatření a nezabránilo kontaktu chovaných zvířat s volně žijícími ptáky, jako to Zoo Bojnice zajistila před třemi lety při poslední vlně ptačí chřipky. Tehdy uhynulo několik kachen a labutí v zámeckém příkopu a nakazil se i jeden malochov drůbeže ve městě. Zoologická zahrada ale zůstala ušetřena – na rozdíl o košické zoo, v níž uhynuli vodní ptáci a musela být jako ohnisko nákazy měsíc uzavřená. Tento scénář nyní čeká i Zoo Bojnice, kterou provozuje přímo stát prostřednictvím ministerstva životního prostředí coby zřizovatele.

Bezpečnostní opatření Zoo Bojnice při poslední vlně ptačí chřipky v roce 2017:

Veterina preferuje izolaci před utrácením

Zahrada nyní odebírá vzorky od dalších ptáků, včetně exotů, a testuje je přítomnost viru H5N8. Pokud se bude ptačí chřipka šířit dál a dojde k dalším úhynům ptáků, veterinární správa nevylučuje, že bude nutné utratit veškerou vodní drůbež chovanou v zoo. „Preferujeme izolaci zvířat, protože jde o vzácné druhy, aby se nemusely utratit,“ dodal šéf slovenské veterinární a potravinové správy pro deník Pravda. Podle ornitologa Vladimíra Slobodníka jsou nejvíce ohroženi vodní ptáci, a to především slabší jedinci s narušenou imunitou. Zdraví ptáci se podle něj onemocnění dokáží ubránit. Slobodník proto nepředpokládá masivnější úhyny zvířat v bojnické zoo. Pokud se nemoc nebude dál šířit, zoo se znovu otevře veřejnosti 25. února.

K TÉMATU: Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Zoo Bojnice patří k nejnavštěvovanějším zoologickým zahradám na Slovensku. Loni ji navštívilo na 400 tisíc lidí (v porovnání: druhou nejnavštěvovanější zoo v České republice ve Zlíně navštívilo přes 600 tisíc návštěvníků). V roce 2017, když byla v Bojnicích prokázaná ptačí chřipka, zahrada zůstala otevřená, ale u vchodu instalovala dezinfekční rohože, přes které museli projít všichni návštěvníci. Ptáky z venkovních expozic zahrada stáhla do zázemí a uzavřených voliér, kde byla místa s krmnými pulty zakryté stříškou a pletivo pokryto plachtami. Ptáci neměli přístup k povrchové vodě a zpřísnila se též hygienická opatření. Slovensko letos eviduje případy ptačí chřipky i u Nitry a Trnavy.

Úvodní foto: Zoo Bojnice

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. ledna 2020

Dálší článek

Pražská zoo vybrala na pomoc Austrálii částku 13,5 milionu korun. Sbírka pokračuje

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější