Pražská zoo vybrala na pomoc Austrálii částku 13,5 milionu korun. Sbírka pokračuje

UVNITŘ VIDEO – Během pouhých tří týdnů se podařilo pražské zoologické zahradě vybrat téměř 13,5 milionu korun na pomoc konkrétním záchranným centrům v Austrálii, která se starají o popálená a jinak zraněná zvířata. Sbírka, kterou zoo vyhlásila 6. ledna a sama do ní na úvod věnovala 160 tisíc korun ze vstupného, nadále pokračuje. „Aby se z úspěchu mohli radovat i návštěvníci zoo, byl u Rezervace Bororo instalován speciální panel, kde se dá částka podle potřeby aktualizovat,“ přiblížila pražská zoo. Slavnostního odhalení tohoto panelu společně s dosud vybranou sumou se zúčastnila i honorární konzulka Austrálie Jana Kvasnicová.

První peníze už odešly na účet Zoos Victoria

„Ráda bych zdůraznila, jak nesmírně vděčná je Austrálie za projevenou podporu a velkorysou nabídku pomoci ve vztahu k aktuální situaci katastrofických požárů v Austrálii. Pro obyvatele a veškerou faunu a flóru v Austrálii je toto opravdu nesmírně obtížné období a jakékoliv vyjádření podpory je vítáno a zároveň důkazem toho, že lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s Austrálií v těžkých časech této živelné katastrofy, a mají snahu a zájem pomoci,“ uvedla honorární konzulka. Australské neziskové organizace, ale také zoologické zahrady se starají o stovky a tisíce poraněných zvířat, ať už jde o koaly, klokany nebo různé druhy ptáků včetně velkých kakaduů. Odhaduje se, že v plamenech zahynulo několik milionů zvířat.

K TÉMATU: Tvrdá zkouška pro australské ptáky: nejdřív požáry, potom kroupy. Sestřelovaly papoušky z nebe

„Když sledujeme tuto australskou přírodní katastrofu, nemůžeme si nevzpomenout na události z let 1997 a 2002, kdy naši zemi postihly ničivé povodně. Pokud si z těchto let máme vzít něco dobrého, je to obrovská vlna solidarity, která lidem i městům pomohla dostat se z nejhoršího a co nejdříve se vrátit k běžnému životu. Dnes můžeme vidět, že na tuto pomoc jsme nikdy nezapomněli a všem bych chtěl za jejich dary poděkovat,“ komentoval dobročinnou sbírku pražské zoo primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Prvních 100 tisíc australských dolarů, v přepočtu přes 1,5 milionu korun, odešlo z pražské zoo na účet australských Zoos Victoia tento týden.

Zoo Praha podpoří několik konkrétních projektů

„Tyto peníze jsou určeny na první pomoc zvířatům postiženým požáry, na následnou péči a na návrat zachráněných jedinců zpět do přírody, anebo – v případech, kdy to nebude možné – k jejich chovu v lidské péči. Dalších 100 tisíc australských dolarů jde do Adelaide Zoo. Z nich polovina je určena na pomoc poskytovanou zvířatům na veterinární klinice této zoo a rovněž na péči o postižené koaly z oblasti Mount Lofty Ranges. Druhá polovina pak míří na slavný Klokaní ostrov s hlavním zaměřením na tamní cennou populaci koalů,“ přiblížil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Podle kurátora savců pražské zoo Pavla Brandla je připravena i smlouva na poskytnutí pomoci do Mt. Rothwell, což je poslední bezpečné útočiště klokanů skalních, a bude tam také přijato množství zvířat zasažených požáry.

ČTĚTE TAKÉ: Požáry na Klokaním ostrově ohrožují kakaduy hnědohlavé. Ti, co se zachrání, nemají potravu

„Do Mt. Rothwell chceme poslat 82 tisíc australských dolarů na hasičské auto, protipožární pomůcky, stroj na vysekávání protipožárních pásů a protipožární trénink zaměstnanců,” uvedl Brandl. Již dříve uvolněných 160 tisíc korun z projektu „Tři koruny ze vstupu“ půjde na Bushfire Emergency Wildlife Fund, který spravují Zoos Victoria. „Posláním zoologické zahrady není jen zpříjemňovat volný čas Pražanům. Zoologická zahrada sehrává nezastupitelnou roli při ochraně zvířat a životního prostředí na celé planetě. Mám obrovskou radost z vlny lidské solidarity, díky které se podařilo získat tak vysokou částku, kterou prostřednictvím zoologické zahrady pošleme na urgentní veterinární péči pro zvířata v ohněm zničené Austrálii,“ dodal náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.

Úvodní foto: Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..