Tvrdá zkouška pro australské ptáky: nejdřív požáry, potom kroupy. Sestřelovaly papoušky z nebe

UVNITŘ VIDEO – Australská příroda dostává pořádně zabrat. Ničivé požáry sužují kontinent již několik týdnů a nyní se k nim přidaly prudké bouřky s krupobitím. V australské metropoli Canberře koncem minulého týdne padaly kroupy velké jako golfové míčky a neničily pouze automobily, ale zabíjely stovky a tisíce ptáků. Zpravodajský server News.com.au přinesl svědectví několika obyvatel města o ptácích, kteří doslova padali z nebe a byli umláceni kroupami. Federální poslanec Anthony Byrne sdílel na Twitteru fotografii kakadua žlutočečelatého, kterého našel ubitého k smrti na svojí zahradě. Analytik Australského institutu Tom Swann zachránil prokřehlého kakadua růžového otřeseného kroupami.

Veterinární ordinace nejen v Canberře zaplavily desítky zraněných ptáků, pomáhal dokonce i australský parlament, který přijal k ošetření poraněnou vránu. Královská společnost prevence proti týrání zvířat RSPCA uvedla, že zraněná zvířata by lidé měli co nejdříve převézt k nejbližšímu veterináři nebo organizaci, která se zabývá ochranou volně žijících živočichů. „Mělo by se s nimi zacházet co nejšetrněji. Pokuste se minimalizovat jejich vystavování dalším lidem a hluku,“ radí RSPCA na svém webu. „Nepokoušejte se je krmit nebo léčit, pokud k tomu nemáte patřičné odborné znalosti nebo k tomu nejste proškoleni.“ Víkendové krupobití v Canberře provázel silný vítr o rychlosti 116 km/h, který zasáhl i Melbourne.

Požáry ohrožují kakaduy hnědohlavé a papoušky zemní

Pokračující požáry přímo ohrožují na 20 živočišných druhů, kterým může hrozit vyhubení. Z papoušků jsou nejvíce postiženi kakaduové hnědohlaví, kteří obývají Klokaní ostrov u břehů jižní Austrálie. Třetina ostrova lehla popelem a další části jsou v bezprostředním ohrožení. Ochránci naštěstí zaznamenali některé kakaduy, jimž se podařilo ze zasažených oblastí ulétnout. Ptáci ale přišli o zdroj potravy i přirozené hnízdní dutiny. Vzhledem k tomu, že kakadu hnědohlavý přežívá už pouze na Klokaním ostrově, je současná situace velmi kritická. V zajetí, zejména v Austrálii, naštěstí přežívá větší počet párů, a některé papoušky tohoto druhu se podařilo v posledních letech vyvézt i do Evropy, konkrétně do Německa, Španělska a Řecka.

K TÉMATU: Požáry na Klokaním ostrově ohrožují kakaduy hnědohlavé. Ti, co se zachrání, nemají potravu

Požáry přímo ohrožují také ohrožené papoušky zemní západní, jejichž populaci tvoří maximálně 150 jedinců. Australští ochránci přírody nyní zvažují, zda by neměli část ptáků raději odchytit a přesunout do zoo v Perthu, která chová menší skupinu těchto ptáků jako jediné zařízení na světě. Při dřívějších pokusech o záchranu papoušků zemních západních postižených požáry hnízdních lokalit ale ptáci převezení do Zoo Petrh po krátké době uhynuli. V zajetí se je také zatím nepodařilo úspěšně rozmnožit. Celkově se odhaduje, že ničivé požáry v Austrálii letos usmrtily nebo poranily na miliardu zvířat. Pomoc postiženým oblastem a organizacím, která se starají o popálená zvířata, organizuje i pražská zoologická zahrada, které se do včerejšího dne podařilo od dárců vybrat přes 11 milionů korun.

Úvodní foto: Anthony Byrne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..