Češi vezou ze světového šampionátu COM v Portugalsku 31 medailí, z toho devět zlatých

UVNITŘ TABULKA – Velmi úspěšnou účast na světovém šampionátu bodovaného exotického ptactva COM 2020 v portugalském Matosinhosu mají za sebou čeští chovatelé. Sice nezískali tolik medailí jako na loňském mistrovství v holandském Zwolle, ale osm z 11 českých vystavovatelů proměnilo účast v cenný kov. Celkem si česká výprava z Portugalska odváží 31 medailí, z toto devět zlatých, 14 stříbrných a osm bronzových. Nejúspěšnější byl tradičně Ladislav Groda, jehož výstavní andulky obdržely 20 medailí (sedm zlatých, devět stříbrných a čtyři bronzové). Čtyřmi medailemi se může pochlubit René Poštulka, jehož korely chocholaté získaly jedno zlato, jedno stříbro a dva bronzy.

Dvě medaile si z Portugalska odváží Jaroslav Nesvorný za korely chocholaté straky (stříbrná a bronzová). Zlato za amadinu Gouldovu získal Rostislav Petřík, stříbro za kolekci světlehřbetých šedých samců zebřiček pestrých Martin Papač. Druhé místo za bělohlavou korelu získal Jan Tuzar a za amadinou Gouldové Michal Vít. U drobných exotů zabodoval i Jaromír Vachutka, který obdržel bronzovou medaili za bílou mutaci rýžovníka šedého. Čeští chovatelé také aktivně na světovém šampionátu pomáhali s přípravou klecí a ptáků na bodování. Ladislav Groda společně s Reném Poštulkou se rovněž zhostili role konvojérů pro vystavované ptáky z České republiky, které dovezli tři tisíce kilometrů do dějiště mistrovství.

Letos nejvyšší účast z Česka v historii

Tuzemské chovatele v Portugalsku reprezentovali také Radomír Veselý (kanáři), Petr Hráček (zebřičky) a Roman Veselka (amadiny Gouldové). Letošní účast českých zástupců byla zatím nejvyšší v historii (11 oproti loňským devíti) a Češi rovněž vystavili dosud nejvíce ptáků (116, přičemž každý čtvrtý získal nějaké ocenění). Celkově se na světovém šampionátu COM 2020 v Matosinhosu vystavovalo přes 24 tisíc ptáků a soutěže se zúčastnily tři tisíce chovatelů. Víc než polovinu vystavovaných exotů tvořili kanáři, přičemž vůbec nejvíc jich bylo barevných (téměř devět tisíc). Andulek bylo na šampionátu téměř 900, agapornisů skoro 800. Organizátoři rozdali v Matosinhosu přes čtyři tisíce medailí.

K TÉMATU: Češi na světovém šampionátu exotického ptactva COM 2020 v Portugalsku? 11 chovatelů vystavilo 116 ptáků

Vůbec nejúspěšnější byli na letošním COM 2020 Španělé s 916 medailemi, následovaní domácími Portugalci (740), Italy (713), Belgičany (524) a Francouzi (348). Češi v počtu medailí předstihli například Poláky a Iry. Oproti loňsku si ale o šest cenných kovů pohoršili. Partnerskou organizací pro COM v České republice je Český svaz chovatelů. Pouze jeho členové mohou na světových šampionátech vystavovat. ČSCH zároveň organizuje svoz výstavních ptáků z České republiky do dějiště šampionátu a také jejich návrat a rozvoz majitelům.

Úvodní foto: archiv Ladislava Grody

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..