Češi na světovém šampionátu exotického ptactva COM 2020 v Portugalsku? 11 vystavovatelů veze 116 ptáků

UVNITŘ TABULKA – Již tuto sobotu 18. ledna odstartuje v portugalském Matosinhosu, jež je součástí města Porto, letošní světový šampionát bodovaného exotického ptactva COM 2020. Českou republiku bude tentokrát reprezentovat hned 11 chovatelů, kteří do Porta dovezou celkem 116 exotů. Téměř polovinu vystavovaných ptáků z Česka budou tvořit andulky, a to od jediného a zároveň nejúspěšnějších českého chovatele Ladislava Grody. Poveze jich celkem 54 a mezi vystavovateli andulek bude naším jediným národním zástupcem. To s korelami pojedou do Portugalska soutěžit hned tři Češi: René Poštulka, Jan Tuzar a Jaroslav Nesvorný. Tím ovšem výčet výstavních papoušků z Česka končí a další exponáty budou tvořit drobní exoti.

Martin Papač letos na světový šampionát neveze neofémy modrohlavé, s nimiž slavil úspěch na loňském COM 2019 v holandském Zwolle, ale pro dalekou cestu do Portugalska zvolil výhradně kolekci výstavních zebřiček (celkem 13 jedinců, druhý největší počet vystavovaných ptáků za Česko po Ladislavu Grodovi). Zebřičky v Portu vystaví i Petr Hráček, který jich veze 10. Hned tři čeští chovatelé zkusí štěstí s amadinami Gouldové. Jde o Michala Víta, Romana Veselku a Rostislava Petříka. Pouze jediný chovatel bude „závodit“ s rýžovníky šedými (Jaromír Vachutka) a jediného zástupce na „svěťáku“ budou mít čeští chovatelé i mezi výstavními kanáry, které doveze Radomír Veselý. Ten je zároveň novým stálým delegátem Českého svazu chovatelů při COM.

Zúčastní se všichni loňští medailisté

Mezi českými vystavovateli na letošním světovém šampionátu COM 2020 Matosinhos nebudou chybět loňští medailisté: Ladislav Groga na COM 2019 Zwolle získal celkem 12 zlatých, 13 stříbrných a pět bronzových medailí za výstavní andulky, Martin Papač dvě zlaté a jednu bronzovou za neofémy modrohlavé, Rostislav Petřík jednu zlatou a jednu bronzovou medaili za amadiny Gouldové, René Poštulka jednu stříbrnou medaili za korelu chocholatou a Roman Veselka jednu bronzovou medaili za amadinu Gouldovou. Celkem loni čeští chovatelé vystavili 104 ptáků a získali 37 medailí, z toho 15 zlatých. Šlo o největší úspěch české výpravy na světovém šampionátu COM v historii. Podaří se ho letos pokořit? To se dozvíme již příští týden a server Ararauna.cz o tom přinese podrobný článek.

K TÉMATU: Češi na světovém šampionátu C.O.M. 2019 ve Zwolle posbírali 37 medailí, z toho 15 zlatých

Otazník se ovšem vznáší nad účastí chovatelů z těch středoevropských zemí, v nichž se na přelomu roku vyskytla ptačí chřipka typu H5N8. Zejména polští chovatelé by mohli zalitovat, protože se u nich nachází zdaleka nejvíce ohnisek této ptačí nemoci. Po jednom ohnisku aktuálně hlásí Slovensko a Maďarsko. Tyto země ale ani u sebe zatím plošně nezakazují ptačí trhy a výstavy. Například Slovensko takový zákaz omezilo pouze na okres Nitra, v němž se ptačí chřipka vyskytla v drobnochovu drůbeže. Papoušci obecně nejsou vůči ptačí chřipce tolik vnímaví jako drůbež, ale v minulosti je některé krajské veterinární správy nechávali v ochranných pásmech okolo ohnisek výskytu ptačí chřipky preventivně vybíjet.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Ptačí chřipku hlásí už i Maďarsko, Nitra kvůli ní dočasně ruší tradiční burzu exotického ptactva

Dálší článek

Statistika CITES za rok 2019: Počet registrovaných papoušků žako v Česku překročil 10 tisíc

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější