Ptačí chřipku hlásí už i Maďarsko, Nitra kvůli ní dočasně ruší tradiční burzu exotického ptactva

UVNITŘ TABULKY – Pokud jste se chystali nadcházející neděli 19. ledna navštívit tradiční burzu exotického ptactva a farmářské trhy na výstavišti Agrokomplex ve slovenské Nitře, ušetřete si cestu. Vzhledem k tomu, že se 10 kilometrů od Nitry potvrdil výskyt ptačí chřipky typu H5N8, veterinární správa v Nitře rozhodla o dočasném pozastavení všech výstav a burz ptáků v celém okrese. „Regionální veterinární a potravinová správa Nitra vydala v souvislosti s výskytem ptačí chřipky nařízení, které zakazuje organizovat trhy, výstavy a jiné shromažďování drůbeže a jiných ptáků, a to až do odvolání. Z tohoto důvodu se v neděli 19. ledna nebude konat Burza exotů a Farmářské trhy,“ uvedlo výstaviště Agrokomplex na svém webu.

Nitra však nemusí být jediným regionem na Slovensku, který pozastaví pořádání ptačích burz a výstav. Stejné omezení nyní hrozí chovatelům na jižním Slovensku v okolí Komárna. Maďarsko totiž v neděli ohlásilo výskyt ptačí chřipky typu H5N8 v hraničním regionu Komárom – Esztregom. „Jedná se velkochov krůt s 53 tisíci kusy drůbeže,“ informoval ústředí ředitel české Státní veterinární správy Zbyněk Semrád. „Současně došlo i ke zvýšení počtu případů vysoce patogenní ptačí chřipky na území Polska, kde bylo od konce prosince 2019 potvrzeno již 10 ohnisek v chovech drůbeže a jeden případ vysoce patogenní ptačí chřipky u volně žijících ptáků,“ dodal. Nejnovější případ se týká krůtí farmy v regionu Mysliborski na hranici s Německem, který byl potvrzen v pátek.

Oznámení výstaviště Agrokomplex Nitra o zrušení ptačí burzy plánované na tuto neděli 19. ledna 2020

Nemoc přenáší zejména vodní ptáci

Mimo Evropu aktuálně nákazu ptačí chřipkou řeší v chovech drůbeže a u divokých ptáků v Afghánistánu, Číně, Čínské Tchaj-peji, Egyptě, Indii, Indonésii, Koreji, Mexiku, Nigérii a Jihoafrické republice. V České republice se ptačí chřipka vyskytla naposledy na přelomu let 2017/18. Před třemi lety se v tuzemsku nacházelo 40 ohnisek této nemoci a Státní veterinární správa plošně zakázala pořádání ptačích trhů a výstav. Loni se ptačí chřipka objevila pouze v Bulharsku. Nemoc přenáší tažní ptáci, většinou vodní druhy – kachny, husy, labutě, kormoráni, volavky nebo jeřábi. V Polsku byl začátkem ledna nalezen uhynulý jestřáb, který byl pozitivně testován na H5N8. Patrně se přiživil na mršině vodního ptáka, který uhynul na ptačí chřipku.

K TÉMATU: Ptačí chřipka dorazila na Slovensko. Další nová ohniska hlásí i Polsko

V souvislosti s přibývajícími případy ptačí chřipky ve střední Evropě Státní veterinární správa vyzývá chovatele, aby dbali přísnějšího dodržování zásah hygieny v chovech drůbeže, ale i dalších ptáků. Zejména se mají vyvarovat možnosti kontaminace krmiva a pitné vody trusem volně žijících ptáků a instalovat před vchody do vnitřních i venkovních zařízení s ptáky dezinfekční rohože. Nedoporučuje se chodit do chovných zařízení v obuvi, v níž předtím dotyčný procházel okolo volných vodních ploch a toků a mohl by na podrážkách zanést virus do chovu. Rovněž se nedoporučuje pouštět do chovu neoprávněné osoby. Státní veterinární správa také provádí preventivní prohlídky chovů, které dováží živou drůbež z Polska.

Úvodní obrázek a tabulky: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..