Ptačí chřipka dorazila na Slovensko. Další nová ohniska hlásí i Polsko

UVNITŘ MAPY A TABULKY – Nejen v Polsku, ale už i na Slovensku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky typu H5N8 v chovu drůbeže. Nemoc se vyskytla v drobnochovu v obci Zbehy v Nitranském kraji, kde uhynuli tři ptáci z celkového počtu 22 jedinců. Národní referenční laboratoř pro ptačí chřipku ve Zvoleně následně diagnostikovala pozitivní výsledek vyšetření na ptačí chřipku. „Jedná se o vysoce patogenní subtyp H5N8, který byl potvrzen koncem roku 2019 a začátkem roku 2020 i v sousedním Polsku,“ uvedla slovenská Státní veterinární a potravinová správa na svém webu. Nakažené jedince zlikvidoval přímo chovatel, veterinární správa poté provedla čištění a dezinfekci chovného prostoru.

„Předběžným šetřením se předpokládá nakažení volně žijícími ptáky, protože drůbež byla chována v otevřeném prostoru,“ konstatovala slovenské veterinární správa, která vyhlásila v okolí do tří kilometrů od ohniska nákazy ochranné pásmo, kde budou zkontrolovány všechny chovy drůbeže a pásmo zvýšeného dohledu v poloměru 10 km od místa nákazy. V tomto prostoru musí všichni chovatelé nahlásit počty chované drůbeže a přijmout opatření před zavlečením choroby: krmení a vodu podávat pouze ve vnitřních prostorách nebo pod přístřeškem, zavést dezinfekční rohože a zakázat přístup do chovu lidem, kteří s ním běžně nepřicházejí do styku. Rovněž jakýkoli převoz drůbeže. Vzhledem k blízkosti výstavních prostor Agrokomplex se očekává také zrušení nebo omezení ptačí burzy v Nitře, která se má konat tuto neděli 19. ledna.

Aktuální ohniska ptačí chřipky v Polsku (Zdroj: Státní veterinární správa)

Případů nákazy v Polsku přibývá

Nález ptačí chřipky typu H5N8 na Slovensku (Zdroj: Státní veterinární správa)

„Současně došlo i ke zvýšení počtu případů vysoce patogenní ptačí chřipky u drůbeže na území Polska, kde bylo od konce prosince 2019 potvrzeno již devět ohnisek,“ upozornil ústřední ředitel české Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. „Polsko potvrdilo také první letošní případ vysoce patogenní ptačí chřipky u volně žijících ptáků,“ dodal. Šlo o jestřába, který se patrně nakazil sežráním uhynulé kachny, husy nebo labutě v regionu Lubartowski. Právě vodní ptáci a zejména stěhovavé druhy jsou hlavními přenašeči ptačí chřipky. V loňském roce byla Evropa před touto chorobou celkem ušetřena, veterináři potvrdili pouze pět ohnisek výskytu v chovech drůbeže v Bulharsku a koncem roku v Polsku.

K TÉMATU: Státní veterinární správa varuje před zavlečením ptačí chřipky z Polska. Jde o virus H5N8 přenosný na člověka

„Od začátku roku 2020 bylo v Polsku potvrzeno šest ohnisek HPAI v chovech drůbeže, čtyři ohniska jsou spojena s detekcí subtypu H5N8 a dvě ohniska subtypu H5 zatím nemají stanovenou neuraminidázu,“ uvedla česká Státní veterinární správa. Zároveň zahájila mimořádnou kontrolní akci, která se zaměří na české chovy, do kterých je přesouvána živá drůbež z Polska. Chce tak zamezit zavlečení ptačí chřipky. Kontroly zahrnují celé území České republiky, potrvají do konce ledna, mohou být ale prodlouženy. Česká republika zaznamenala poslední případy ptačí chřipky v roce 2017, kdy se v tuzemsku objevilo 40 ohnisek ptačí chřipky a muselo být vybito 98 tisíc kusů drůbeže. Papoušci a exotičtí ptáci nejsou vůči ptačí chřipce tak náchylní, ale mohou se nakazit z trusu divokých ptáků.

Úvodní foto: Státní veterinární a potravinová správa SR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..