Státní veterinární správa varuje před zavlečením ptačí chřipky z Polska. Jde o virus H5N8 přenosný na člověka

UVNITŘ VIDEO – Před epidemií ptačí chřipky typu H5N8, která vypukla v jihovýchodním Polsku, varuje Státní veterinární správa. Krátce po Novém roce se nemoc objevila v pěti drůbežích farmách v Lublinském vojvodství, které se naštěstí nachází poměrně daleko od České republiky, na hranicích s Běloruskem a Ukrajinou. Další případ se ale objevil ve Velkopolském vojvodství ve středozápadním Polsku. Zdrojem nákazy jsou vodní stěhovaví ptáci, takže riziko nákazy českých chovů drůbeže, vodního a okrasného ptactva je poměrně vysoké. „Obranou před možným zavlečením nákazy do chovů drůbeže je především důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti,“ upozornila Státní veterinární správa.

Přestaňte krmit ptáky ve venkovních voliérách

„Situace si žádá zvýšenou opatrnost. Upozorňujeme proto chovatele na nutnost dodržovat pravidla biologické bezpečnosti, a především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat nebo zastřešit výběhy a krmení předkládat pod přístřešek,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Nejohroženější je právě drůbež a vodní ptáci, bez rizika ovšem nejsou ani papoušci a další ptáci. Voliéroví exoti se mohou nakazit v podstatě dvojím způsobem: trusem divokých ptáků, který se dostane přes pletivo do voliéry, především pak do krmiva a misek s vodou. Druhým způsobem je zavlečení viru chovatelem na podrážkách bot při krmení a úklidu voliér. Veterináři proto doporučují zpřísnit hygienické podmínky chovu.

K TÉMATU: Ptačí chřipka a riziko nákazy u papoušků: na co si dávat pozor?

„Pro včasné rozpoznání nákazy je nezbytné sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy či pokles snášky neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě nebo soukromému veterinárnímu lékaři,“ upozornil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Prevence zavlečení nákazy do chovu drůbeže spočívá zejména v ochraně chovaných opeřenců před kontaktem s volně žijícími ptáky (zasíťování oken, větracích otvorů, zasíťování, zastřešení nebo úplné omezení výběhů a voliér). Důležité je, aby voda a krmivo nebylo kontaminováno trusem volně žijících ptáků a bylo drůbeži podáváno uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky mimo dosah volně žijícího ptactva.

Úřady soustředí pozornost na drůbeží farmy

„Další opatření spočívají v zákazu vstupu nepovolaných osob do hal a voliér, dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázovém naskladňování a vyskladňování turnusů, aktivace dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmy či do voliér s ptáky v zájmovém chovu. Dále je důležité vést řádnou evidenci o chovu drůbeže (úhyny, přesuny, veterinární zákroky), aby v případě zvýšeného úhynu drůbeže, snížené užitkovosti, nebo jiných příznaků hromadného onemocnění mohla být neprodleně informována místně příslušná krajská veterinární správa, která zajistí přijetí účinných ochranných opatření,“ vypočítává Státní veterinární správa, která již rozeslala všem chovatelským organizacím v zemi dopis s upozorněním na situaci v Polsku.

ČTĚTE TAKÉ: Ptačí burza v holandském Zwolle zakázala prodej drůbeže a holubů, obává se ptačí chřipky

Komerční chovy drůbeže mají ze zákona povinnost hlásit případy poklesu v příjmu potravy a vody u chovaných ptáků o více než 20 procent, pokles v produkci vajec o více než pět procent po dobu delší než dva dny a zvýšenou úmrtnost vyšší než tři procenta týdně. Aktuální nákazovou situaci v Evropě i v České republice a informační letáky pro veřejnost s chovatele je možné nalézt na webu Státní veterinární správy www.svscr.cz. Poslední vlna výskytu aviární influenzy se v České republice objevila začátkem roku 2017. V Česku bylo tehdy postupně vyhlášeno 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Virus byl ve stejném období potvrzen také u 51 volně žijících ptáků ve 13 krajích. Poslední ohnisko v malochovu drůbeže na Karlovarsku bylo vyhlášeno 22. března 2017. Od tohoto data již k žádnému novému potvrzení nákazy v chovu nedošlo a Česká republika je opět oficiálně prostá ptačí chřipky.

Velkopolský vojvoda informuje média o novém ohnisku ptačí chřipky H5N8:

Úvodní foto: Wikimedia Commons / USFWS Mountain-Prairie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..