Ptačí burza v holandském Zwolle zakázala prodej drůbeže a holubů, obává se ptačí chřipky

UVNITŘ PODMÍNKY PRO PRODEJCE – Na podzimní ptačí burze v holandském Zwolle, největší akci svého druhu v Evropě, bude koncem září zakázán prodej drůbeže, křepelek a holubů. Rozhodli o tom organizátoři kvůli obavě z šíření ptačí chřipky. Burza ve Zwolle, která je hojně navštěvovaná i chovateli papoušků a drobných exotů z České republiky, proběhne v sobotu 23. září. Pro prodejce nadále platí přísná pravidla welfare u prodávaných ptáků. Zakázaný je prodej exotů z přenosek a malých klecí umístěných na zemi. Standardní prodejní klecí je tzv. bodovačka s třemi pevnými stěnami a pletivem v přední části.
„Klece musí být čisté a neporušené. Musí být vybaveny krmítky s čerstvým krmivem a vodou, případně ovocem,“ píší pořadatelé v pravidlech ptačí burzy ve Zwolle. Velikost klece by měla odpovídat velikosti prodávaných ptáků. Do klasické bodovačky bude možné umístit nanejvýš dva papoušky nebo čtyři drobné exoty velikosti kanára. Splnění těchto podmínek budou organizátoři burzy osobně kontrolovat a v případě jejich nedodržení prodejce upozorní, aby odstranil nedostatky. Pokud bude mít například nevhodné prodejní klece, bude si moci přímo na burze koupit bodovačku a ptáky do ní přemístit. Aby se v takových případech zabránilo úniku opeřenců, budou moci prodejci využít dvě velké voliéry, v nichž bude možné bezpečně ptáky přendat z jedné klece do druhé.

Organizátoři namátkově zkontrolují dokumenty

Prodejci, kteří nesplní podmínky pořadatelů, budou vykázáni z burzy bez nároku na vrácení zaplaceného vstupného a pronájmu prodejního prostoru. To samé hrozí vystavovatelům a návštěvníkům, kteří poruší přísný zákaz kouření v prodejních halách. Organizátoři burzy ve Zwolle rovněž upozorňují na pravidelné kontroly Holandského úřadu pro bezpečnost potravin, pod jehož gesci spadá i welfare v chovu zvířat. Inspektoři mohou kontrolovat, zda jsou prodávaní ptáci v dobrých podmínkách, mají k dispozici krmivo a vodu a netrpí v příliš malých klecích. S kontrolami musí počítat i prodejci ptáků zařazených do CITES I a evropské avifauny.

K TÉMATU: Zwolle opět hostilo největší ptačí burzu v Evropě. Podívejte se na ceník papoušků

U původních evropských druhů ptáků mají prodejci zajistit, aby byli označeni pevným bezešvým kroužkem, u ptáků CITES I budou vyžadovány tzv. žluté eurocitesy, tedy výjimky ze zákazu obchodování s ohroženými druhy. Nabízení ptáci rovněž nesmí pocházet z chovů, kde byla v posledních třiceti dnech před konáním burzy prokázána ptačí chřipka, nebo se v posledních dvou měsících vyskytla Chlamydie psittaci, nebo-li psitakóza. Všichni prodejci by měli mít osvědčení od veterináře, že prodávaní ptáci pocházejí z chovu, který nepodléhá omezením kvůli výskytu přenosných nemocí. Takové veterinární osvědčení je důležité i pro cestu na burzu a zpět. Prodejce by ho měl předat kupujícímu společně s prodanými ptáky.

Vstupné 8 euro, metr prodejního prostoru za 10 euro

Viditelně nemocní a poranění ptáci budou z burzy vykázáni. To samé hrozí těm prodejcům, kteří na výzvu pořadatelů nepředloží osvědčení o bezinfekčnosti nabízených ptáků, případně dokumenty o jejich nabytí (eurofauna) či žluté eurocitesy (u ptáků spadajících pod CITES I). Prodejci si musí dopředu u organizátorů zajistit prodejní prostor (přes web www.volierevriend.nl) a uhradit jeho pronájem. K dispozici budou prodejní stoly s konkrétními čísly, přičemž lze pronajmout minimálně dva metry nebo násobky této délky. Za každý metr prodejce zaplatí 10 euro a za každé dva metry pronajatého prostoru je do ceny pronájmu zahrnuto i vstupné pro jednu osobu. Za osmimetrový prostor tak zájemce zaplatí 80 euro a získá volný vstup pro čtyři prodejce.

ČTĚTE TAKÉ: Organizátoři ptačí burzy ve Zwolle varují: nizozemské úřady chystají zátah na žaky

Pronájem se hradí organizátorům dopředu a prodejce získá elektronické potvrzení s kódem, které musí předat při příchodu na místo konání burzy. Ptáky a zboží bude možné do prodejních hal ve Zwolle navážet v sobotu 23. září od 6:15 hod. ráno do 8:15 hod. Automobily mohou do hal vjíždět vchodem D12. Pro návštěvníky bude burza otevřena v 8:30 hod. V tuto dobu už nesmí být v prodejních halách žádná auta. Vstupné na burzu ve Zwolle činí osm euro pro osobu, případně sedm euro u lístků zakoupených dopředu přes internet. Parkovné v areálu výstaviště vyjde na sedm euro. Burza trvá až do 14:00 hod. Z České republiky budou do Zwolle vypraveny i autobusy, například od CK Primaroute.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..