Indové zabavili na hranici s Bangladéšem dvě tašky plné pašovaných mutačních neofém

Zprávy o nelegálním pašování papoušků se obvykle týkají větších a z našeho evropského pohledu vzácnějších druhů ptáků. V západním Bengálsku, které je součástí Indie, však pohraniční hlídka poblíž hranice s Bangladéšem zabavila zásilku 43 mutačních neofém tyrkysových, na české poměry celkem běžných papoušků. Uplynulou neděli je pašovali dva lidé, kteří přišli k hranici pěšky a ptáky nesli naházené ve dvou velkých taškách. Pašeráky se ovšem nepodařilo zadržet, před hlídkou uprchli a tašky nechali na místě. Policie ptáky umístila do zoologické zahrady Alipore v Kalkatě.

Hodnota ptáků, které pohraničníci zabavili poblíž hraničního přechodu Ramnagar v okresu Nadia, dosahuje podle listu NewIndianExpress.com 14,62 milionu indických rupií, což je v přepočtu asi 500 tisíc korun. Jedna mutační neoféma tyrkysová (mezi ptáky jsou ale i neofémy modrohlavé) tak v Indii vyjde přibližně na 12 000 korun. Jak se vlastně bengálským pohraničníkům podařilo na pašeráky přijít? Dostali echo od svého informátora, včetně konkrétní trasy, kudy překupníci plánují přejít hranici z Bangladéše. Na naplánování operace měli policisté jen několik hodin. Vytvořili rojnici poblíž hranice a monitorovali veškerý pohyb z bangladéšské strany. Po nějaké době zaznamenali dvě podezřelé osoby, které na hranici táhly velké tašky.

Pašeráci přenášeli neofémy ve dvou taškách pěšky přes hranici (Foto: ANI)

Ročně se v Indii pašují ptáci za půl miliardy

Policisté na pašeráky zavolali, aby zastavili, ale protože byla hlídka od obou podezřelých příliš daleko, podařilo se jim utéct zpět do Bangladéše. Generální inspektor bengálských pohraničních stráží poté vydal příkaz k posílení ochrany hranic a častější kontrolování zavazadel lidí, kteří přicházejí z Bangladéše. Pašování a nelegální obchod s exotickými ptáky jsou v Indii velmi časté. Prodejci ale většinou nabízí domácí druhy papoušků, především alexandry malé a velké, někdy i alexandry vousaté a další zástupce tohoto rodu. Běžný je prodej alexandrů malých v klíckách před chrámy ve městech. Policie proti těmto prodejcům velmi často zasahuje.

K TÉMATU: V Indii se pět tisíc rodin živí odchytem a prodejem ptáků. Polovinu úlovků tvoří papoušci

Indie má poměrně přísné zákony na ochranu přírody a pašeráci riskují nejen vysoké pokuty, ale i pobyt ve vězení. Pro řadu Indů v chudých venkovských oblastech je ale vybírání mláďat alexandrů z hnízd jediným způsobem obživy. Často se na něm podílí celé rodiny. Odhaduje se, že na černém trhu s ptáky je v Indii životně závislých nejméně pět tisíc rodin. Z dvanácti přirozeně žijících druhů papoušků v Indii se na černém trhu pravidelně obchoduje s osmi (jde převážně o alexandry), vyplývá ze zprávy indické pobočky organizace Bird Conservation (IBCN), kterou v roce 2013 zveřejnil deník The Times of India. Podle oficiálních údajů činí roční obrat z černého trhu s ptáky v Indii 25 milionů dolarů (asi půl miliardy korun), ve skutečnosti však má jít o mnohem vyšší částku.

Úvodní foto: ANI

Předchozí článek

Brněnská zoo po 16 letech odchovala ary ararauny. Kdysi byla první v Československu

Dálší článek

Ptačí burza v holandském Zwolle zakázala prodej drůbeže a holubů, obává se ptačí chřipky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější