Brněnská zoo po 16 letech odchovala ary ararauny. Kdysi byla první v Československu

Odchov arů araraun po dlouhých 16 letech oznámila brněnská zoologická zahrada. „Více než třicetiletému samci Pedrovi a pouze devítileté Koko trvalo několik let, než se vzájemně sesynchronizovali,“ vysvětlila dlouhé čekání mluvčí zoo Gabriela Tomíčková. Pár letos hnízdil již jednou, ale neúspěšně. Teprve druhé hnízdění dopadlo úspěšně a rodiče se poctivě starali o dvě mláďata. „Nyní už se dva malí opeřenci mají čile k světu a prozkoumávají svojí expozici v Exotáriu,“ dodala mluvčí zahrady. Předchozí úspěšné hnízdění v Brně zaznamenali v roce 2001, kdy se podařilo odchovat jediné mládě.
Brněnská zoo si tehdejší odchov ponechala. „Samečka Edu, který se narodil v roce 2001, můžou návštěvníci vidět a také slyšet ve venkovní expozici, ze které na kolemjdoucí pokřikuje své oblíbené „Ahoj“,“ říká Gabriela Tomíčková. Byla to právě Zoo Brno, komu se podařilo docílit vůbec prvního odchovu arů araraun v tehdejším Československu. Stalo se tak v roce 1964 od chovného páru z odchytu v Brazílii, který do brněnské zoo doputoval ze zoologické zahrady v bulharské Sofii. Chovný pár poté vyvedl mnoho mláďat, z nichž některá získali i soukromí chovatelé, například známý specialista na ary Zdeněk Špalek.

Ararauna je nejčastěji chovaným druhem ary (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zoo se araraun zbavují, jsou prý „obyčejné“

České zoologické zahrady se v posledních letech arů araraun zbavují. Považují je za příliš častý druh, který je běžný nejen mezi soukromými chovateli, ale i jako domácí mazlíček. Chovných párů arů araraun se tak postupně zbavily zoo v Praze, Zlíně i Dvoře Králové nad Labem, kde chovné ararauny nezapadaly do konceptu zahrady specializované na africkou faunu. Jednu araraunu si ale v královédvorské zoo ponechali pro ukázky volného letu a výcviku papoušků. Nově si ary ararauny pořídila jihlavská zoologická zahrada, která se zároveň může pochlubit i ary zelenokřídlými a ary hyacintovými.

K TÉMATU: Jiné zoologické zahrady se arů araraun zbavují, v Jihlavě si je pořídili jako novinku

Araraun se nehodlá zbavovat ani brněnská zoo, která zároveň oznámila opakovaný odchov turaka šedého, kterého se jí daří rozmnožovat od roku 2015 jako jediné v České republice. „Turako šedý se v zoologických zahradách množí velmi zřídka. Důvodem jsou jeho specifické potravní nároky – druh je z velké části listožravý, má velmi rychlý metabolizmus a je tedy pro rodiče velmi náročné mláďata ukrmit,“ vysvětluje mluvčí zoo Gabriela Tomíčková s tím, že letos se v Brně podařilo odchovat hned tři mláďata, která jsou k vidění v expozici Exotária. Brněnští letos také poprvé odchovali ledňáky obrovské. Dvou mláďat se zoo dočkala po 13 letech, kdy chovná samice vystřídala hned několik samců.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..