Papouščí zoo Bošovice rozšiřuje chov papoušíčků, podařilo se jí odchovat již tři druhy

UVNITŘ FOTO – Kolekci jedněch z nejmenších papoušků na světě, jihoamerických papoušíčků, rozšiřuje Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jihu Moravy. Letos se jí dokonce podařilo tři druhy rozmnožit a u dalších dvou má k odchovu nakročeno. „Papoušíčky jsme se v zoo rozhodli chovat z toho důvodu, abychom návštěvníkům mohli vedle sebe ukázat jednoho z nejmenších a největších papoušků (ary zelenokřídlé). Proto také expozice s papoušíčky byly umístěny v těsné blízkosti velkých druhů arů,“ říká ředitelka bošovické Papouščí zoo Hana Škrháková Pádková. S nápadem na takové srovnání přišel další ze zakladatelů zoo Vlastimil Škrhák.
Protože však zahrada papoušíčky nikdy v minulosti nechovala, obrátila se na členy česko-slovenského Forpus klubu, kteří se specializují právě na tento rod, aby se poradila s chovem, péčí, krmivem, ale také aby jí doporučili druhy „pro začátečníky.“ „Vybrali jsme si papoušíčky brýlaté a vrabčí,“ líčí Hana Škrháková Pádková. Členové Forpus klubu zahradě věnovali po jednom páru od obou druhů jako dar. „Stalo se tak v březnu loňského roku, kdy se v zoo konala výroční členská schůze klubu,“ popisuje ředitelka Papouščí zoo. Oba páry zahrada umístila do voliérky o rozměrech 70 x 50 x 50 cm.

Expozice papoušíčků žlutolících v Papouščí zoologické zahradě Bošovice (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Detail páru papoušíčků žlutolících (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Zvědavý samec papoušíčka šedokřídlého (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Chovný pár papoušíčků brýlatých (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

První úspěch u papoušíčků brýlatých

Papoušíčci dostali k dispozici kmenové budky s podestýlkou s hrubých hoblin. Papoušíčci brýlatí za krátkou dobu začali budku navštěvovat a záhy do ní snesli první vejce. „Vajíček nakonec snesli šest, všechna oplozená, vylíhlo se šest mláďat a ta rodiče dokrmili do úplné samostatnosti,“ chválí papoušíčky Hana Škrháková Pádková. „Na podzim jsme mláďata odstavili a i s rodiči přemístili do zázemí. Zde dostali budku a přes zimní období zahnízdili opět a odchovali celkem čtyři mláďata,“ dodává. Sezóna u tohoto druhu tedy dopadla na výtečnou.

K TÉMATU: Papoušíčci jsou chytřejší než arové a kakaduové, zjistili vědci z Univerzity v Hamburku

U papoušíčků vrabčích se v Bošovicích první rok tolik nedařilo. Ptáci téměř nejevili zájem o budku. Důvodem byl pravděpodobně příliš velký vletový otvor. „Letos došlo k výměně budky, rovněž dostali kmenovou, ale vletový otvor má necelé 3 cm. To je asi důvod úspěchu, protože poměrně brzy začala samička okukovat vletový otvor a během dvou měsíců snesla první vejce – celkem jich měla pět,“ říká Hana Škrháková Pádková. Ze snůšky se vylíhla tři mláďata, která bude Papouščí zoo v Bošovicích v nejbližších dnech odstavovat. Protože se chov papoušíčků v Bošovicích daří, zahrada se rozhodla pořídit si další druhy.

Papoušíčci brýlatí s odchovanými mláďaty (Foto: Papouščí zoo Bošovice)
Detail rodinky papoušíčků brýlatých u předsedy Forpus klubu Martina Smrčka (Foto: archiv Martina Smrčka)
Chovatelská návštěva u expozice papoušíčků v Papouščí zoo Bošovice (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Párek papoušíčků modrohřbetých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zoo chce ještě jeden nebo dva druhy

„Opět nám s výběrem i dovozem papoušíčků pomohli členové Forpus klubu, za což jim patří velké poděkování,“ vzkazuje ředitelka Papouščí zoo. Bošovickou kolekci tak posílili papoušíčci šedokřídlí, žlutolící a modrohřbetí. „Pro nové páry jsme na léto připravili čtyři nové expozice. Papoušíčci šedokřídlí v nich hned zahnízdili a mají čtyři máďata, papoušíčkům vrabčím se mláďat zrovna líhnou, u papoušíčků žlutolících jsme pozorovali krmení ptáků a začínají navštěvovat budku,“ vypočítává Hana Škrháková Pádková. Pouze u papoušíčků modrohřbetých si bošovičtí ještě chvíli počkají, protože pár je ještě mladý. Zahrada se zároveň stala čestným členem Forpus klubu.

ČTĚTE TAKÉ: Výzkum prokázal, že papoušíčci brýlatí oslovují svá mláďata individuálními jmény

U pěti druhů papoušíčků ale v Bošovicích patrně nezůstane. „Rádi bychom si do budoucna pořídili ještě jeden až dva druhy,“ prozrazuje Hana Škrháková Pádková. Z dostupných ptáků může jít o papoušíčky modravé a kolumbijské. Celkem existuje osm druhů papoušíčků (podle nejnovější taxonomie Josepha del Hoya), v českých chovech je zastoupeno šest druhů. Ve volné přírodě nejsou příliš ohroženi, až na papoušíčka žlutolícího, kterého Červená kniha ohrožených živočichů IUCN vede v kategorii zranitelných zvířat, a papoušíčka modravého, který je v kategorii potenciálně ohrožených živočichů.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. srpna 2017

Dálší článek

Brněnská zoo po 16 letech odchovala ary ararauny. Kdysi byla první v Československu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější